Logic & Magic AB
Logic & Magic AB har organisationsnummer 559196-3524 (5591963524)
Aktiebolag • Org.nr: 559196-3524
Om företaget
Logic & Magic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerljung. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1010 procent till 83 219 kr räkenskapsåret 2025 (7 499 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Logic & Magic AB 83 219 kr och redovisade ett resultat på -69 879 kr. Soliditeten var 92,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 1122,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,1 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1122,6 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -26,4 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 297 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 1 890 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 46 956 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 83 638 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 251 197 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 81,5 procent | 90,4 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 81,5 procent | 90,4 procent | - | - | - |
| Soliditet | 46,8 procent | 54,3 procent | 93,7 procent | 97,3 procent | 92,1 procent |
| Kassalikviditet | 263,9 procent | 320,9 procent | 299,2 procent | 646,1 procent | 1122,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,6 procent | 43,7 procent | -13,9 procent | -183,4 procent | -26,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -18,9 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 2 461 000 kr | 1 996 000 kr | 0 kr | 4 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 320 000 kr | 107 000 kr | 652 000 kr | 392 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ullaberg, Forsgårdenc/o c/o Brännfors
61995 Västerljung
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom managementconsulting, IT- konsulting, försäljning av IT-produkter och IT-lösningar, äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 460 949 kr | 1 996 193 kr | 0 kr | 7 499 kr | 83 219 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 130 433 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 740 kr | 524 kr | 3 665 kr | 796 kr | 3 241 kr |
| Övriga externa kostnader | 134 415 kr | 83 185 kr | 200 604 kr | 182 295 kr | 74 185 kr |
| Personalkostnader | 319 808 kr | 107 106 kr | 1 304 984 kr | 823 294 kr | 207 100 kr |
| Rörelseresultat | 2 005 986 kr | 1 805 378 kr | -1 509 253 kr | -998 886 kr | -70 874 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 10 510 kr | 1 273 kr | 996 kr |
| Räntekostnader | - | 1 120 kr | 2 098 kr | 0 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 005 986 kr | 1 804 258 kr | -1 500 841 kr | -997 613 kr | -69 879 kr |
| Bokslutsdispositioner | -501 770 kr | -452 757 kr | 1 231 622 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 322 136 kr | 279 803 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 1 182 080 kr | 1 071 698 kr | -269 219 kr | -997 613 kr | -69 879 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 551 620 kr | 1 661 620 kr | 1 671 620 kr | 461 620 kr | 31 620 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 551 620 kr | 1 661 620 kr | 1 671 620 kr | 461 620 kr | 31 620 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 791 568 kr | 2 853 890 kr | 390 254 kr | 97 252 kr | 255 534 kr |
| Kortfristiga fordringar | 593 281 kr | 710 223 kr | 151 838 kr | 60 618 kr | 56 088 kr |
| Kassa och bank | 2 198 287 kr | 2 143 667 kr | 238 416 kr | 36 634 kr | 199 446 kr |
| Summa tillgångar | 3 343 188 kr | 4 515 510 kr | 2 061 874 kr | 558 872 kr | 287 154 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 564 476 kr | 2 452 475 kr | 1 931 434 kr | 543 821 kr | 264 392 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 332 396 kr | 1 330 777 kr | 2 150 652 kr | 1 491 434 kr | 284 271 kr |
| Årets resultat | 1 182 080 kr | 1 071 698 kr | -269 219 kr | -997 613 kr | -69 879 kr |
| Obeskattade reserver | 720 999 kr | 1 173 756 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 057 713 kr | 889 279 kr | 130 440 kr | 15 051 kr | 22 762 kr |
| Leverantörsskulder | 625 kr | 3 195 kr | 3 175 kr | 2 009 kr | 7 151 kr |
| Skatteskulder | 380 857 kr | 423 682 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 628 230 kr | 473 008 kr | 127 265 kr | 13 042 kr | 8 444 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 343 188 kr | 4 515 510 kr | 2 061 874 kr | 558 872 kr | 287 154 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Västerljung. Företagets verksamhet startade i juni 2020 Företagets verksamhet har bestått av konsultverksamhet inom IT samt av agentur för skådespelar-uppdrag
Företagets operativa verksamhet har under året 2025 varit liten. Konsultverksamheten har inte givit några intäkter och agenturverksamheten begränsade intäkter.
Företrädare
- Marie-Louise B (styrelsesuppleant)
- Anders B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Logic & Magic AB för organisationsnummer?
Logic & Magic AB har organisationsnummer 559196-3524 (5591963524).
Var ligger Logic & Magic AB?
Logic & Magic AB har sin registrerade adress Ullaberg, Forsgården, 61995 Västerljung.
Vilken bransch är Logic & Magic AB verksamt i?
Logic & Magic AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Logic & Magic AB?
Logic & Magic AB hade en nettoomsättning på 83 219 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.