Nail First Studio AB

Nail First Studio AB har organisationsnummer 559200-4146 (5592004146)

Aktiebolag • Org.nr: 559200-4146

Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklarFarsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2019MomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Nail First Studio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47752). Sidoverksamheter inkluderar skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar och partihandel med parfym och kosmetika.

Ekonomi

864 219 krOmsättning▲ 363 procent
-216 388 krÅrets resultat
-Antal anställda
23319,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 363 procent till 864 219 kr räkenskapsåret 2025 (186 690 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Nail First Studio AB 864 219 kr och redovisade ett resultat på -216 388 kr. Rörelsemarginalen var -24,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 0,8 procent). Kassalikviditeten var -0,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 129,8 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-24,9 procent0,8 procent-13,8 procent till 12,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-25,0 procent0,3 procent-14,5 procent till 12,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet-0,4 procent129,8 procent53,8 procent till 464,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt362,9 procent-2,4 procent-21,7 procent till 77,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 66 av 209 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar.
  • Plats 26 av 65 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar med säte i Stockholm.
  • Plats 28 918 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 51 886 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 156 524 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-31,1 procent---47,5 procent-24,9 procent
Vinstmarginal-31,1 procent---47,5 procent-25,0 procent
Soliditet-85,2 procent52,8 procent62,0 procent-164,9 procent-
Kassalikviditet54,0 procent212,1 procent263,0 procent37,7 procent-0,4 procent
Avkastning på eget kapital--160,1 procent-83,0 procent--
Omsättningstillväxt29,6 procent-100,0 procent--362,9 procent
Omsättning per anställd204 000 kr----
Personalkostnad per anställd121 000 kr----

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Ågesta Broväg 75
c/o C/o Nhu Phu Ngo
12350 Farsta

Bolag på samma adress

3 andra bolag har Ågesta Broväg 75 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva skönhetsvård så som nagelvård, nageldesign, nagelbyggnad, nagelförlängning, nagelmålning, nagelskulptering, fotvård, ögonfransar, solarie, vaxning och därmed förenlig verksamhet. IT-verksamhet dataprogrammering, datakonsultverksamhet, mjukvaruutveckling.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning157 740 kr204 404 kr0 kr-186 690 kr864 219 kr
Övriga rörelseintäkter21 271 kr13 500 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter4 510 kr869 kr0 kr-82 980 kr232 kr
Övriga externa kostnader136 614 kr109 245 kr13 454 kr8 120 kr120 997 kr559 549 kr
Personalkostnader115 495 kr121 429 kr0 kr-71 307 kr519 570 kr
Avskrivningar45 000 kr0 kr----
Rörelseresultat-122 608 kr-63 639 kr-13 454 kr-8 120 kr-88 594 kr-215 132 kr
Ränteintäkter-----18 kr
Räntekostnader-1 kr2 kr2 kr83 kr1 274 kr
Resultat efter finansiella poster-122 608 kr-63 640 kr-13 456 kr-8 122 kr-88 677 kr-216 388 kr
Årets resultat-122 608 kr-63 640 kr-13 456 kr-8 122 kr-88 677 kr-216 388 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar170 000 kr0 kr----
Materiella anläggningstillgångar170 000 kr0 kr----
Omsättningstillgångar60 400 kr16 003 kr15 904 kr15 782 kr47 840 kr-623 kr
Kortfristiga fordringar30 787 kr15 757 kr15 640 kr15 640 kr5 865 kr-32 483 kr
Kassa och bank29 613 kr246 kr264 kr142 kr41 975 kr31 860 kr
Summa tillgångar230 400 kr16 003 kr15 904 kr15 782 kr47 840 kr-623 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital50 000 kr-13 640 kr8 404 kr9 782 kr-78 895 kr-145 283 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat122 608 kr0 kr-28 140 kr-32 096 kr-40 218 kr21 105 kr
Årets resultat-122 608 kr-63 640 kr-13 456 kr-8 122 kr-88 677 kr-216 388 kr
Kortfristiga skulder56 127 kr29 643 kr7 500 kr6 000 kr126 735 kr144 660 kr
Övriga kortfristiga skulder42 043 kr14 693 kr0 kr-126 735 kr144 660 kr
Summa eget kapital och skulder230 400 kr16 003 kr15 904 kr15 782 kr47 840 kr-623 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess föremålet för boagets verksamhet är att bedriva nagelvård, nagelmålning, nageldesign, nagelbyggnad, nagelförlägning, nagelskulptering, fotvår och ögonfransar samt därmed förenlig verksamhet

Företrädare

  • Viet Thu L (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-03-28
Registrerat hos Bolagsverket
Nail First Studio AB
2019-03-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Nail First Studio AB för organisationsnummer?

Nail First Studio AB har organisationsnummer 559200-4146 (5592004146).

Var ligger Nail First Studio AB?

Nail First Studio AB har sin registrerade adress Ågesta Broväg 75, 12350 Farsta.

Vilken bransch är Nail First Studio AB verksamt i?

Nail First Studio AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Nail First Studio AB?

Nail First Studio AB hade en nettoomsättning på 864 219 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Avregistrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-03-28
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar