Grus IT AB

Grus IT AB har organisationsnummer 559197-9009 (5591979009)

Aktiebolag • Org.nr: 559197-9009

Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.Vällingby

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Grus IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63100).

Ekonomi

1 338 312 krOmsättning▼ 5 procent
1 500 krÅrets resultat
-Antal anställda
8,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 5 procent till 1 338 312 kr räkenskapsåret 2025 (1 414 939 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Grus IT AB 1 338 312 kr och redovisade ett resultat på 1 500 kr. Rörelsemarginalen var 22,8 procent, över branschens median (median 10,0 procent). Soliditeten var 8,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,3 procent). Kassalikviditeten var 163,4 procent, under branschens median (median 277,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal22,8 procent10,0 procent-1,3 procent till 33,4 procentöver branschens median
Vinstmarginal21,0 procent10,4 procent-1,0 procent till 36,0 procentöver branschens median
Soliditet8,6 procent67,3 procent36,1 procent till 90,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet163,4 procent277,4 procent133,7 procent till 683,5 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital2,2 procent2,1 procent-12,8 procent till 33,2 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-5,4 procent-1,4 procent-27,7 procent till 20,2 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 220 av 745 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d..
  • Plats 65 av 231 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. med säte i Stockholm.
  • Plats 22 175 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 39 617 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 120 496 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2021202320242025
Rörelsemarginal-0,7 procent7,7 procent19,0 procent22,8 procent
Vinstmarginal-0,7 procent7,8 procent18,0 procent21,0 procent
Soliditet11,5 procent8,4 procent8,4 procent8,6 procent
Kassalikviditet93,6 procent129,4 procent128,3 procent163,4 procent
Avkastning på eget kapital-14,7 procent3,5 procent6,0 procent2,2 procent
Omsättningstillväxt--20,8 procent-5,4 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Duvedsvägen 15, lgh 1202
c/o c/o Grusell
16265 Vällingby

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Duvedsvägen 15, lgh 1202 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva IT-konsultation, IT-utveckling, dataservice verksamhet, rådgivning i IT frågor samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2021202320242025
Nettoomsättning1 132 755 kr1 171 100 kr1 414 939 kr1 338 312 kr
Övriga externa kostnader31 087 kr174 718 kr60 138 kr78 495 kr
Personalkostnader1 089 212 kr886 026 kr1 071 927 kr942 088 kr
Avskrivningar20 256 kr20 412 kr13 525 kr12 831 kr
Rörelseresultat-7 800 kr89 944 kr269 349 kr304 898 kr
Ränteintäkter-4 857 kr3 060 kr16 837 kr
Räntekostnader11 kr3 974 kr17 389 kr40 235 kr
Resultat efter finansiella poster-7 811 kr90 827 kr255 020 kr281 500 kr
Bokslutsdispositioner--88 000 kr-250 000 kr-280 000 kr
Skatt-591 kr1 003 kr0 kr
Årets resultat-7 811 kr2 236 kr4 017 kr1 500 kr

Balansräkning

Post2021202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar54 098 kr13 525 kr0 kr25 662 kr
Materiella anläggningstillgångar54 098 kr13 525 kr0 kr25 662 kr
Omsättningstillgångar409 242 kr738 225 kr804 390 kr776 072 kr
Varulager25 500 kr146 200 kr0 kr-
Kortfristiga fordringar200 153 kr327 868 kr750 196 kr450 875 kr
Kassa och bank183 589 kr264 157 kr54 194 kr325 197 kr
Summa tillgångar463 340 kr751 750 kr804 390 kr801 734 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital53 189 kr63 472 kr67 489 kr68 989 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat11 000 kr11 236 kr13 472 kr17 489 kr
Årets resultat-7 811 kr2 236 kr4 017 kr1 500 kr
Kortfristiga skulder410 151 kr457 396 kr627 099 kr474 835 kr
Leverantörsskulder-23 836 kr0 kr-
Skatteskulder17 815 kr-28 152 kr-27 740 kr-31 356 kr
Övriga kortfristiga skulder386 856 kr253 712 kr404 839 kr336 191 kr
Summa eget kapital och skulder463 340 kr751 750 kr804 390 kr801 734 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm, bedriver konsultverksamhet inom IT

Företrädare

  • Bo Erik G (styrelseledamot)
  • Muslimah G (styrelsesuppleant)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-03-07
Registrerat hos Bolagsverket
Grus IT AB
2019-03-07
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Grus IT AB för organisationsnummer?

Grus IT AB har organisationsnummer 559197-9009 (5591979009).

Var ligger Grus IT AB?

Grus IT AB har sin registrerade adress Duvedsvägen 15, lgh 1202, 16265 Vällingby.

Vilken bransch är Grus IT AB verksamt i?

Grus IT AB är registrerat i branschen datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Grus IT AB?

Grus IT AB hade en nettoomsättning på 1 338 312 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-03-07
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar