Keep It Cool AB
Keep It Cool AB har organisationsnummer 559196-7012 (5591967012)
Aktiebolag • Org.nr: 559196-7012
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningHägersten
Om företaget
Keep It Cool AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 93 procent till 25 000 kr räkenskapsåret 2025 (346 965 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat till följd av att företaget har haft distributionsproblem med sin leverantör.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Keep It Cool AB 25 000 kr och redovisade ett resultat på -71 189 kr. Soliditeten var 9,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 44,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,5 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 44,5 procent | 194,0 procent | 103,1 procent till 435,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1522,1 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -92,8 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 941 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 122 av 148 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Stockholm.
- Plats 50 537 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 89 857 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 269 083 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 32,9 procent | 11,2 procent | -91,4 procent | - |
| Vinstmarginal | 17,3 procent | 32,8 procent | 10,5 procent | -91,5 procent | - |
| Soliditet | 30,2 procent | 32,8 procent | 48,5 procent | 47,4 procent | 9,5 procent |
| Kassalikviditet | 55,8 procent | 12,2 procent | 62,1 procent | 130,8 procent | 44,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,7 procent | 67,2 procent | 15,4 procent | -247,1 procent | -1522,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 23,6 procent | 30,4 procent | -10,1 procent | -59,6 procent | -92,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Midsommargränd 9c/o Carl Larsson
12635 Hägersten
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Midsommargränd 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av fatölsbehållare.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 338 561 kr | 593 386 kr | 733 426 kr | 956 477 kr | 859 305 kr | 346 965 kr | 25 118 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 391 848 kr | 537 853 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 21 762 kr | 66 286 kr | 94 473 kr | 307 283 kr | 211 894 kr | 146 686 kr | 70 506 kr |
| Personalkostnader | 4 609 kr | 13 719 kr | 0 kr | 1 510 kr | 4 746 kr | 10 000 kr | 5 660 kr |
| Rörelseresultat | -79 658 kr | -24 472 kr | 127 251 kr | 314 998 kr | 95 792 kr | -317 020 kr | -71 604 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 211 kr | 1 605 kr | 415 kr |
| Räntekostnader | - | - | 54 kr | 1 313 kr | 5 574 kr | 2 075 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -79 658 kr | -24 472 kr | 127 197 kr | 313 686 kr | 90 429 kr | -317 490 kr | -71 189 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -29 000 kr | -78 000 kr | -23 000 kr | 130 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 0 kr | 18 082 kr | 48 896 kr | 16 848 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -79 658 kr | -24 472 kr | 80 115 kr | 186 790 kr | 50 581 kr | -187 490 kr | -71 189 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 116 394 kr | 230 859 kr | 302 764 kr | 848 815 kr | 677 754 kr | 160 037 kr | 49 135 kr |
| Varulager | - | - | 200 935 kr | 792 370 kr | 541 710 kr | 49 900 kr | 29 350 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 262 kr | 123 283 kr | 27 931 kr | 575 kr | 62 767 kr | 18 540 kr | 10 277 kr |
| Kassa och bank | 96 132 kr | 107 576 kr | 73 898 kr | 55 870 kr | 73 277 kr | 91 597 kr | 9 508 kr |
| Summa tillgångar | 116 394 kr | 230 859 kr | 302 764 kr | 848 815 kr | 677 754 kr | 160 037 kr | 49 135 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 31 918 kr | 90 904 kr | 91 361 kr | 278 151 kr | 328 732 kr | 75 866 kr | 4 677 kr |
| Aktiekapital | 111 576 kr | 111 576 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 3 800 kr | -38 754 kr | 41 361 kr | 228 151 kr | 213 356 kr | 25 866 kr |
| Årets resultat | -79 658 kr | -24 472 kr | 80 115 kr | 186 790 kr | 50 581 kr | -187 490 kr | -71 189 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 29 000 kr | 107 000 kr | 130 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 84 476 kr | 224 193 kr | 182 403 kr | 463 664 kr | 219 022 kr | 84 171 kr | 44 458 kr |
| Leverantörsskulder | - | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 18 082 kr | 66 978 kr | 48 342 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 84 476 kr | 224 193 kr | 164 321 kr | 391 685 kr | 163 680 kr | 84 171 kr | 44 458 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 116 394 kr | 315 097 kr | 302 764 kr | 848 815 kr | 677 754 kr | 160 037 kr | 49 135 kr |
Företrädare
- Peter K (styrelseordförande)
- Jan L (styrelseledamot)
- Carl Erik A (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Keep It Cool AB för organisationsnummer?
Keep It Cool AB har organisationsnummer 559196-7012 (5591967012).
Var ligger Keep It Cool AB?
Keep It Cool AB har sin registrerade adress Midsommargränd 9, 12635 Hägersten.
Vilken bransch är Keep It Cool AB verksamt i?
Keep It Cool AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Keep It Cool AB?
Keep It Cool AB hade en nettoomsättning på 25 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.