Loud n Clear AB

Loud n Clear AB har organisationsnummer 559199-5575 (5591995575)

Aktiebolag • Org.nr: 559199-5575

ScenkonstKungsbacka

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Loud n Clear AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).

Ekonomi

90 486 krOmsättning▲ 62 procent
38 298 krÅrets resultat
-Antal anställda
55 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 62 procent till 90 486 kr räkenskapsåret 2025 (55 767 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Loud n Clear AB 90 486 kr och redovisade ett resultat på 38 298 kr. Soliditeten var 55,0 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 222,3 procent, under branschens median (median 333,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet55,0 procent65,8 procent44,8 procent till 83,8 procentUnder branschens median
Kassalikviditet222,3 procent333,2 procent177,8 procent till 667,4 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital48,1 procent19,2 procent-3,1 procent till 49,7 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 932 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
  • Plats 17 av 22 aktiebolag inom scenkonst med säte i Kungsbacka.
  • Plats 2 579 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
  • Plats 7 806 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
  • Plats 249 457 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal38,3 procent--
Vinstmarginal38,5 procent--
Soliditet66,3 procent44,2 procent55,0 procent
Kassalikviditet296,9 procent179,2 procent222,3 procent
Avkastning på eget kapital42,9 procent-32,0 procent48,1 procent
Omsättningstillväxt--58,5 procent-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Bäckängsvägen 39
c/o c/o Claes Mårtensson
43496 Kungsbacka

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konferencier-, moderator- och speakerverksamhet främst riktat mot idrottsrörelsen samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning134 398 kr55 767 kr90 486 kr
Råvaror och förnödenheter684 kr0 kr6 355 kr
Övriga externa kostnader47 133 kr50 125 kr22 931 kr
Personalkostnader35 088 kr18 985 kr14 895 kr
Rörelseresultat51 493 kr-13 343 kr46 305 kr
Ränteintäkter264 kr109 kr110 kr
Räntekostnader0 kr25 kr20 kr
Resultat efter finansiella poster51 757 kr-13 259 kr46 395 kr
Skatt11 187 kr0 kr8 097 kr
Årets resultat40 570 kr-13 259 kr38 298 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar142 720 kr93 647 kr144 824 kr
Kortfristiga fordringar40 808 kr13 174 kr15 855 kr
Kassa och bank101 912 kr80 473 kr128 969 kr
Summa tillgångar142 720 kr93 647 kr144 824 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital94 650 kr41 391 kr79 688 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat4 080 kr4 650 kr-8 610 kr
Årets resultat40 570 kr-13 259 kr38 298 kr
Kortfristiga skulder48 070 kr52 256 kr65 136 kr
Övriga kortfristiga skulder42 571 kr46 757 kr59 637 kr
Summa eget kapital och skulder142 720 kr93 647 kr144 824 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Kungsbacka, bedriver verksamhet inom konferencier-, moderator-, och speakerverksamhet främst riktad mot idrotten.
Väsentliga händelser under året
Bolagets omsättning har under året ökat tack vare ökad efterfrågan.

Företrädare

  • Claes M (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-03-20
Registrerat hos Bolagsverket
Loud n Clear AB
2019-03-21
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Loud n Clear AB för organisationsnummer?

Loud n Clear AB har organisationsnummer 559199-5575 (5591995575).

Var ligger Loud n Clear AB?

Loud n Clear AB har sin registrerade adress Bäckängsvägen 39, 43496 Kungsbacka.

Vilken bransch är Loud n Clear AB verksamt i?

Loud n Clear AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Loud n Clear AB?

Loud n Clear AB hade en nettoomsättning på 90 486 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Kungsbacka
Län
Hallands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-03-20
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar