Insatskartan AB
Insatskartan AB har organisationsnummer 559201-2859 (5592012859)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-2859
Om företaget
Insatskartan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skogås. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Insatskartan AB 0 kr och redovisade ett resultat på -182 274 kr. Soliditeten var 58,0 procent, under branschens median (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 237,9 procent, under branschens median (median 350,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,0 procent | 71,4 procent | 40,9 procent till 89,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 237,9 procent | 350,6 procent | 144,2 procent till 684,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -729,1 procent | 2,9 procent | -11,7 procent till 33,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 108 000 kr | 293 000 kr till 1 998 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 652 000 kr | 205 000 kr till 895 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 576 av 746 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d..
- Plats 6 av 9 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. med säte i Huddinge.
- Plats 2 772 av 3 181 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,5 procent | 22,4 procent | 83,3 procent | 73,7 procent | 58,0 procent |
| Kassalikviditet | 7,6 procent | 5,2 procent | 396,3 procent | 380,8 procent | 237,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -879,3 procent | -874,7 procent | -305,3 procent | -128,9 procent | -729,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skymningsvägen 2c/o c/o Berivan Özcan
14242 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla och tillhandahålla digitala plattformar och mobilapplikationer för informationsförmedling inom vård, omsorg och socialtjänst. Verksamheten omfattar även design, programmering, drift och försäljning av digitala lösningar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 705 kr | 2 kr | 1 646 kr | 28 999 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 22 kr | 1 612 kr | 0 kr | 11 587 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 149 859 kr | 470 267 kr | 181 803 kr | -54 922 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 30 464 kr | 98 876 kr | 43 943 kr | 32 376 kr | 4 638 kr | 7 956 kr | 182 284 kr |
| Personalkostnader | - | - | 286 kr | 0 kr | - | - | 0 kr |
| Rörelseresultat | -182 555 kr | -228 351 kr | -220 067 kr | -225 271 kr | -76 344 kr | -18 139 kr | -182 284 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 14 kr | 33 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 2 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -182 555 kr | -228 351 kr | -220 067 kr | -225 272 kr | -76 330 kr | -18 106 kr | -182 274 kr |
| Årets resultat | -182 555 kr | -228 351 kr | -220 067 kr | -225 272 kr | -76 330 kr | -18 106 kr | -182 274 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 67 239 kr | 417 335 kr | 387 823 kr | 114 724 kr | 30 000 kr | 19 042 kr | 43 131 kr |
| Varulager | - | 352 230 kr | 360 130 kr | 110 115 kr | 10 183 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 640 kr | 25 100 kr | 13 549 kr | 1 331 kr | 1 959 kr | 1 384 kr | 26 712 kr |
| Kassa och bank | 65 599 kr | 40 005 kr | 14 144 kr | 3 278 kr | 17 858 kr | 17 658 kr | 16 419 kr |
| Summa tillgångar | 67 239 kr | 417 335 kr | 387 823 kr | 114 724 kr | 30 000 kr | 19 042 kr | 43 131 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 22 445 kr | 25 094 kr | 25 027 kr | 25 755 kr | 25 000 kr | 14 042 kr | 25 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 155 000 kr | 203 445 kr | 195 094 kr | 201 027 kr | 51 330 kr | -17 852 kr | 157 274 kr |
| Årets resultat | -182 555 kr | -228 351 kr | -220 067 kr | -225 272 kr | -76 330 kr | -18 106 kr | -182 274 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 794 kr | 392 241 kr | 362 796 kr | 88 969 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 18 131 kr |
| Leverantörsskulder | 23 583 kr | 26 568 kr | 122 123 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 211 kr | 360 673 kr | 236 673 kr | 74 969 kr | 0 kr | - | 13 131 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 67 239 kr | 417 335 kr | 387 823 kr | 114 724 kr | 30 000 kr | 19 042 kr | 43 131 kr |
Företrädare
- Berivan Ö (ledamot)
Undertecknad i Huddinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Insatskartan AB för organisationsnummer?
Insatskartan AB har organisationsnummer 559201-2859 (5592012859).
Var ligger Insatskartan AB?
Insatskartan AB har sin registrerade adress Skymningsvägen 2, 14242 Skogås.
Vilken bransch är Insatskartan AB verksamt i?
Insatskartan AB är registrerat i branschen datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Insatskartan AB?
Insatskartan AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Insatskartan AB?
Insatskartan AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.