
Starris Holding AB
Starris Holding AB har organisationsnummer 559199-1707 (5591991707)
Aktiebolag • Org.nr: 559199-1707
Om företaget
Starris Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kolmården. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64211). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation. På Google Maps är verksamheten listad som holding company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 194 procent till 58 800 kr räkenskapsåret 2025 (20 000 kr föregående år).
Ett något större affärsstrategiskt konsultjobb utfördes i år jämfört med förra året. Omsättningen är fortsatt obetydlig då ingen jobbar aktivt i bolaget.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Starris Holding AB 58 800 kr och redovisade ett resultat på 218 600 kr. Soliditeten var 97,2 procent, över branschens median (median 83,6 procent). Kassalikviditeten var 3842,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 339,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,2 procent | 83,6 procent | 36,2 procent till 99,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 3842,4 procent | 339,2 procent | 58,3 procent till 2547,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 procent | 1,2 procent | -4,5 procent till 39,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 104 av 488 aktiebolag inom holdingverksamhet i finansiella koncerner.
- Plats 3 av 6 aktiebolag inom holdingverksamhet i finansiella koncerner med säte i Norrköping.
- Plats 3 187 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 9 660 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 257 758 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,0 procent | 97,6 procent | 98,4 procent | 97,2 procent |
| Kassalikviditet | 597,9 procent | 370,7 procent | 11419,1 procent | 3842,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 procent | 24,5 procent | 22,7 procent | 13,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Starrnäset 1861833 Kolmården
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer vara ett aktivt Holdingbolag som investerar i olika typer av verksamheter som de äger till en större del och aktivt är med och påverkar utvecklingen i.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 89 000 kr | 0 kr | 20 000 kr | 58 800 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 4 543 kr | 6 780 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 793 kr | 4 930 kr | 13 017 kr | 13 401 kr |
| Rörelseresultat | 87 207 kr | -4 930 kr | 11 526 kr | 52 179 kr |
| Ränteintäkter | 143 kr | 16 kr | 72 kr | 187 kr |
| Räntekostnader | 39 kr | 3 kr | 601 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 387 311 kr | 270 083 kr | 310 997 kr | 239 866 kr |
| Bokslutsdispositioner | -21 837 kr | 4 494 kr | -2 995 kr | -13 144 kr |
| Skatt | 13 495 kr | 0 kr | 1 849 kr | 8 122 kr |
| Årets resultat | 351 979 kr | 274 577 kr | 306 153 kr | 218 600 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 613 000 kr | 1 113 100 kr | 1 113 100 kr | 1 133 200 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 613 000 kr | 1 113 100 kr | 1 113 100 kr | 1 133 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 212 846 kr | 37 289 kr | 258 642 kr | 480 527 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 kr | 1 193 kr | 17 425 kr | 24 334 kr |
| Kassa och bank | 212 825 kr | 36 096 kr | 241 217 kr | 456 193 kr |
| Summa tillgångar | 825 846 kr | 1 150 389 kr | 1 371 742 kr | 1 613 727 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 768 408 kr | 1 122 986 kr | 1 349 139 kr | 1 567 739 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 366 429 kr | 798 409 kr | 992 986 kr | 1 299 139 kr |
| Årets resultat | 351 979 kr | 274 577 kr | 306 153 kr | 218 600 kr |
| Obeskattade reserver | 21 837 kr | 17 343 kr | 20 338 kr | 33 482 kr |
| Kortfristiga skulder | 35 601 kr | 10 060 kr | 2 265 kr | 12 506 kr |
| Skatteskulder | 13 514 kr | 10 060 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 087 kr | 0 kr | 2 265 kr | 12 506 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 825 846 kr | 1 150 389 kr | 1 371 742 kr | 1 613 727 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt att idka därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mikael H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Starris Holding AB för organisationsnummer?
Starris Holding AB har organisationsnummer 559199-1707 (5591991707).
Var ligger Starris Holding AB?
Starris Holding AB har sin registrerade adress Starrnäset 18, 61833 Kolmården.
Vilken bransch är Starris Holding AB verksamt i?
Starris Holding AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Starris Holding AB?
Starris Holding AB hade en nettoomsättning på 58 800 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.