Mr.Churros AB
Mr.Churros AB har organisationsnummer 559194-7154 (5591947154)
Aktiebolag • Org.nr: 559194-7154
Om företaget
Mr.Churros AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 5 669 965 kr räkenskapsåret 2025 (4 777 928 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mr.Churros AB 5 669 965 kr och redovisade ett resultat på 19 934 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, under branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 7,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 145,6 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 145,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,7 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 417 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 585 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 195 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 549 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 6 396 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 10 158 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 32 945 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,9 procent | 14,8 procent | -4,2 procent | 4,0 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | 15,4 procent | 7,2 procent | -25,5 procent | -0,1 procent | 0,2 procent |
| Soliditet | 35,1 procent | 23,7 procent | 9,0 procent | 3,1 procent | 7,1 procent |
| Kassalikviditet | 189,9 procent | 160,0 procent | 43,3 procent | 40,5 procent | 145,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,4 procent | 41,8 procent | -246,5 procent | -137,4 procent | 25,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,8 procent | -19,6 procent | 9,6 procent | 18,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 417 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 585 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Borensvägen 4112052 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kioskverksamhet med försäljning av bland annat tobak samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 414 407 kr | 5 419 994 kr | 4 359 592 kr | 4 777 928 kr | 5 669 965 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 206 kr | 1 529 kr | 20 129 kr | 187 551 kr | 15 471 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 386 384 kr | 1 313 478 kr | 1 517 168 kr | 2 197 937 kr |
| Övriga externa kostnader | 860 025 kr | 717 177 kr | 765 077 kr | 919 277 kr | 932 940 kr |
| Personalkostnader | 1 525 794 kr | 2 485 914 kr | 2 643 646 kr | 2 297 996 kr | 2 340 413 kr |
| Avskrivningar | 95 728 kr | 26 927 kr | -3 517 kr | 45 180 kr | 24 364 kr |
| Rörelseresultat | 1 186 050 kr | 804 213 kr | -184 152 kr | 192 268 kr | 39 782 kr |
| Ränteintäkter | - | 19 kr | 346 kr | 1 030 kr | 1 421 kr |
| Räntekostnader | 69 604 kr | 21 066 kr | 235 067 kr | 141 270 kr | 29 517 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 680 872 kr | 392 127 kr | -1 110 258 kr | -4 284 kr | 11 686 kr |
| Bokslutsdispositioner | -194 111 kr | 0 kr | 390 653 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 102 081 kr | 82 461 kr | 0 kr | 77 857 kr | -8 248 kr |
| Årets resultat | 381 569 kr | 309 666 kr | -719 605 kr | -82 141 kr | 19 934 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 427 190 kr | 9 224 kr | 2 062 456 kr | 809 879 kr | 129 814 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 338 861 kr | 311 934 kr | 267 456 kr | 154 179 kr | 129 814 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 88 329 kr | -302 710 kr | 1 795 000 kr | 105 700 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 316 522 kr | 3 122 789 kr | 1 177 805 kr | 1 101 322 kr | 986 057 kr |
| Varulager | - | - | 154 879 kr | 350 790 kr | 194 788 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 033 046 kr | 2 258 110 kr | 804 009 kr | 507 633 kr | 359 903 kr |
| Kassa och bank | 283 476 kr | 864 679 kr | 218 917 kr | 242 899 kr | 431 366 kr |
| Summa tillgångar | 1 743 712 kr | 3 132 013 kr | 3 240 261 kr | 1 911 201 kr | 1 115 871 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 611 883 kr | 741 549 kr | 291 944 kr | 59 803 kr | 79 737 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 180 314 kr | 381 883 kr | 961 549 kr | 91 944 kr | 9 803 kr |
| Årets resultat | 381 569 kr | 309 666 kr | -719 605 kr | -82 141 kr | 19 934 kr |
| Obeskattade reserver | 438 649 kr | 438 649 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 693 180 kr | 1 951 815 kr | 2 364 343 kr | 1 851 398 kr | 543 310 kr |
| Leverantörsskulder | - | 226 159 kr | 14 026 kr | 173 962 kr | 2 172 kr |
| Skatteskulder | 183 240 kr | 160 748 kr | 63 552 kr | 44 389 kr | 18 130 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 234 014 kr | 1 149 305 kr | 1 136 737 kr | 562 285 kr | 348 261 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 743 712 kr | 3 132 013 kr | 3 240 261 kr | 1 911 201 kr | 1 115 871 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver caféverksamhet så som av juce, våfflor samt därmed förening verksamhet.
Under räkenskapsår såde bolaget andel av verksamhet på Skarpnäcksalle 48 i Skarpnäck.
Villkorat aktieägaretillskott uppnå 450 000kr (350 000)
Företrädare
- Mahdi T (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mr.Churros AB för organisationsnummer?
Mr.Churros AB har organisationsnummer 559194-7154 (5591947154).
Var ligger Mr.Churros AB?
Mr.Churros AB har sin registrerade adress Borensvägen 41, 12052 Årsta.
Vilken bransch är Mr.Churros AB verksamt i?
Mr.Churros AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mr.Churros AB?
Mr.Churros AB hade en nettoomsättning på 5 669 965 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mr.Churros AB?
Mr.Churros AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.