
Supreme Gym i Uppsala AB
Supreme Gym i Uppsala AB har organisationsnummer 559194-0514 (5591940514)
Aktiebolag • Org.nr: 559194-0514
Om företaget
Supreme Gym i Uppsala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som drift av gymanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93130). På Google Maps är verksamheten listad som gym. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 42 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 1 050 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 145 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Supreme Gym i Uppsala AB 1 050 000 kr och redovisade ett resultat på 104 166 kr. Rörelsemarginalen var 11,0 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 66,2 procent, över branschens median (median 40,5 procent). Kassalikviditeten var 290,8 procent, över branschens median (median 171,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,0 procent | 4,9 procent | -2,0 procent till 15,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,0 procent | 4,3 procent | -2,9 procent till 15,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 66,2 procent | 40,5 procent | 17,5 procent till 66,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 290,8 procent | 171,0 procent | 90,8 procent till 329,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,3 procent | 11,9 procent | -11,2 procent till 43,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,3 procent | 4,9 procent | -6,2 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 370 av 684 aktiebolag inom drift av gymanläggningar.
- Plats 8 av 14 aktiebolag inom drift av gymanläggningar med säte i Uppsala.
- Plats 2 721 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 657 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 141 215 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,3 procent | 7,5 procent | 42,2 procent | 39,8 procent | 11,0 procent |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | 7,8 procent | 42,4 procent | 39,8 procent | 11,0 procent |
| Soliditet | 53,1 procent | 62,2 procent | 56,1 procent | 73,1 procent | 66,2 procent |
| Kassalikviditet | 829,6 procent | 320,8 procent | 250,8 procent | 382,4 procent | 290,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,9 procent | 5,1 procent | 29,3 procent | 49,5 procent | 18,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -31,1 procent | -13,1 procent | 42,0 procent | 268,2 procent | -8,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 218575002 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kampsportsträning, friskvård, gymträning, klädförsäljning, sportarrangemang samt därmed förenliga verksamheter.
Bransch
- 93130Drift av gymanläggningarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 535 504 kr | 366 158 kr | 251 810 kr | 218 938 kr | 310 900 kr | 1 144 993 kr | 1 049 512 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 200 000 kr | 270 000 kr | 373 780 kr | 388 033 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 122 535 kr |
| Övriga externa kostnader | 496 169 kr | 429 144 kr | 454 237 kr | 559 215 kr | 550 580 kr | 662 059 kr | 794 100 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | 1 417 kr | 17 000 kr | 17 000 kr | 17 000 kr | 17 000 kr |
| Rörelseresultat | 39 335 kr | 137 014 kr | 66 156 kr | 16 503 kr | 131 353 kr | 455 588 kr | 115 877 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 685 kr | 378 kr | 96 kr |
| Räntekostnader | 970 kr | 237 kr | 0 kr | -4 kr | 0 kr | 111 kr | 310 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 38 365 kr | 136 777 kr | 66 156 kr | 16 507 kr | 132 038 kr | 455 855 kr | 115 663 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -15 583 kr | 15 583 kr |
| Skatt | 8 399 kr | 29 876 kr | 13 626 kr | 3 753 kr | 27 791 kr | 90 705 kr | 27 080 kr |
| Årets resultat | 29 966 kr | 106 901 kr | 52 530 kr | 12 754 kr | 104 247 kr | 349 567 kr | 104 166 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 83 583 kr | 66 583 kr | 49 583 kr | 32 583 kr | 15 583 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 83 583 kr | 66 583 kr | 49 583 kr | 32 583 kr | 15 583 kr |
| Omsättningstillgångar | 381 528 kr | 410 599 kr | 367 269 kr | 339 075 kr | 585 989 kr | 932 915 kr | 845 151 kr |
| Kortfristiga fordringar | 167 762 kr | 219 166 kr | 344 290 kr | 318 318 kr | 552 511 kr | 629 667 kr | 548 562 kr |
| Kassa och bank | 213 766 kr | 191 433 kr | 22 979 kr | 20 757 kr | 33 478 kr | 303 248 kr | 296 589 kr |
| Summa tillgångar | 381 528 kr | 410 599 kr | 450 852 kr | 405 658 kr | 635 572 kr | 965 498 kr | 860 734 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 79 966 kr | 186 867 kr | 239 396 kr | 252 151 kr | 356 398 kr | 705 964 kr | 570 130 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 29 966 kr | 136 866 kr | 189 397 kr | 189 397 kr | 306 397 kr | 415 964 kr |
| Årets resultat | 29 966 kr | 106 901 kr | 52 530 kr | 12 754 kr | 104 247 kr | 349 567 kr | 104 166 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 15 583 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 101 215 kr | 102 089 kr | 44 271 kr | 105 682 kr | 233 654 kr | 243 951 kr | 290 604 kr |
| Leverantörsskulder | 91 713 kr | 91 826 kr | 20 381 kr | 5 810 kr | 2 359 kr | 0 kr | 5 792 kr |
| Skatteskulder | 8 399 kr | 10 263 kr | 23 889 kr | 3 753 kr | 27 791 kr | 90 705 kr | 54 811 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 103 kr | 0 kr | - | - | 455 kr | 43 246 kr | 120 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 381 528 kr | 410 599 kr | 450 852 kr | 405 658 kr | 635 572 kr | 965 498 kr | 860 734 kr |
Företrädare
- Martin M
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Supreme Gym i Uppsala AB för organisationsnummer?
Supreme Gym i Uppsala AB har organisationsnummer 559194-0514 (5591940514).
Var ligger Supreme Gym i Uppsala AB?
Supreme Gym i Uppsala AB har sin registrerade adress Box 2185, 75002 Uppsala.
Vilken bransch är Supreme Gym i Uppsala AB verksamt i?
Supreme Gym i Uppsala AB är registrerat i branschen drift av gymanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Supreme Gym i Uppsala AB?
Supreme Gym i Uppsala AB hade en nettoomsättning på 1 050 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.