Inlustro AB

Inlustro AB har organisationsnummer 559196-7145 (5591967145)

Aktiebolag • Org.nr: 559196-7145

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarUppsala

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Inlustro AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).

Ekonomi

256 512 krOmsättning▲ 3 procent
26 797 krÅrets resultat
1Antal anställda
51,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen ökade 3 procent till 256 512 kr räkenskapsåret 2026 (248 334 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Inlustro AB 256 512 kr och redovisade ett resultat på 26 797 kr. Rörelsemarginalen var 13,2 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 51,2 procent, över branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 204,8 procent, över branschens median (median 191,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal13,2 procent6,3 procent-0,3 procent till 17,0 procentöver branschens median
Vinstmarginal13,2 procent6,3 procent-0,5 procent till 16,9 procentöver branschens median
Soliditet51,2 procent50,3 procent25,2 procent till 69,3 procentöver branschens median
Kassalikviditet204,8 procent191,1 procent96,6 procent till 310,2 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital30,4 procent23,0 procent-6,8 procent till 55,8 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt3,3 procent2,5 procent-12,3 procent till 19,7 procentöver branschens median
Omsättning per anställd257 000 kr743 000 kr553 000 kr till 1 127 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd182 000 kr397 000 kr156 000 kr till 523 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 563 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
  • Plats 32 av 45 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Uppsala.
  • Plats 4 437 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
  • Plats 7 376 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 219 551 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal--62,7 procent91,2 procent13,2 procent
Vinstmarginal--62,7 procent92,5 procent13,2 procent
Soliditet39,4 procent68,8 procent89,8 procent68,2 procent51,2 procent
Kassalikviditet165,0 procent320,5 procent979,2 procent314,8 procent204,8 procent
Avkastning på eget kapital-35,2 procent61,5 procent63,5 procent68,1 procent30,4 procent
Omsättningstillväxt---41,8 procent3,3 procent
Omsättning per anställd6 000 kr---257 000 kr
Personalkostnad per anställd0 kr---182 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Utgårdsvägen 1
c/o c/o Saman Khaghani
75472 Uppsala

Verksamhetsbeskrivning

Skönhet och hälsa, Verksamheten jobbar med estetisk behandling i form av injektionsbehandling, hudvård och primärvårdsverksamhet. Utöver detta utvecklar vi mjukvara för användning inom estetisk behandling, exempelvis journalsystem. Vi kommer även sälja produkter förenliga med vår verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2020202120222023202420252026
Nettoomsättning3 675 kr9 625 kr6 122 kr77 069 kr175 146 kr248 334 kr256 512 kr
Övriga rörelseintäkter---97 kr750 kr360 kr239 kr
Råvaror och förnödenheter-----7 516 kr0 kr
Övriga externa kostnader11 928 kr16 300 kr15 248 kr9 741 kr66 013 kr14 786 kr41 069 kr
Personalkostnader--0 kr16 800 kr0 kr-181 786 kr
Rörelseresultat-8 253 kr-6 675 kr-9 126 kr50 625 kr109 883 kr226 392 kr33 896 kr
Ränteintäkter----11 kr3 543 kr215 kr
Räntekostnader----155 kr300 kr333 kr
Resultat efter finansiella poster-8 253 kr-6 675 kr-9 126 kr50 625 kr109 739 kr229 635 kr33 778 kr
Skatt---10 660 kr22 855 kr48 665 kr6 981 kr
Årets resultat-8 253 kr-6 675 kr-9 126 kr39 965 kr86 884 kr180 970 kr26 797 kr

Balansräkning

Post2020202120222023202420252026
Tillgångar
Omsättningstillgångar26 747 kr61 072 kr65 873 kr94 522 kr152 483 kr389 464 kr172 387 kr
Kortfristiga fordringar24 000 kr-438 kr5 652 kr13 018 kr26 495 kr-37 306 kr
Kassa och bank2 747 kr61 072 kr65 435 kr88 870 kr139 465 kr362 969 kr209 693 kr
Summa tillgångar26 747 kr61 072 kr65 873 kr94 522 kr152 483 kr389 464 kr172 387 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital16 747 kr35 072 kr25 946 kr65 027 kr136 911 kr265 750 kr88 223 kr
Aktiekapital25 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat--8 253 kr-14 928 kr-24 938 kr27 kr34 780 kr11 426 kr
Årets resultat-8 253 kr-6 675 kr-9 126 kr39 965 kr86 884 kr180 970 kr26 797 kr
Kortfristiga skulder10 000 kr26 000 kr39 927 kr29 495 kr15 572 kr123 714 kr84 164 kr
Leverantörsskulder--12 797 kr----
Skatteskulder---10 660 kr33 515 kr61 750 kr22 972 kr
Övriga kortfristiga skulder-16 000 kr17 130 kr18 835 kr-17 943 kr61 964 kr61 192 kr
Summa eget kapital och skulder26 747 kr61 072 kr65 873 kr94 522 kr152 483 kr389 464 kr172 387 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Verksamheten jobbar med estetisk behandling i form av injektionsbehandling, hudvård och primärvårdsverksamhet. Under det gångna året har verksamheten haft ett lyft i omsättning i relation till tidigare år.

Företrädare

  • Saman K (styrelseledamot)

Undertecknad i Uppsala 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-02-28
Registrerat hos Bolagsverket
Inlustro AB
2019-02-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Inlustro AB för organisationsnummer?

Inlustro AB har organisationsnummer 559196-7145 (5591967145).

Var ligger Inlustro AB?

Inlustro AB har sin registrerade adress Utgårdsvägen 1, 75472 Uppsala.

Vilken bransch är Inlustro AB verksamt i?

Inlustro AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Inlustro AB?

Inlustro AB hade en nettoomsättning på 256 512 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Inlustro AB?

Inlustro AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår Inlustro AB någon utdelning?

Styrelsen i Inlustro AB föreslog en utdelning på 30 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Uppsala
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-02-28
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar