Beatscape AB
Beatscape AB har organisationsnummer 559200-7602 (5592007602)
Aktiebolag • Org.nr: 559200-7602
Om företaget
Beatscape AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 79 procent till 519 809 kr räkenskapsåret 2025 (2 427 841 kr föregående år).
VD tog under 2025 anställning i annat bolag och verksamheten gick då ner.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Beatscape AB 519 809 kr och redovisade ett resultat på 25 232 kr. Rörelsemarginalen var -12,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 54,5 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 823,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,2 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,3 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 54,5 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 823,1 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -78,6 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 992 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 605 av 934 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 12 627 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 31 130 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 188 311 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 44,1 procent | 49,3 procent | -12,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 44,1 procent | 49,3 procent | -12,3 procent |
| Soliditet | 64,5 procent | 66,2 procent | 43,7 procent | 48,9 procent | 54,5 procent |
| Kassalikviditet | - | 9286,6 procent | 276,2 procent | 411,4 procent | 823,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | -0,2 procent | 57,7 procent | 69,3 procent | 3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -98,2 procent | - | - | 93,8 procent | -78,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 253 000 kr | 2 428 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 605 000 kr | 1 084 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyrans Backe 842338 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom IT, projektledning och verksamhetsutveckling samt musikproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 170 590 kr | 3 004 kr | 23 511 kr | 1 252 851 kr | 2 427 841 kr | 519 809 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 000 kr | 8 851 kr | 8 928 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 192 kr | 1 152 kr | 3 772 kr | 13 051 kr | 3 946 kr | 5 997 kr |
| Övriga externa kostnader | 39 834 kr | 16 393 kr | 37 485 kr | 83 668 kr | 151 393 kr | 100 962 kr |
| Personalkostnader | 123 083 kr | 6 828 kr | 7 366 kr | 604 766 kr | 1 084 025 kr | 477 548 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 7 500 kr |
| Rörelseresultat | 7 481 kr | -21 369 kr | -25 112 kr | 552 366 kr | 1 197 328 kr | -63 270 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 12 kr | 426 kr | 280 kr | 57 kr |
| Räntekostnader | - | 813 kr | 3 kr | 0 kr | 226 kr | 724 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 481 kr | -22 182 kr | -25 103 kr | 552 792 kr | 1 197 382 kr | -63 937 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 20 684 kr | 25 103 kr | -140 727 kr | -302 549 kr | 100 019 kr |
| Skatt | 1 992 kr | 0 kr | 504 kr | 86 969 kr | 186 973 kr | 10 850 kr |
| Årets resultat | 5 489 kr | -1 498 kr | -504 kr | 325 096 kr | 707 860 kr | 25 232 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 42 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 42 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 751 475 kr | 370 189 kr | 359 577 kr | 1 287 713 kr | 2 089 890 kr | 1 325 703 kr |
| Kortfristiga fordringar | 103 562 kr | 2 810 kr | 31 277 kr | 455 674 kr | 597 576 kr | 176 417 kr |
| Kassa och bank | 647 913 kr | 367 379 kr | 328 300 kr | 832 039 kr | 1 492 314 kr | 1 149 286 kr |
| Summa tillgångar | 751 475 kr | 370 189 kr | 359 577 kr | 1 287 713 kr | 2 089 890 kr | 1 368 203 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 440 130 kr | 238 633 kr | 238 129 kr | 563 224 kr | 1 021 084 kr | 746 317 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 384 642 kr | 190 130 kr | 188 633 kr | 188 128 kr | 263 224 kr | 671 085 kr |
| Årets resultat | 5 489 kr | -1 498 kr | -504 kr | 325 096 kr | 707 860 kr | 25 232 kr |
| Obeskattade reserver | 163 363 kr | 142 679 kr | 117 576 kr | 258 303 kr | 560 852 kr | 460 833 kr |
| Kortfristiga skulder | 147 982 kr | -11 123 kr | 3 872 kr | 466 186 kr | 507 954 kr | 161 053 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 8 341 kr |
| Skatteskulder | 114 725 kr | -11 204 kr | 0 kr | 96 412 kr | 244 669 kr | 149 659 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 257 kr | 81 kr | 3 872 kr | 369 774 kr | 263 285 kr | 3 053 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 751 475 kr | 370 189 kr | 359 577 kr | 1 287 713 kr | 2 089 890 kr | 1 368 203 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsulttjänster inom IT, projektledning och verksamhetsutveckling samt musikproduktion och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Göteborg.
VD tog under året anställning i annat bolag och verksamheten gick då ner.
Företrädare
- Lars Thomas J (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Beatscape AB för organisationsnummer?
Beatscape AB har organisationsnummer 559200-7602 (5592007602).
Var ligger Beatscape AB?
Beatscape AB har sin registrerade adress Fyrans Backe 8, 42338 Torslanda.
Vilken bransch är Beatscape AB verksamt i?
Beatscape AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Beatscape AB?
Beatscape AB hade en nettoomsättning på 519 809 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.