Peggy Capital AB
Peggy Capital AB har organisationsnummer 559194-4094 (5591944094)
Aktiebolag • Org.nr: 559194-4094
Om företaget
Peggy Capital AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 89 procent till 242 000 kr räkenskapsåret 2023 (2 243 000 kr föregående år).
Den minskade omsättningen under verksamhetsåret beror på färre konsultuppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Peggy Capital AB 242 000 kr och redovisade ett resultat på -292 800 kr. Rörelsemarginalen var -109,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,1 procent). Soliditeten var 17,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,0 procent). Kassalikviditeten var 34,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 315,1 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -109,8 procent | 23,1 procent | 2,6 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -121,1 procent | 24,7 procent | 3,2 procent till 52,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,2 procent | 64,0 procent | 42,5 procent till 85,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 34,0 procent | 315,1 procent | 160,9 procent till 726,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -349,6 procent | 13,4 procent | -2,4 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -89,2 procent | -3,7 procent | -42,3 procent till 24,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 242 000 kr | 922 000 kr | 378 000 kr till 1 553 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 35 000 kr | 533 000 kr | 163 000 kr till 826 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 9,7 procent | 18,4 procent | -0,8 procent | -109,8 procent |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 9,7 procent | 18,4 procent | -0,8 procent | -121,1 procent |
| Soliditet | 50,3 procent | 62,7 procent | 53,2 procent | 41,1 procent | 17,2 procent |
| Kassalikviditet | 201,2 procent | 268,3 procent | 154,3 procent | 85,4 procent | 34,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 procent | 84,5 procent | 72,5 procent | -5,1 procent | -349,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 440,9 procent | -21,5 procent | -33,3 procent | -89,2 procent |
| Omsättning per anställd | 793 000 kr | 4 289 000 kr | 3 365 000 kr | 2 243 000 kr | 242 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 224 000 kr | 848 000 kr | 838 000 kr | 712 000 kr | 35 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ulrikagatan 311523 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Ulrikagatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Marknadsföring, Kommunikation och interaktion mellan människor och verksamheter allt för att stärka företagens varumärkespositionering. Bolaget ska erbjuda företagen affärsutveckling, produktutveckling och tjänsteutveckling inom ovanstående nämnda områden. Bolaget ska bedriva handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 793 000 kr | 4 288 604 kr | 3 365 483 kr | 2 242 502 kr | 241 845 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 69 927 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 496 800 kr | 2 914 850 kr | 1 708 068 kr | 1 260 572 kr | 106 080 kr |
| Övriga externa kostnader | 58 747 kr | 165 709 kr | 201 285 kr | 288 342 kr | 366 122 kr |
| Personalkostnader | 223 928 kr | 848 112 kr | 837 778 kr | 712 313 kr | 35 433 kr |
| Rörelseresultat | 13 525 kr | 417 584 kr | 618 352 kr | -18 725 kr | -265 790 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 9 kr | 31 kr |
| Räntekostnader | 14 kr | 0 kr | - | 520 kr | 2 041 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 511 kr | 417 584 kr | 618 352 kr | -19 236 kr | -292 800 kr |
| Skatt | 4 029 kr | 92 816 kr | 131 811 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 9 482 kr | 324 768 kr | 486 541 kr | -19 236 kr | -292 800 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 350 231 kr | 375 231 kr | 350 231 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 350 231 kr | 375 231 kr | 350 231 kr |
| Omsättningstillgångar | 118 246 kr | 612 578 kr | 911 040 kr | 540 584 kr | 137 481 kr |
| Varulager | - | - | - | 79 875 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 67 923 kr | 81 313 kr | 171 482 kr | 245 271 kr | 90 611 kr |
| Kassa och bank | 50 323 kr | 531 265 kr | 739 558 kr | 215 438 kr | 46 870 kr |
| Summa tillgångar | 118 246 kr | 612 578 kr | 1 261 271 kr | 915 815 kr | 487 712 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 59 482 kr | 384 250 kr | 670 791 kr | 376 556 kr | 83 756 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 9 482 kr | 134 250 kr | 345 792 kr | 326 556 kr |
| Årets resultat | 9 482 kr | 324 768 kr | 486 541 kr | -19 236 kr | -292 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 764 kr | 228 328 kr | 590 480 kr | 539 259 kr | 403 956 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 188 kr | 79 301 kr | 26 061 kr | 38 065 kr |
| Skatteskulder | - | 92 816 kr | 220 755 kr | 127 587 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 58 764 kr | 123 492 kr | 280 423 kr | 337 061 kr | 353 731 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 118 246 kr | 612 578 kr | 1 261 271 kr | 915 815 kr | 487 712 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom marknadsföring, kommunikation och interaktion mellan människor och verksamheter, allt för att stärka företagens varumärkespositionering. Bolaget ska erbjuda företagen affärsutveckling, produktutveckling och tjänsteutveckling inom ovanstående nämnda områden.
Företrädare
- Victor C (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peggy Capital AB för organisationsnummer?
Peggy Capital AB har organisationsnummer 559194-4094 (5591944094).
Var ligger Peggy Capital AB?
Peggy Capital AB har sin registrerade adress Ulrikagatan 3, 11523 Stockholm.
Vilken bransch är Peggy Capital AB verksamt i?
Peggy Capital AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peggy Capital AB?
Peggy Capital AB hade en nettoomsättning på 242 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Peggy Capital AB?
Peggy Capital AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.