Aldera Consulting AB
Aldera Consulting AB har organisationsnummer 559201-3667 (5592013667)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-3667
Om företaget
Aldera Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 53 procent till 805 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 709 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aldera Consulting AB 805 000 kr och redovisade ett resultat på -9 289 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,1 procent). Soliditeten var 62,8 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 787,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,1 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,8 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 787,0 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,7 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -52,9 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 805 000 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 536 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 466 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 43 av 62 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Botkyrka.
- Plats 1 129 av 2 099 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 53 696 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 161 755 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,7 procent | 24,0 procent | 23,2 procent | 37,5 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | 33,5 procent | 22,6 procent | 21,6 procent | 36,5 procent | -1,1 procent |
| Soliditet | 50,3 procent | 52,7 procent | 54,0 procent | 61,3 procent | 62,8 procent |
| Kassalikviditet | 324,3 procent | 431,9 procent | 466,4 procent | 502,4 procent | 787,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,1 procent | 41,2 procent | 40,2 procent | 59,4 procent | -1,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 22,0 procent | -8,3 procent | -4,7 procent | 16,3 procent | -52,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 682 000 kr | 1 542 000 kr | 1 470 000 kr | 1 709 000 kr | 805 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 775 000 kr | 778 000 kr | 781 000 kr | 790 000 kr | 536 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Prästgårdsvägen 5014740 Tumba
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt bedriva konsultverksamhet samt utveckling och försäljning av produkter inom området informationsteknologi samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 378 679 kr | 1 681 947 kr | 1 541 880 kr | 1 469 524 kr | 1 709 400 kr | 805 472 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 35 286 kr | -13 659 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 204 485 kr | 186 275 kr | 267 212 kr | 218 003 kr | 148 848 kr | 154 661 kr |
| Personalkostnader | 720 443 kr | 774 600 kr | 778 395 kr | 780 792 kr | 789 523 kr | 535 594 kr |
| Avskrivningar | 20 750 kr | 124 500 kr | 124 500 kr | 130 418 kr | 130 418 kr | 109 668 kr |
| Rörelseresultat | 468 287 kr | 582 913 kr | 369 334 kr | 340 311 kr | 640 611 kr | 5 549 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 kr | 2 072 kr | 7 692 kr | 1 866 kr |
| Räntekostnader | 4 316 kr | 19 552 kr | 20 264 kr | 25 127 kr | 25 563 kr | 16 330 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 463 971 kr | 563 361 kr | 349 076 kr | 317 256 kr | 622 740 kr | -8 915 kr |
| Skatt | 99 702 kr | 116 701 kr | 74 147 kr | 65 932 kr | 130 721 kr | 374 kr |
| Årets resultat | 364 269 kr | 446 660 kr | 274 929 kr | 251 324 kr | 492 019 kr | -9 289 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 601 750 kr | 477 250 kr | 352 750 kr | 251 924 kr | 121 506 kr | 11 838 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 601 750 kr | 477 250 kr | 352 750 kr | 251 924 kr | 121 506 kr | 11 838 kr |
| Omsättningstillgångar | 989 345 kr | 1 076 643 kr | 913 594 kr | 904 282 kr | 1 231 141 kr | 833 850 kr |
| Kortfristiga fordringar | 389 791 kr | 498 228 kr | 546 323 kr | 465 435 kr | 553 087 kr | 139 749 kr |
| Kassa och bank | 599 554 kr | 578 415 kr | 367 271 kr | 438 847 kr | 678 054 kr | 694 101 kr |
| Summa tillgångar | 1 591 095 kr | 1 553 893 kr | 1 266 344 kr | 1 156 206 kr | 1 352 647 kr | 845 688 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 695 607 kr | 782 266 kr | 667 196 kr | 624 519 kr | 828 538 kr | 531 321 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 281 338 kr | 285 606 kr | 342 267 kr | 323 195 kr | 286 519 kr | 490 610 kr |
| Årets resultat | 364 269 kr | 446 660 kr | 274 929 kr | 251 324 kr | 492 019 kr | -9 289 kr |
| Kortfristiga skulder | 405 659 kr | 331 968 kr | 211 530 kr | 193 892 kr | 245 052 kr | 105 948 kr |
| Leverantörsskulder | - | 6 406 kr | 900 kr | 0 kr | 6 492 kr | 800 kr |
| Skatteskulder | 116 143 kr | 109 295 kr | 8 479 kr | 0 kr | 13 054 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 159 532 kr | 201 586 kr | 186 212 kr | 178 892 kr | 210 506 kr | 90 148 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 591 095 kr | 1 553 893 kr | 1 266 344 kr | 1 156 206 kr | 1 352 647 kr | 845 688 kr |
Företrädare
- Lars C (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aldera Consulting AB för organisationsnummer?
Aldera Consulting AB har organisationsnummer 559201-3667 (5592013667).
Var ligger Aldera Consulting AB?
Aldera Consulting AB har sin registrerade adress Prästgårdsvägen 50, 14740 Tumba.
Vilken bransch är Aldera Consulting AB verksamt i?
Aldera Consulting AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aldera Consulting AB?
Aldera Consulting AB hade en nettoomsättning på 805 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aldera Consulting AB?
Aldera Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Aldera Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Aldera Consulting AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.