Carballos Invest AB
Carballos Invest AB har organisationsnummer 559201-4152 (5592014152)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-4152
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareNässjö
Om företaget
Carballos Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nässjö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (81 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30 % i jämförelse med föregående år på grund av en
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Carballos Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på 3 889 kr. Soliditeten var 2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 96,5 procent). Kassalikviditeten var 100,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 938,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,3 procent | 96,5 procent | 76,4 procent till 99,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 100,8 procent | 938,9 procent | 148,5 procent till 5053,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 3,6 procent | -0,5 procent till 30,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 264 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 276 av 932 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -249,5 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | -1791,0 procent | - | - | - |
| Soliditet | 86,6 procent | 95,5 procent | 24,8 procent | 2,3 procent |
| Kassalikviditet | 99,7 procent | 2134,1 procent | 131,0 procent | 100,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -576,6 procent | 98,5 procent | 95,4 procent | 3,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mariagatan 30c/o Nässjö Läkarhus
57133 Nässjö
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Mariagatan 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier tillsammans med andra ägare för att bedriva verksamhet inom hälso- och sjukvården och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 145 000 kr | 0 kr | 81 195 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 506 814 kr | 802 876 kr | 15 723 kr | 64 236 kr |
| Rörelseresultat | -361 814 kr | -802 876 kr | 65 472 kr | -64 236 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 138 265 kr | 162 221 kr |
| Räntekostnader | - | 26 529 kr | 15 717 kr | 51 268 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 596 681 kr | 2 570 595 kr | 890 020 kr | 46 717 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 830 000 kr | 160 000 kr | -42 000 kr |
| Skatt | - | - | - | 828 kr |
| Årets resultat | -2 596 681 kr | 3 400 595 kr | 1 050 020 kr | 3 889 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 450 500 kr | 135 500 kr | 67 500 kr | 67 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 450 500 kr | 135 500 kr | 67 500 kr | 67 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 69 284 kr | 3 478 408 kr | 4 367 568 kr | 4 456 160 kr |
| Kortfristiga fordringar | 41 910 kr | 3 472 393 kr | 4 349 515 kr | 4 451 483 kr |
| Kassa och bank | 27 374 kr | 6 015 kr | 18 053 kr | 4 677 kr |
| Summa tillgångar | 519 784 kr | 3 613 908 kr | 4 435 068 kr | 4 523 660 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 450 319 kr | 3 450 914 kr | 1 100 934 kr | 104 823 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 997 000 kr | 319 kr | 914 kr | 50 934 kr |
| Årets resultat | -2 596 681 kr | 3 400 595 kr | 1 050 020 kr | 3 889 kr |
| Kortfristiga skulder | 69 465 kr | 162 994 kr | 3 334 134 kr | 4 418 837 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 3 066 901 kr | 3 050 828 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 519 784 kr | 3 613 908 kr | 4 435 068 kr | 4 523 660 kr |
Företrädare
- Alejandro C
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Carballos Invest AB för organisationsnummer?
Carballos Invest AB har organisationsnummer 559201-4152 (5592014152).
Var ligger Carballos Invest AB?
Carballos Invest AB har sin registrerade adress Mariagatan 30, 57133 Nässjö.
Vilken bransch är Carballos Invest AB verksamt i?
Carballos Invest AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Carballos Invest AB?
Carballos Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla wave@umpteenth.media och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.