Wernvalls hudvård AB
Wernvalls hudvård AB har organisationsnummer 559195-9993 (5591959993)
Aktiebolag • Org.nr: 559195-9993
Om företaget
Wernvalls hudvård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 1 563 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 475 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Wernvalls hudvård AB 1 563 000 kr och redovisade ett resultat på 30 606 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, under branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 33,1 procent, under branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 24,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 191,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | 6,3 procent | -0,5 procent till 16,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 33,1 procent | 50,3 procent | 25,2 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 24,2 procent | 191,1 procent | 96,6 procent till 310,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,4 procent | 23,0 procent | -6,8 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | 2,5 procent | -12,3 procent till 19,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 625 000 kr | 743 000 kr | 553 000 kr till 1 127 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 330 000 kr | 397 000 kr | 156 000 kr till 523 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 510 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 11 av 46 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Västerås.
- Plats 1 553 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 328 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 106 590 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,7 procent | 0,8 procent | 3,2 procent |
| Vinstmarginal | -6,7 procent | 0,7 procent | 3,1 procent |
| Soliditet | 12,6 procent | 21,9 procent | 33,1 procent |
| Kassalikviditet | 30,6 procent | 35,0 procent | 24,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -244,9 procent | 4,9 procent | 22,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 6,0 procent |
| Omsättning per anställd | 512 000 kr | 590 000 kr | 625 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 313 000 kr | 284 000 kr | 330 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vasagatan 32c/o Face and Soul
72215 Västerås
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Vasagatan 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Skönhetssalong
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 534 575 kr | 1 475 336 kr | 1 562 616 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 49 721 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 445 668 kr | 524 852 kr | 524 077 kr |
| Personalkostnader | 939 687 kr | 710 123 kr | 824 482 kr |
| Avskrivningar | 11 540 kr | 7 605 kr | 4 006 kr |
| Rörelseresultat | -102 709 kr | 11 959 kr | 50 654 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 236 kr | 81 kr |
| Räntekostnader | 319 kr | 894 kr | 2 887 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -103 024 kr | 11 301 kr | 47 848 kr |
| Skatt | 0 kr | 6 085 kr | 17 242 kr |
| Årets resultat | -103 024 kr | 5 216 kr | 30 606 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 68 886 kr | 49 741 kr | 45 735 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 821 kr | 7 676 kr | 3 670 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 065 kr | 42 065 kr | 42 065 kr |
| Omsättningstillgångar | 264 649 kr | 432 370 kr | 366 379 kr |
| Varulager | 175 382 kr | 300 638 kr | 299 633 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 581 kr | 43 758 kr | 23 598 kr |
| Kassa och bank | 42 686 kr | 87 974 kr | 43 148 kr |
| Summa tillgångar | 333 535 kr | 482 111 kr | 412 114 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 42 076 kr | 105 753 kr | 136 359 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 95 100 kr | 50 537 kr | 55 753 kr |
| Årets resultat | -103 024 kr | 5 216 kr | 30 606 kr |
| Kortfristiga skulder | 291 459 kr | 376 358 kr | 275 755 kr |
| Leverantörsskulder | 10 356 kr | 64 704 kr | 33 432 kr |
| Skatteskulder | 474 kr | 20 006 kr | 417 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 689 kr | 89 407 kr | 58 478 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 333 535 kr | 482 111 kr | 412 114 kr |
Ur årsredovisningen
Villkorade aktieägartillskott, 90 000 kr
Företrädare
- Therese W
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wernvalls hudvård AB för organisationsnummer?
Wernvalls hudvård AB har organisationsnummer 559195-9993 (5591959993).
Var ligger Wernvalls hudvård AB?
Wernvalls hudvård AB har sin registrerade adress Vasagatan 32, 72215 Västerås.
Vilken bransch är Wernvalls hudvård AB verksamt i?
Wernvalls hudvård AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wernvalls hudvård AB?
Wernvalls hudvård AB hade en nettoomsättning på 1 563 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wernvalls hudvård AB?
Wernvalls hudvård AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wernvalls hudvård AB någon utdelning?
Styrelsen i Wernvalls hudvård AB föreslog en utdelning på 30 606 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.