Springresor i Bollnäs AB
Springresor i Bollnäs AB har organisationsnummer 559196-0140 (5591960140)
Aktiebolag • Org.nr: 559196-0140
Om företaget
Springresor i Bollnäs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som researrangemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 79120). Företaget bedriver även verksamhet inom sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 78 910 kr räkenskapsåret 2025 (104 172 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Springresor i Bollnäs AB 78 910 kr och redovisade ett resultat på 51 339 kr. Soliditeten var 93,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 1770,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 216,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,7 procent | 49,9 procent | 22,8 procent till 81,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1770,8 procent | 216,4 procent | 112,5 procent till 527,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 procent | 10,0 procent | -8,3 procent till 36,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,3 procent | 1,2 procent | -29,1 procent till 33,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 314 av 422 aktiebolag inom researrangemang.
- Plats 515 av 637 aktiebolag med säte i Bollnäs.
- Plats 5 785 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 252 365 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,4 procent | 46,5 procent | 29,2 procent | 25,8 procent | - |
| Vinstmarginal | 58,4 procent | 46,5 procent | -36,2 procent | 25,9 procent | - |
| Soliditet | 81,3 procent | 85,4 procent | 92,1 procent | 89,0 procent | 93,7 procent |
| Kassalikviditet | 535,7 procent | 684,8 procent | 1764,5 procent | 1520,8 procent | 1770,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,5 procent | 28,2 procent | -34,2 procent | 15,7 procent | 44,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 14,5 procent | 35,6 procent | -21,3 procent | -21,6 procent | -24,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedhamregatan 11Ec/o c/o Lars Björklund
82132 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att arrangera löparresor till unika och spännande platser samt att erbjuda löpargrupper och personlig träning och därmed jämförlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 242 395 kr | 108 597 kr | 124 351 kr | 168 650 kr | 132 804 kr | 104 172 kr | 78 910 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 5 000 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 156 368 kr | 5 827 kr | 0 kr | 4 634 kr | 18 297 kr | 4 666 kr | 835 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 016 kr | 50 638 kr | 40 081 kr | 69 633 kr | 72 650 kr | 68 631 kr | 13 615 kr |
| Personalkostnader | 20 627 kr | 12 444 kr | 11 617 kr | 20 900 kr | 3 110 kr | 4 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 25 384 kr | 39 688 kr | 72 653 kr | 78 483 kr | 38 747 kr | 26 875 kr | 64 460 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 8 kr | 233 kr | 94 kr | 157 kr |
| Räntekostnader | 625 kr | 0 kr | - | 60 kr | 44 kr | 18 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 24 759 kr | 39 688 kr | 72 653 kr | 78 431 kr | -48 025 kr | 26 951 kr | 64 617 kr |
| Skatt | 5 525 kr | 8 491 kr | 14 965 kr | 16 362 kr | 8 143 kr | 5 689 kr | 13 278 kr |
| Årets resultat | 19 234 kr | 31 197 kr | 57 688 kr | 62 069 kr | -56 168 kr | 21 262 kr | 51 339 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 97 853 kr | 136 852 kr | 194 410 kr | 257 841 kr | 178 006 kr | 152 083 kr | 124 487 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 7 626 kr | 10 156 kr | 10 231 kr | 8 233 kr | 22 063 kr | 17 459 kr |
| Kassa och bank | 97 853 kr | 129 226 kr | 133 823 kr | 139 491 kr | 86 546 kr | 46 793 kr | 23 801 kr |
| Summa tillgångar | 97 853 kr | 136 852 kr | 194 410 kr | 257 841 kr | 178 006 kr | 152 083 kr | 124 487 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 69 234 kr | 100 431 kr | 158 119 kr | 220 189 kr | 164 021 kr | 135 283 kr | 116 622 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 19 234 kr | 50 431 kr | 108 120 kr | 170 189 kr | 64 021 kr | 15 283 kr |
| Årets resultat | 19 234 kr | 31 197 kr | 57 688 kr | 62 069 kr | -56 168 kr | 21 262 kr | 51 339 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 619 kr | 36 421 kr | 36 291 kr | 37 652 kr | 10 088 kr | 10 000 kr | 7 030 kr |
| Leverantörsskulder | 360 kr | 0 kr | - | - | - | - | 500 kr |
| Skatteskulder | 5 525 kr | 14 016 kr | 18 143 kr | 16 973 kr | 88 kr | 0 kr | 3 530 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 734 kr | 12 404 kr | 8 147 kr | 10 680 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 97 853 kr | 136 852 kr | 194 410 kr | 257 841 kr | 178 006 kr | 152 083 kr | 124 487 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att arrangera löparresor till unika och spännande platser samt att erbjuda löpargrupper och personlig träning och därmed jämförlig verksamhet.
Företrädare
- Lars B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Springresor i Bollnäs AB för organisationsnummer?
Springresor i Bollnäs AB har organisationsnummer 559196-0140 (5591960140).
Var ligger Springresor i Bollnäs AB?
Springresor i Bollnäs AB har sin registrerade adress Hedhamregatan 11E, 82132 Bollnäs.
Vilken bransch är Springresor i Bollnäs AB verksamt i?
Springresor i Bollnäs AB är registrerat i branschen researrangemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Springresor i Bollnäs AB?
Springresor i Bollnäs AB hade en nettoomsättning på 78 910 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Springresor i Bollnäs AB någon utdelning?
Styrelsen i Springresor i Bollnäs AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollnäs
- Län
- Gävleborgs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.