JT Montage och Service AB
JT Montage och Service AB har organisationsnummer 559197-8308 (5591978308)
Aktiebolag • Org.nr: 559197-8308
Om företaget
JT Montage och Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hisings Kärra. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som andra bygginstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43240). Sidoverksamheter inkluderar värme- och sanitetsarbeten och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 274 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 216 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JT Montage och Service AB 1 274 000 kr och redovisade ett resultat på 206 923 kr. Rörelsemarginalen var 21,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,4 procent). Soliditeten var 64,1 procent, över branschens median (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 278,5 procent, över branschens median (median 220,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,5 procent | 7,4 procent | -0,4 procent till 16,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,7 procent | 7,6 procent | -0,5 procent till 16,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,1 procent | 52,8 procent | 31,3 procent till 72,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 278,5 procent | 220,2 procent | 130,6 procent till 446,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,0 procent | 19,2 procent | -0,2 procent till 50,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,8 procent | 1,3 procent | -17,6 procent till 24,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 274 000 kr | 1 513 000 kr | 982 000 kr till 2 269 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 628 000 kr | 597 000 kr | 397 000 kr till 727 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 346 av 568 aktiebolag inom andra bygginstallationer.
- Plats 19 av 22 aktiebolag inom andra bygginstallationer med säte i Göteborg.
- Plats 8 383 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 20 763 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 124 835 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,0 procent | 5,5 procent | 20,5 procent | 16,6 procent | 21,5 procent |
| Vinstmarginal | 18,1 procent | 5,2 procent | 20,9 procent | 16,5 procent | 20,7 procent |
| Soliditet | 58,3 procent | 34,0 procent | 69,1 procent | 68,6 procent | 64,1 procent |
| Kassalikviditet | 357,0 procent | 153,6 procent | 330,3 procent | 322,8 procent | 278,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 procent | 57,2 procent | 76,2 procent | 58,6 procent | 74,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 42,5 procent | 11,1 procent | -5,5 procent | -13,2 procent | 4,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 334 000 kr | 1 482 000 kr | 1 401 000 kr | 1 216 000 kr | 1 274 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 753 000 kr | 1 013 000 kr | 766 000 kr | 576 000 kr | 628 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lillekärr Södra 174c/o Jan Kylbring
42531 Hisings Kärra
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall sälja varor och tjänster inom fastighetsförvaltning. Företaget skall sälja varor och tjänster inom pyroteknik, friluftsliv, jakt och fiske samt ekologisk odling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 936 370 kr | 1 334 120 kr | 1 482 196 kr | 1 401 108 kr | 1 215 581 kr | 1 274 298 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 77 785 kr | 0 kr | 48 374 kr | 92 537 kr | 14 908 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 43 538 kr | 55 450 kr | 133 659 kr | 69 719 kr | 73 907 kr | 45 837 kr |
| Övriga externa kostnader | 144 128 kr | 256 950 kr | 289 121 kr | 355 926 kr | 373 601 kr | 323 142 kr |
| Personalkostnader | 696 728 kr | 753 007 kr | 1 013 080 kr | 766 076 kr | 575 544 kr | 628 307 kr |
| Avskrivningar | 27 704 kr | 13 283 kr | 12 828 kr | 12 828 kr | 5 200 kr | 2 600 kr |
| Rörelseresultat | 102 057 kr | 239 554 kr | 81 882 kr | 287 187 kr | 202 237 kr | 274 412 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -4 305 kr | 8 081 kr | 754 kr | 421 kr |
| Räntekostnader | 2 817 kr | 331 kr | 240 kr | 1 827 kr | 1 648 kr | 528 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 99 240 kr | 242 385 kr | 77 337 kr | 293 441 kr | 201 343 kr | 263 550 kr |
| Bokslutsdispositioner | -33 832 kr | 0 kr | 55 423 kr | 13 676 kr | 2 724 kr | 2 600 kr |
| Skatt | 16 308 kr | 52 021 kr | 32 997 kr | 68 719 kr | 44 353 kr | 59 227 kr |
| Årets resultat | 49 100 kr | 190 364 kr | 99 763 kr | 238 398 kr | 159 714 kr | 206 923 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 115 584 kr | 35 365 kr | 22 537 kr | 7 800 kr | 2 600 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 115 584 kr | 35 365 kr | 22 537 kr | 7 800 kr | 2 600 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 302 391 kr | 435 823 kr | 490 022 kr | 445 149 kr | 394 866 kr | 436 024 kr |
| Kortfristiga fordringar | 135 457 kr | 162 883 kr | 185 439 kr | 280 403 kr | 230 540 kr | 241 014 kr |
| Kassa och bank | 116 934 kr | 193 778 kr | 294 583 kr | 152 746 kr | 142 326 kr | 178 765 kr |
| Summa tillgångar | 417 975 kr | 471 188 kr | 512 559 kr | 452 949 kr | 397 466 kr | 436 024 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 134 313 kr | 274 676 kr | 174 439 kr | 312 837 kr | 272 552 kr | 279 475 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 35 213 kr | 34 312 kr | 24 676 kr | 24 439 kr | 62 838 kr | 22 552 kr |
| Årets resultat | 49 100 kr | 190 364 kr | 99 763 kr | 238 398 kr | 159 714 kr | 206 923 kr |
| Obeskattade reserver | 74 423 kr | 74 423 kr | 19 000 kr | 5 324 kr | 2 600 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 178 372 kr | 122 089 kr | 319 120 kr | 134 788 kr | 122 314 kr | 156 549 kr |
| Leverantörsskulder | 29 487 kr | 4 150 kr | 15 617 kr | 5 490 kr | 32 294 kr | 11 601 kr |
| Skatteskulder | - | 30 207 kr | 38 523 kr | 23 152 kr | 2 483 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 637 kr | 25 382 kr | 197 497 kr | 38 662 kr | 21 427 kr | 82 622 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 417 975 kr | 471 188 kr | 512 559 kr | 452 949 kr | 397 466 kr | 436 024 kr |
Företrädare
- Jan K
Undertecknad i Underskriven den dag som framgår av min elektroniska underskrift 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JT Montage och Service AB för organisationsnummer?
JT Montage och Service AB har organisationsnummer 559197-8308 (5591978308).
Var ligger JT Montage och Service AB?
JT Montage och Service AB har sin registrerade adress Lillekärr Södra 174, 42531 Hisings Kärra.
Vilken bransch är JT Montage och Service AB verksamt i?
JT Montage och Service AB är registrerat i branschen andra bygginstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JT Montage och Service AB?
JT Montage och Service AB hade en nettoomsättning på 1 274 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JT Montage och Service AB?
JT Montage och Service AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JT Montage och Service AB någon utdelning?
Styrelsen i JT Montage och Service AB föreslog en utdelning på 175 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-03-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.