Henning Mark Film AB
Henning Mark Film AB har organisationsnummer 559198-7507 (5591987507)
Aktiebolag • Org.nr: 559198-7507
Om företaget
Henning Mark Film AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 23 procent till 966 840 kr räkenskapsåret 2026 (784 537 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Henning Mark Film AB 966 840 kr och redovisade ett resultat på 177 393 kr. Rörelsemarginalen var 23,1 procent, över branschens median (median 12,3 procent). Soliditeten var 36,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 170,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 347,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,1 procent | 12,3 procent | 0,1 procent till 31,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 23,2 procent | 12,6 procent | 0,1 procent till 31,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 36,1 procent | 66,6 procent | 43,8 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 170,7 procent | 347,6 procent | 212,4 procent till 725,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 63,0 procent | 30,5 procent | -0,3 procent till 60,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 23,2 procent | -0,7 procent | -25,0 procent till 25,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 967 000 kr | 934 000 kr | 494 000 kr till 1 055 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 733 000 kr | 599 000 kr | 261 000 kr till 692 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 134 av 385 aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program.
- Plats 72 av 179 aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 27 272 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 957 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 941 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | -9,4 procent | 23,1 procent |
| Vinstmarginal | 21,4 procent | -9,1 procent | 23,2 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 37,3 procent | 36,1 procent |
| Kassalikviditet | 217,6 procent | 173,0 procent | 170,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,7 procent | 48,7 procent | 63,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 23,2 procent |
| Omsättning per anställd | 903 000 kr | 785 000 kr | 967 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 676 000 kr | 734 000 kr | 733 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sköntorpsvägen 12412053 Årsta
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Sköntorpsvägen 124 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Filmklippning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 903 288 kr | 784 537 kr | 966 840 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 113 420 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 215 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 34 217 kr | 96 261 kr | 98 424 kr |
| Personalkostnader | 675 792 kr | 734 493 kr | 733 218 kr |
| Avskrivningar | - | 25 304 kr | 25 306 kr |
| Rörelseresultat | 193 279 kr | -73 736 kr | 223 312 kr |
| Ränteintäkter | 174 kr | 2 071 kr | 920 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 24 kr | 220 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 193 453 kr | -71 689 kr | 224 012 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 199 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 40 567 kr | 27 770 kr | 46 619 kr |
| Årets resultat | 152 886 kr | 99 541 kr | 177 393 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 39 482 kr | 14 176 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 39 482 kr | 14 176 kr |
| Omsättningstillgångar | 756 968 kr | 509 069 kr | 766 783 kr |
| Kortfristiga fordringar | 209 403 kr | 193 259 kr | 334 217 kr |
| Kassa och bank | 547 565 kr | 315 810 kr | 432 566 kr |
| Summa tillgångar | 756 968 kr | 548 551 kr | 780 959 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 210 155 kr | 204 363 kr | 281 756 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 269 kr | 54 822 kr | 54 363 kr |
| Årets resultat | 152 886 kr | 99 541 kr | 177 393 kr |
| Obeskattade reserver | 199 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 347 813 kr | 294 188 kr | 449 203 kr |
| Leverantörsskulder | 2 147 kr | 15 664 kr | 16 417 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 340 666 kr | 273 524 kr | 427 787 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 756 968 kr | 548 551 kr | 780 959 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess filmklippning.
Företrädare
- Henning M (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Henning Mark Film AB för organisationsnummer?
Henning Mark Film AB har organisationsnummer 559198-7507 (5591987507).
Var ligger Henning Mark Film AB?
Henning Mark Film AB har sin registrerade adress Sköntorpsvägen 124, 12053 Årsta.
Vilken bransch är Henning Mark Film AB verksamt i?
Henning Mark Film AB är registrerat i branschen efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Henning Mark Film AB?
Henning Mark Film AB hade en nettoomsättning på 966 840 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Henning Mark Film AB?
Henning Mark Film AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Henning Mark Film AB någon utdelning?
Styrelsen i Henning Mark Film AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-03-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.