O78Works AB
O78Works AB har organisationsnummer 559201-1679 (5592011679)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-1679
Om företaget
O78Works AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 2 893 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 880 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte O78Works AB 2 893 000 kr och redovisade ett resultat på 471 515 kr. Rörelsemarginalen var 18,0 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 30,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 165,7 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 23,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 30,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 165,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 87,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 447 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 699 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 240 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 843 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 11 172 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 18 679 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 60 080 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,7 procent | 11,2 procent | 10,7 procent | 38,5 procent | 18,0 procent |
| Vinstmarginal | 25,8 procent | 9,3 procent | 14,8 procent | 38,9 procent | 23,9 procent |
| Soliditet | 35,1 procent | 19,6 procent | 26,7 procent | 19,8 procent | 30,6 procent |
| Kassalikviditet | 216,4 procent | 146,4 procent | 190,2 procent | 163,8 procent | 165,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,6 procent | 69,2 procent | 74,9 procent | 81,3 procent | 87,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -17,1 procent | 55,1 procent | -31,6 procent | 119,2 procent | 0,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 239 000 kr | 1 922 000 kr | 1 314 000 kr | 1 440 000 kr | 1 447 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 754 000 kr | 805 000 kr | 821 000 kr | 607 000 kr | 699 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Odengatan 78c/o c/o Wålsten
11322 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Odengatan 78 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva affärsutveckling-, organisationsutveckling, samt handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 984 637 kr | 1 494 050 kr | 1 239 079 kr | 1 922 495 kr | 1 313 580 kr | 2 879 751 kr | 2 893 251 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 103 086 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 304 052 kr | 338 789 kr | 203 758 kr | 205 524 kr | 221 577 kr | 310 467 kr | 284 257 kr |
| Personalkostnader | 360 830 kr | 775 511 kr | 753 843 kr | 805 269 kr | 820 777 kr | 1 213 915 kr | 1 398 995 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 5 380 kr |
| Rörelseresultat | 319 755 kr | 482 836 kr | 281 478 kr | 214 452 kr | 140 718 kr | 1 108 544 kr | 520 990 kr |
| Ränteintäkter | - | 34 036 kr | 0 kr | - | 367 kr | 10 949 kr | 1 165 kr |
| Räntekostnader | - | - | 13 304 kr | 51 216 kr | 14 kr | 137 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 312 098 kr | 524 529 kr | 320 355 kr | 179 067 kr | 195 193 kr | 1 119 356 kr | 689 552 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | -142 000 kr | -50 000 kr | 0 kr | - | -824 000 kr | -70 000 kr |
| Skatt | 60 606 kr | 91 431 kr | 58 639 kr | 57 156 kr | 45 116 kr | 77 177 kr | 148 037 kr |
| Årets resultat | 171 492 kr | 291 098 kr | 211 716 kr | 121 911 kr | 150 077 kr | 218 179 kr | 471 515 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 12 500 kr | 162 500 kr | 239 017 kr | 239 017 kr | 222 317 kr | 222 317 kr | 257 291 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 150 000 kr | 222 317 kr | 222 317 kr | 222 317 kr | 222 317 kr | 257 291 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 500 kr | 12 500 kr | 16 700 kr | 16 700 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 521 522 kr | 797 025 kr | 627 074 kr | 660 539 kr | 526 997 kr | 1 135 386 kr | 1 509 308 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 187 500 kr | 70 000 kr | 454 156 kr | 330 693 kr | 350 500 kr | 789 000 kr |
| Kassa och bank | 375 160 kr | 609 525 kr | 426 412 kr | 160 315 kr | 196 304 kr | 461 957 kr | 639 160 kr |
| Summa tillgångar | 534 022 kr | 959 525 kr | 866 091 kr | 899 556 kr | 749 314 kr | 1 357 703 kr | 1 766 599 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 221 492 kr | 342 590 kr | 304 306 kr | 176 216 kr | 200 293 kr | 268 472 kr | 539 987 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 492 kr | 42 590 kr | 4 305 kr | 216 kr | 293 kr | 18 472 kr |
| Årets resultat | 171 492 kr | 291 098 kr | 211 716 kr | 121 911 kr | 150 077 kr | 218 179 kr | 471 515 kr |
| Obeskattade reserver | 80 000 kr | 222 000 kr | 272 000 kr | 272 000 kr | 272 000 kr | 396 000 kr | 316 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 232 530 kr | 394 935 kr | 289 785 kr | 451 340 kr | 277 021 kr | 693 231 kr | 910 612 kr |
| Leverantörsskulder | 10 462 kr | 435 kr | 6 999 kr | 6 754 kr | 7 192 kr | 44 892 kr | 353 629 kr |
| Skatteskulder | 56 858 kr | 150 203 kr | 102 664 kr | 0 kr | - | 22 465 kr | 112 548 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 160 210 kr | 175 065 kr | 110 891 kr | 202 762 kr | 264 829 kr | 240 874 kr | 159 435 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 534 022 kr | 959 525 kr | 866 091 kr | 899 556 kr | 749 314 kr | 1 357 703 kr | 1 766 599 kr |
Företrädare
- Magnus W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har O78Works AB för organisationsnummer?
O78Works AB har organisationsnummer 559201-1679 (5592011679).
Var ligger O78Works AB?
O78Works AB har sin registrerade adress Odengatan 78, 11322 Stockholm.
Vilken bransch är O78Works AB verksamt i?
O78Works AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter O78Works AB?
O78Works AB hade en nettoomsättning på 2 893 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har O78Works AB?
O78Works AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår O78Works AB någon utdelning?
Styrelsen i O78Works AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.