Pränta och Plita AB
Pränta och Plita AB har organisationsnummer 559200-9319 (5592009319)
Aktiebolag • Org.nr: 559200-9319
Om företaget
Pränta och Plita AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Företaget bedriver även verksamhet inom personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 523 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 452 550 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pränta och Plita AB 1 523 000 kr och redovisade ett resultat på 1 074 196 kr. Rörelsemarginalen var 85,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 96,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 757,2 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 85,6 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 88,9 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,5 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 757,2 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,0 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,9 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 523 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 42 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 317 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Enköping.
- Plats 464 av 1 361 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 3 600 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 108 885 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 87,8 procent | 93,3 procent | 88,4 procent | 84,7 procent | 85,6 procent |
| Vinstmarginal | 87,6 procent | 85,2 procent | 89,4 procent | 87,1 procent | 88,9 procent |
| Soliditet | 72,5 procent | 83,6 procent | 87,0 procent | 93,9 procent | 96,5 procent |
| Kassalikviditet | 246,0 procent | 416,2 procent | 710,4 procent | 825,4 procent | 757,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,9 procent | 39,7 procent | 36,2 procent | 31,4 procent | 24,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 23,5 procent | 22,4 procent | 18,9 procent | 6,2 procent | 4,9 procent |
| Omsättning per anställd | 939 000 kr | 1 149 000 kr | - | - | 1 523 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 99 000 kr | 0 kr | - | - | 42 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rotgatan 374941 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bokutgivning och föreläsningar jämte annan därmed förelig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 666 489 kr | 759 737 kr | 938 914 kr | 1 149 413 kr | 1 367 179 kr | 1 452 550 kr | 1 523 353 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 004 kr | 14 100 kr | 16 297 kr | 77 383 kr | 148 885 kr | 190 987 kr | 177 381 kr |
| Personalkostnader | - | - | 98 565 kr | 0 kr | 9 174 kr | 30 633 kr | 41 934 kr |
| Rörelseresultat | 656 485 kr | 745 637 kr | 824 052 kr | 1 072 030 kr | 1 209 120 kr | 1 230 930 kr | 1 304 038 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 459 kr | 14 165 kr | 35 965 kr | 51 830 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 674 kr | 1 361 kr | 617 kr | 2 235 kr | 2 347 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 656 485 kr | 745 637 kr | 822 378 kr | 978 856 kr | 1 222 668 kr | 1 264 660 kr | 1 353 521 kr |
| Bokslutsdispositioner | -164 121 kr | 0 kr | - | - | - | 164 121 kr | 0 kr |
| Skatt | 105 365 kr | 159 737 kr | 170 134 kr | 221 412 kr | 252 588 kr | 296 899 kr | 279 325 kr |
| Årets resultat | 386 999 kr | 585 900 kr | 652 244 kr | 757 444 kr | 970 080 kr | 1 131 882 kr | 1 074 196 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 70 000 kr | 0 kr | 1 000 000 kr | 1 406 728 kr | 1 406 728 kr | 1 906 728 kr | 3 406 728 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 70 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 1 000 000 kr | 1 406 728 kr | 1 406 728 kr | 1 906 728 kr | 3 406 728 kr |
| Omsättningstillgångar | 706 478 kr | 1 366 273 kr | 841 179 kr | 872 669 kr | 1 673 656 kr | 1 936 412 kr | 1 228 737 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 74 kr | 163 kr | 21 106 kr | 286 kr | 22 403 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 706 478 kr | 1 366 199 kr | 841 016 kr | 851 563 kr | 1 673 370 kr | 1 914 009 kr | 1 228 737 kr |
| Summa tillgångar | 776 478 kr | 1 366 273 kr | 1 841 179 kr | 2 279 397 kr | 3 080 384 kr | 3 843 140 kr | 4 635 465 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 456 999 kr | 882 899 kr | 1 335 143 kr | 1 905 587 kr | 2 680 668 kr | 3 608 550 kr | 4 473 196 kr |
| Aktiekapital | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 226 999 kr | 612 899 kr | 1 078 143 kr | 1 640 588 kr | 2 406 668 kr | 3 329 000 kr |
| Årets resultat | 386 999 kr | 585 900 kr | 652 244 kr | 757 444 kr | 970 080 kr | 1 131 882 kr | 1 074 196 kr |
| Obeskattade reserver | 164 121 kr | 164 121 kr | 164 121 kr | 164 121 kr | 164 121 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 155 358 kr | 319 253 kr | 341 915 kr | 209 689 kr | 235 595 kr | 234 590 kr | 162 269 kr |
| Skatteskulder | 105 365 kr | 265 102 kr | 228 462 kr | 119 853 kr | 126 751 kr | 139 091 kr | 82 216 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 993 kr | 54 151 kr | 113 453 kr | 89 836 kr | 108 844 kr | 95 499 kr | 80 053 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 776 478 kr | 1 366 273 kr | 1 841 179 kr | 2 279 397 kr | 3 080 384 kr | 3 843 140 kr | 4 635 465 kr |
Företrädare
- Michaela E
Undertecknad i Enköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pränta och Plita AB för organisationsnummer?
Pränta och Plita AB har organisationsnummer 559200-9319 (5592009319).
Var ligger Pränta och Plita AB?
Pränta och Plita AB har sin registrerade adress Rotgatan 3, 74941 Enköping.
Vilken bransch är Pränta och Plita AB verksamt i?
Pränta och Plita AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pränta och Plita AB?
Pränta och Plita AB hade en nettoomsättning på 1 523 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pränta och Plita AB?
Pränta och Plita AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pränta och Plita AB någon utdelning?
Styrelsen i Pränta och Plita AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.