T3C Consulting AB
T3C Consulting AB har organisationsnummer 559196-1981 (5591961981)
Aktiebolag • Org.nr: 559196-1981
Om företaget
T3C Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 1 345 013 kr räkenskapsåret 2025 (1 660 881 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte T3C Consulting AB 1 345 013 kr och redovisade ett resultat på 153 728 kr. Rörelsemarginalen var 19,0 procent, under branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 66,1 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 700,3 procent, över branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,0 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 66,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 700,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -19,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 330 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 464 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 22 109 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 496 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 120 110 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,4 procent | 8,6 procent | -10,6 procent | 20,5 procent | 19,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 8,6 procent | -10,0 procent | 22,2 procent | 19,8 procent |
| Soliditet | 43,1 procent | 61,6 procent | 66,6 procent | 65,2 procent | 66,1 procent |
| Kassalikviditet | 249,0 procent | 567,7 procent | 458,3 procent | 572,6 procent | 700,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,8 procent | 13,3 procent | 0,0 procent | 28,1 procent | 16,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 57,5 procent | -42,3 procent | -10,5 procent | 34,8 procent | -19,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 192 000 kr | 917 000 kr | 821 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 022 000 kr | 803 000 kr | 865 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grevgatan 39 lgh 1201c/o c/o Curtsson
11453 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska leverera konsulttjänster inom ekonomi, programmering samt projektledning främst inom Telecom och kärnkraft.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 085 777 kr | 1 513 579 kr | 2 383 767 kr | 1 376 163 kr | 1 232 154 kr | 1 660 881 kr | 1 345 013 kr |
| Övriga externa kostnader | 73 218 kr | 34 173 kr | 44 294 kr | 53 426 kr | 64 783 kr | 74 736 kr | 52 070 kr |
| Personalkostnader | 790 825 kr | 1 056 507 kr | 2 044 060 kr | 1 204 429 kr | 1 298 069 kr | 1 246 251 kr | 1 036 958 kr |
| Rörelseresultat | 221 734 kr | 422 899 kr | 295 413 kr | 118 308 kr | -130 698 kr | 339 894 kr | 255 985 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 63 kr | 7 547 kr | 29 646 kr | 10 058 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 120 kr | 1 825 kr | -228 kr | 0 kr | 1 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 221 674 kr | 422 779 kr | 293 588 kr | 118 599 kr | -123 151 kr | 369 539 kr | 266 043 kr |
| Bokslutsdispositioner | -55 418 kr | -105 764 kr | -74 039 kr | 0 kr | 127 240 kr | -95 534 kr | -69 416 kr |
| Skatt | 35 577 kr | 67 900 kr | 45 754 kr | 25 764 kr | 4 243 kr | 59 039 kr | 42 899 kr |
| Årets resultat | 130 679 kr | 249 115 kr | 173 795 kr | 92 835 kr | -154 kr | 214 966 kr | 153 728 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 511 561 kr | 1 144 616 kr | 1 401 812 kr | 1 130 846 kr | 932 786 kr | 1 174 950 kr | 1 391 621 kr |
| Kortfristiga fordringar | 216 681 kr | 414 269 kr | 420 508 kr | 121 125 kr | 236 598 kr | 120 424 kr | 200 085 kr |
| Kassa och bank | 294 880 kr | 730 347 kr | 981 304 kr | 1 009 721 kr | 696 188 kr | 1 054 526 kr | 1 191 536 kr |
| Summa tillgångar | 511 561 kr | 1 144 616 kr | 1 401 812 kr | 1 130 846 kr | 932 786 kr | 1 174 950 kr | 1 391 621 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 180 679 kr | 429 794 kr | 603 589 kr | 696 424 kr | 621 270 kr | 766 236 kr | 919 963 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 130 679 kr | 379 794 kr | 553 589 kr | 571 424 kr | 501 270 kr | 716 235 kr |
| Årets resultat | 130 679 kr | 249 115 kr | 173 795 kr | 92 835 kr | -154 kr | 214 966 kr | 153 728 kr |
| Obeskattade reserver | 55 418 kr | 161 182 kr | 235 221 kr | 235 221 kr | 107 981 kr | 203 515 kr | 272 931 kr |
| Kortfristiga skulder | 275 464 kr | 553 640 kr | 563 002 kr | 199 201 kr | 203 535 kr | 205 199 kr | 198 727 kr |
| Skatteskulder | 59 128 kr | 155 828 kr | 115 072 kr | -29 277 kr | -55 948 kr | -10 034 kr | -26 603 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 150 912 kr | 187 724 kr | 299 796 kr | 142 425 kr | 170 423 kr | 140 960 kr | 146 500 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 511 561 kr | 1 144 616 kr | 1 401 812 kr | 1 130 846 kr | 932 786 kr | 1 174 950 kr | 1 391 621 kr |
Ur årsredovisningen
Under året har bolaget levererat konsulttjänster inom controlling, systemuppgradering och programmering. Bolagets säte är Grevgatan 39 lägenhet 1201, c/o Curtsson, 114 53 Stockholm
Företrädare
- Berit Charlotte C (styrelseordförande)
- Fanny Gertrud Elisabet C (styrelseledamot)
- Pontus Eric Theodor C (styrelseledamot)
- Torbjörn C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har T3C Consulting AB för organisationsnummer?
T3C Consulting AB har organisationsnummer 559196-1981 (5591961981).
Var ligger T3C Consulting AB?
T3C Consulting AB har sin registrerade adress Grevgatan 39 lgh 1201, 11453 Stockholm.
Vilken bransch är T3C Consulting AB verksamt i?
T3C Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter T3C Consulting AB?
T3C Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 345 013 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår T3C Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i T3C Consulting AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.