HOUSE OF SRI LANKA AB
HOUSE OF SRI LANKA AB har organisationsnummer 559197-3705 (5591973705)
Aktiebolag • Org.nr: 559197-3705
Om företaget
HOUSE OF SRI LANKA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och pr och kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 973 001 kr räkenskapsåret 2025 (1 809 675 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HOUSE OF SRI LANKA AB 1 973 001 kr och redovisade ett resultat på 12 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 40,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 633,3 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 633,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 621 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 453 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 15 768 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 27 431 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 86 098 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,1 procent | 2,6 procent | 16,0 procent | 9,4 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | 18,0 procent | 0,7 procent | 12,9 procent | 7,4 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 45,9 procent | 10,8 procent | 30,3 procent | 50,8 procent | 40,8 procent |
| Kassalikviditet | 180,3 procent | 279,6 procent | 302,7 procent | 365,3 procent | 633,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,5 procent | 3,0 procent | 65,6 procent | 38,1 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -46,7 procent | 69,5 procent | 62,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 236 000 kr | 659 000 kr | 1 117 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 234 000 kr | 96 000 kr | 12 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
BOX 815c/o CONVENDUM
10136 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, med fokus på relationen Sverige - Sri Lanka, direkt eller indirekt, bedriva konsultverksamhet inom teknik- och systemutveckling, programmering, analys, affärsutveckling, rådgivning, utbildning, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 236 062 kr | 658 735 kr | 1 116 778 kr | 1 809 675 kr | 1 973 001 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -145 769 kr | 396 kr | 12 730 kr | 14 033 kr | 1 816 kr |
| Övriga externa kostnader | 628 803 kr | 545 276 kr | 930 094 kr | 1 592 971 kr | 1 694 834 kr |
| Personalkostnader | 234 134 kr | 95 840 kr | 11 599 kr | 28 950 kr | 183 283 kr |
| Rörelseresultat | 223 342 kr | 17 294 kr | 178 570 kr | 170 006 kr | 55 464 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 52 kr | 456 kr | -249 kr |
| Räntekostnader | 1 048 kr | 12 702 kr | 34 041 kr | 36 911 kr | 49 501 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 222 294 kr | 4 592 kr | 144 581 kr | 133 551 kr | 5 714 kr |
| Skatt | 49 365 kr | 2 838 kr | 34 490 kr | 30 113 kr | 5 702 kr |
| Årets resultat | 172 929 kr | 1 754 kr | 110 091 kr | 103 438 kr | 12 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 488 kr | 12 488 kr | 12 488 kr | 12 488 kr | 72 488 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 488 kr | 12 488 kr | 12 488 kr | 12 488 kr | 72 488 kr |
| Omsättningstillgångar | 479 664 kr | 522 760 kr | 542 437 kr | 521 468 kr | 1 030 691 kr |
| Varulager | - | - | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 470 293 kr | 515 250 kr | 530 064 kr | 492 078 kr | 1 024 393 kr |
| Kassa och bank | 9 371 kr | 7 510 kr | 2 373 kr | 19 390 kr | 6 298 kr |
| Summa tillgångar | 492 152 kr | 535 248 kr | 554 925 kr | 533 956 kr | 1 103 179 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 226 076 kr | 57 830 kr | 167 922 kr | 271 360 kr | 450 642 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 147 kr | 6 076 kr | 7 831 kr | 117 922 kr | 400 630 kr |
| Årets resultat | 172 929 kr | 1 754 kr | 110 091 kr | 103 438 kr | 12 kr |
| Kortfristiga skulder | 266 076 kr | 186 946 kr | 175 883 kr | 140 000 kr | 162 750 kr |
| Leverantörsskulder | 8 915 kr | 14 068 kr | 28 005 kr | 43 604 kr | 96 685 kr |
| Skatteskulder | 151 005 kr | 3 389 kr | 34 384 kr | -19 813 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 106 656 kr | 168 859 kr | 113 494 kr | 115 239 kr | 66 065 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 492 152 kr | 535 248 kr | 554 925 kr | 533 956 kr | 1 103 179 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsultverksamhet med fokus på relationen Sverige-Sri Lanka. Huvudverksamheten är fokuserad på att introducera lankesiska IT-företag till den svenska marknaden, men även rådgivning till svenska företag som önskar etablera sig i Sri Lanka och lankesiska som vill närma sig den svenska.
Företrädare
- Leif Ivan O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HOUSE OF SRI LANKA AB för organisationsnummer?
HOUSE OF SRI LANKA AB har organisationsnummer 559197-3705 (5591973705).
Var ligger HOUSE OF SRI LANKA AB?
HOUSE OF SRI LANKA AB har sin registrerade adress BOX 815, 10136 Stockholm.
Vilken bransch är HOUSE OF SRI LANKA AB verksamt i?
HOUSE OF SRI LANKA AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HOUSE OF SRI LANKA AB?
HOUSE OF SRI LANKA AB hade en nettoomsättning på 1 973 001 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.