Palm Finans AB

Palm Finans AB har organisationsnummer 559200-2298 (5592002298)

Aktiebolag • Org.nr: 559200-2298

Redovisning och bokföring; skatterådgivningHanden

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Palm Finans AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Handen. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar dagbarnvård, annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet och resebyråverksamhet.

Ekonomi

452 030 krOmsättning▲ 59 procent
41 628 krÅrets resultat
1Antal anställda
27,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 59 procent till 452 030 kr räkenskapsåret 2025 (283 700 kr föregående år).

Mer arbete har tilldelats den uthyrda konsulten. Höjt timpris och möjlighet till fler fakturerade timmar /månad har ökat årets omsättning med över 30 % från fg år. Endast en anställd under året.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Palm Finans AB 452 030 kr och redovisade ett resultat på 41 628 kr. Rörelsemarginalen var 11,7 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 27,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 411,2 procent, över branschens median (median 290,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal11,7 procent16,0 procent4,0 procent till 33,2 procentUnder branschens median
Vinstmarginal10,5 procent16,8 procent4,2 procent till 35,2 procentUnder branschens median
Soliditet27,8 procent61,2 procent41,6 procent till 80,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet411,2 procent290,6 procent171,3 procent till 570,7 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital35,9 procent23,0 procent2,1 procent till 53,7 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt59,3 procent2,0 procent-12,3 procent till 16,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd452 000 kr916 000 kr512 000 kr till 1 309 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd226 000 kr570 000 kr263 000 kr till 785 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 5 511 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
  • Plats 83 av 121 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Haninge.
  • Plats 1 655 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
  • Plats 64 934 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 195 393 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal16,3 procent7,9 procent13,4 procent-8,4 procent11,7 procent
Vinstmarginal15,8 procent5,8 procent13,0 procent-8,2 procent10,5 procent
Soliditet16,1 procent12,7 procent42,8 procent20,6 procent27,8 procent
Kassalikviditet115,0 procent108,1 procent202,6 procent120,4 procent411,2 procent
Avkastning på eget kapital48,9 procent23,5 procent71,0 procent-31,4 procent35,9 procent
Omsättningstillväxt-16,3 procent-24,1 procent231,6 procent-77,1 procent59,3 procent
Omsättning per anställd246 000 kr373 000 kr619 000 kr284 000 kr452 000 kr
Personalkostnad per anställd129 000 kr178 000 kr392 000 kr164 000 kr226 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Mårdvägen 9
13645 Handen

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Mårdvägen 9 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet ska vara redovisning, bokföring, finansiell rådgivning, konsultverksamhet avseende företags organisation, personalutveckling, försäljning av arrangemang inom upplevelseindustrin nationellt och internationellt, samt äga och förvalta aktier och fastigheter, och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning278 222 kr587 856 kr491 942 kr373 379 kr1 238 110 kr283 700 kr452 030 kr
Övriga rörelseintäkter--43 000 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter34 718 kr72 160 kr65 525 kr20 966 kr38 907 kr1 337 kr0 kr
Övriga externa kostnader37 883 kr102 599 kr68 655 kr83 164 kr188 744 kr80 426 kr110 807 kr
Personalkostnader32 361 kr224 673 kr258 651 kr177 700 kr783 077 kr163 707 kr226 242 kr
Avskrivningar19 000 kr19 000 kr61 980 kr61 980 kr61 980 kr61 980 kr61 980 kr
Rörelseresultat154 260 kr169 424 kr80 131 kr29 569 kr165 402 kr-23 750 kr53 001 kr
Ränteintäkter---44 kr4 606 kr6 415 kr3 208 kr
Räntekostnader-98 kr2 553 kr8 061 kr9 585 kr5 919 kr8 678 kr
Resultat efter finansiella poster154 260 kr169 326 kr77 578 kr21 552 kr160 423 kr-23 254 kr47 531 kr
Skatt34 505 kr38 455 kr19 621 kr5 125 kr38 011 kr0 kr5 903 kr
Årets resultat119 755 kr130 871 kr57 957 kr16 427 kr122 412 kr-23 254 kr41 628 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar76 000 kr57 000 kr247 920 kr185 940 kr123 960 kr61 980 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar76 000 kr57 000 kr247 920 kr185 940 kr123 960 kr61 980 kr0 kr
Omsättningstillgångar233 043 kr472 997 kr490 049 kr366 127 kr278 912 kr298 263 kr417 279 kr
Kortfristiga fordringar101 585 kr155 244 kr101 041 kr165 305 kr69 987 kr76 444 kr124 890 kr
Kassa och bank131 458 kr317 753 kr389 008 kr200 822 kr208 925 kr221 819 kr292 389 kr
Summa tillgångar309 043 kr529 997 kr737 969 kr552 067 kr402 872 kr360 243 kr417 279 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital169 755 kr190 626 kr118 583 kr70 010 kr172 422 kr74 168 kr115 796 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat0 kr9 755 kr10 626 kr3 583 kr10 kr47 422 kr24 168 kr
Årets resultat119 755 kr130 871 kr57 957 kr16 427 kr122 412 kr-23 254 kr41 628 kr
Kortfristiga skulder139 288 kr339 371 kr425 956 kr338 558 kr137 680 kr247 651 kr101 483 kr
Leverantörsskulder13 496 kr110 kr7 181 kr0 kr4 092 kr6 628 kr1 726 kr
Skatteskulder18 455 kr11 435 kr0 kr----
Övriga kortfristiga skulder107 337 kr327 826 kr418 775 kr338 558 kr133 588 kr241 023 kr99 757 kr
Summa eget kapital och skulder309 043 kr529 997 kr737 969 kr552 067 kr402 872 kr360 243 kr417 279 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget hjälper andra företag med deras redovisning och administration. De håller även på att utveckla ett underlag för att kunna sälja upplevelser, barnvakt och resor till företag och privatpersoner. Huvudverksamheten är ekonomikonsultation och resekonsultation. Bolagets säte är i Handen, Haninge kommun.

Företrädare

  • Therése Beatrice P (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-03-27
Registrerat hos Bolagsverket
Palm Finans AB
2019-03-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Palm Finans AB för organisationsnummer?

Palm Finans AB har organisationsnummer 559200-2298 (5592002298).

Var ligger Palm Finans AB?

Palm Finans AB har sin registrerade adress Mårdvägen 9, 13645 Handen.

Vilken bransch är Palm Finans AB verksamt i?

Palm Finans AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Palm Finans AB?

Palm Finans AB hade en nettoomsättning på 452 030 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Palm Finans AB?

Palm Finans AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Palm Finans AB någon utdelning?

Styrelsen i Palm Finans AB föreslog en utdelning på 20 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Haninge
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-03-27
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar