Bricklayer Holding AB
Bricklayer Holding AB har organisationsnummer 559195-8367 (5591958367)
Aktiebolag • Org.nr: 559195-8367
Om företaget
Bricklayer Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (16 353 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bricklayer Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på 17 555 kr. Soliditeten var 73,7 procent, under branschens median (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 557,8 procent, över branschens median (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,7 procent | 75,3 procent | 37,1 procent till 97,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 557,8 procent | 236,2 procent | 62,8 procent till 1118,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 868 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 5 av 8 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Järfälla.
- Plats 1 800 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,2 procent | 95,0 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 75,2 procent | 82,2 procent | - | - | - |
| Soliditet | 31,6 procent | 43,5 procent | 70,4 procent | 69,0 procent | 73,7 procent |
| Kassalikviditet | 167,3 procent | 214,6 procent | 568,6 procent | 960,5 procent | 557,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,8 procent | 30,7 procent | 15,3 procent | 3,6 procent | 4,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -65,0 procent | -29,2 procent | -99,8 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 225 000 kr | - | 0 kr | 8 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 69 000 kr | - | 4 000 kr | -5 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 52917526 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt aktier och andelar i andra företag, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 284 600 kr | 450 001 kr | 318 500 kr | 785 kr | 16 353 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 23 500 kr | 53 044 kr | 119 269 kr | -63 394 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 24 463 kr | 27 456 kr | 32 967 kr | 44 927 kr | 11 706 kr | 17 588 kr |
| Personalkostnader | 607 044 kr | 137 112 kr | 102 329 kr | 8 947 kr | -9 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 676 593 kr | 338 477 kr | 302 473 kr | -116 483 kr | 13 647 kr | -17 588 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 12 kr | 7 302 kr | 3 442 kr |
| Räntekostnader | 23 681 kr | 0 kr | 40 626 kr | 933 kr | 2 568 kr | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 484 410 kr | 338 477 kr | 261 847 kr | -22 404 kr | 18 381 kr | -25 300 kr |
| Bokslutsdispositioner | -163 000 kr | -84 000 kr | -1 296 kr | 110 000 kr | 0 kr | 53 000 kr |
| Skatt | 104 840 kr | 54 632 kr | 54 194 kr | 1 301 kr | 5 063 kr | 10 145 kr |
| Årets resultat | 216 570 kr | 199 845 kr | 206 357 kr | 86 295 kr | 13 318 kr | 17 555 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 233 000 kr | 247 850 kr | 220 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 233 000 kr | 247 850 kr | 220 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 297 041 kr | 1 276 221 kr | 1 348 014 kr | 567 949 kr | 293 044 kr | 310 626 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 246 963 kr | 1 113 800 kr | 1 007 452 kr | 1 493 kr | 22 229 kr | 30 284 kr |
| Kassa och bank | 50 078 kr | 162 421 kr | 340 562 kr | 566 456 kr | 270 815 kr | 280 342 kr |
| Summa tillgångar | 1 497 041 kr | 1 476 221 kr | 1 548 014 kr | 800 949 kr | 540 894 kr | 530 626 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 266 570 kr | 466 415 kr | 672 772 kr | 564 067 kr | 373 385 kr | 390 940 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 216 570 kr | 416 415 kr | 427 772 kr | 310 067 kr | 323 385 kr |
| Årets resultat | 216 570 kr | 199 845 kr | 206 357 kr | 86 295 kr | 13 318 kr | 17 555 kr |
| Obeskattade reserver | 163 000 kr | 247 000 kr | 247 000 kr | 137 000 kr | 137 000 kr | 84 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 067 471 kr | 762 806 kr | 628 242 kr | 99 882 kr | 30 509 kr | 55 686 kr |
| Leverantörsskulder | 1 184 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 9 000 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 116 178 kr | 177 851 kr | 132 622 kr | 59 882 kr | 509 kr | 5 686 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 930 109 kr | 548 955 kr | 418 994 kr | 11 000 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 497 041 kr | 1 476 221 kr | 1 548 014 kr | 800 949 kr | 540 894 kr | 530 626 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets ska äga och förvalta fast och lös egendom samt aktier och andelar i andra företag. Företaget hanterar även vissa koncerngemensamma funktioner.
Företrädare
- Tobias E
- Urban T
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bricklayer Holding AB för organisationsnummer?
Bricklayer Holding AB har organisationsnummer 559195-8367 (5591958367).
Var ligger Bricklayer Holding AB?
Bricklayer Holding AB har sin registrerade adress Box 529, 17526 Järfälla.
Vilken bransch är Bricklayer Holding AB verksamt i?
Bricklayer Holding AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bricklayer Holding AB?
Bricklayer Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.