Xcellence Fastigheter Sverige AB
Xcellence Fastigheter Sverige AB har organisationsnummer 559200-4104 (5592004104)
Aktiebolag • Org.nr: 559200-4104
Om företaget
Xcellence Fastigheter Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 27 procent till 1 830 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 440 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Xcellence Fastigheter Sverige AB 1 830 000 kr och redovisade ett resultat på 1 089 804 kr. Rörelsemarginalen var 75,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 72,0 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,2 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 75,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 4,0 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 39,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 27,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 322 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 173 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 2 990 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 10 579 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 92 412 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 21,9 procent | 62,4 procent | 66,2 procent | 75,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 21,7 procent | 62,5 procent | 66,2 procent | 75,0 procent |
| Soliditet | 4,7 procent | 7,9 procent | 21,6 procent | 40,4 procent | 72,0 procent |
| Kassalikviditet | 10,7 procent | 5,7 procent | 7,8 procent | 10,8 procent | 4,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,8 procent | 35,0 procent | 62,4 procent | 44,5 procent | 39,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | 64,4 procent | 21,6 procent | 27,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Geijersgatan 68A21619 Malmö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Geijersgatan 68A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, uthyra och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 600 000 kr | 0 kr | 719 997 kr | 1 183 998 kr | 1 439 997 kr | 1 829 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 60 000 kr | - | 28 377 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 139 978 kr | 120 671 kr | 130 381 kr | 150 351 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 800 kr | 68 183 kr | 31 312 kr | 255 224 kr | 185 992 kr | 189 202 kr | 120 080 kr |
| Personalkostnader | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | 27 869 kr | 167 216 kr | 167 216 kr | 167 216 kr | 183 147 kr |
| Rörelseresultat | -2 800 kr | 531 817 kr | -34 089 kr | 157 579 kr | 738 496 kr | 953 198 kr | 1 376 421 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 931 kr | 67 kr | 134 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 1 428 kr | 403 kr | 92 kr | 3 209 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 800 kr | 531 817 kr | -34 089 kr | 156 151 kr | 740 024 kr | 953 173 kr | 1 373 346 kr |
| Skatt | - | 114 813 kr | 0 kr | 31 991 kr | 152 555 kr | 196 561 kr | 283 542 kr |
| Årets resultat | -2 800 kr | 417 004 kr | -34 089 kr | 124 160 kr | 587 469 kr | 756 612 kr | 1 089 804 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 4 429 104 kr | 4 261 888 kr | 4 094 672 kr | 3 927 456 kr | 3 831 204 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 4 429 104 kr | 4 261 888 kr | 4 094 672 kr | 3 927 456 kr | 3 831 204 kr |
| Omsättningstillgångar | 49 300 kr | 673 617 kr | 505 304 kr | 234 982 kr | 266 433 kr | 271 248 kr | 43 120 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 130 000 kr | 207 918 kr | 129 238 kr | 105 542 kr | 19 895 kr | 22 792 kr |
| Kassa och bank | 49 300 kr | 543 617 kr | 297 386 kr | 105 744 kr | 160 891 kr | 251 353 kr | 20 328 kr |
| Summa tillgångar | 49 300 kr | 673 617 kr | 4 934 408 kr | 4 496 870 kr | 4 361 105 kr | 4 198 704 kr | 3 874 324 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 47 200 kr | 464 204 kr | 230 115 kr | 354 275 kr | 941 744 kr | 1 698 356 kr | 2 788 160 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -2 800 kr | 214 204 kr | 180 115 kr | 304 275 kr | 891 744 kr | 1 648 356 kr |
| Årets resultat | -2 800 kr | 417 004 kr | -34 089 kr | 124 160 kr | 587 469 kr | 756 612 kr | 1 089 804 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 100 kr | 209 413 kr | 4 704 293 kr | 4 142 595 kr | 3 419 361 kr | 2 500 348 kr | 1 086 164 kr |
| Leverantörsskulder | - | 7 500 kr | 0 kr | 89 914 kr | 5 071 kr | 5 467 kr | 8 036 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 114 813 kr | 115 412 kr | 0 kr | 66 321 kr | 166 069 kr | 230 719 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 85 000 kr | 30 000 kr | 20 810 kr | 80 969 kr | 86 829 kr | 165 336 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 49 300 kr | 673 617 kr | 4 934 408 kr | 4 496 870 kr | 4 361 105 kr | 4 198 704 kr | 3 874 324 kr |
Företrädare
- Sotirios D (ordförande)
- Maria D (ledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Xcellence Fastigheter Sverige AB för organisationsnummer?
Xcellence Fastigheter Sverige AB har organisationsnummer 559200-4104 (5592004104).
Var ligger Xcellence Fastigheter Sverige AB?
Xcellence Fastigheter Sverige AB har sin registrerade adress Geijersgatan 68A, 21619 Malmö.
Vilken bransch är Xcellence Fastigheter Sverige AB verksamt i?
Xcellence Fastigheter Sverige AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Xcellence Fastigheter Sverige AB?
Xcellence Fastigheter Sverige AB hade en nettoomsättning på 1 830 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-03-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.