Carworks Sweden AB
Carworks Sweden AB har organisationsnummer 559201-6991 (5592016991)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-6991
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarStockholm
Om företaget
Carworks Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 93 procent till 709 790 kr räkenskapsåret 2025 (9 860 080 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat väsentligt till följd av en mycket begränsad bilförsäljning under året. Bolaget redovisar fortsatt förlust, vilket har medfört en försvagning av soliditeten.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Carworks Sweden AB 709 790 kr och redovisade ett resultat på -453 494 kr. Rörelsemarginalen var -62,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var -15,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 7,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -62,1 procent | 5,0 procent | 0,1 procent till 14,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -63,9 procent | 4,5 procent | 0,1 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -15,1 procent | 46,1 procent | 22,8 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 7,9 procent | 175,6 procent | 107,0 procent till 326,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -92,8 procent | -0,1 procent | -10,9 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 710 000 kr | 1 388 000 kr | 905 000 kr till 1 965 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 129 000 kr | 532 000 kr | 370 000 kr till 661 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 274 av 374 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 19 av 23 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar med säte i Stockholm.
- Plats 31 530 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 56 576 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 170 157 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 67,0 procent | 7,2 procent | -5,6 procent | -62,1 procent |
| Vinstmarginal | 13,1 procent | 55,9 procent | -13,9 procent | -5,6 procent | -63,9 procent |
| Soliditet | 36,1 procent | 79,7 procent | 38,8 procent | 15,7 procent | -15,1 procent |
| Kassalikviditet | 36,6 procent | 70,2 procent | 484,6 procent | 11,4 procent | 7,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,7 procent | 18,0 procent | -270,5 procent | -111,4 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 31,0 procent | 160,2 procent | -15,2 procent | -92,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 11 630 000 kr | 9 860 000 kr | 710 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 13 000 kr | 357 000 kr | 129 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 144311674 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med fordon och även inom motorfordon bedriva foliering, reparation, underhåll och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 411 299 kr | 4 469 167 kr | 11 629 859 kr | 9 860 080 kr | 709 790 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 313 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 137 864 kr | 671 026 kr | 61 345 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 058 206 kr | 796 593 kr | 2 155 045 kr | 597 911 kr | 60 726 kr |
| Personalkostnader | - | - | 13 325 kr | 356 959 kr | 128 786 kr |
| Avskrivningar | 7 542 kr | 7 542 kr | 10 875 kr | 15 160 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 207 687 kr | 2 994 006 kr | 833 563 kr | -548 467 kr | -441 075 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 707 kr | -434 kr |
| Räntekostnader | 1 173 kr | 1 285 kr | 10 807 kr | 5 888 kr | 11 986 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 446 515 kr | 2 498 734 kr | -1 621 238 kr | -551 648 kr | -453 494 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -2 000 000 kr | -219 821 kr | 219 821 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 7 016 kr | 132 647 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 446 515 kr | 491 718 kr | -1 973 706 kr | -331 827 kr | -453 494 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 001 364 kr | 2 932 822 kr | 47 347 kr | 32 187 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 364 kr | 13 822 kr | 47 347 kr | 32 187 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 980 000 kr | 2 919 000 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 305 516 kr | 488 370 kr | 1 834 522 kr | 1 867 731 kr | 1 030 600 kr |
| Varulager | 0 kr | - | 614 379 kr | 1 696 244 kr | 941 050 kr |
| Kortfristiga fordringar | 125 000 kr | 319 375 kr | 92 928 kr | 17 009 kr | 89 550 kr |
| Kassa och bank | 180 516 kr | 168 995 kr | 1 127 215 kr | 154 478 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 1 306 880 kr | 3 421 192 kr | 1 881 869 kr | 1 899 918 kr | 1 030 600 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 471 704 kr | 2 725 422 kr | 729 620 kr | 297 793 kr | -155 701 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 811 kr | 2 183 704 kr | 2 653 326 kr | 579 620 kr | 247 793 kr |
| Årets resultat | 446 515 kr | 491 718 kr | -1 973 706 kr | -331 827 kr | -453 494 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 219 821 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 835 176 kr | 695 770 kr | 251 795 kr | 1 502 125 kr | 1 127 302 kr |
| Leverantörsskulder | 31 635 kr | 399 730 kr | 29 831 kr | 335 826 kr | 380 249 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 7 016 kr | 139 663 kr | 106 737 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 194 870 kr | 289 024 kr | 57 301 kr | 173 218 kr | 747 053 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 306 880 kr | 3 421 192 kr | 1 881 869 kr | 1 899 918 kr | 1 030 600 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning och förmedling av fordon samt anpassning, inredning och ombyggnation av fordon, samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Abner Endrias H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Carworks Sweden AB för organisationsnummer?
Carworks Sweden AB har organisationsnummer 559201-6991 (5592016991).
Var ligger Carworks Sweden AB?
Carworks Sweden AB har sin registrerade adress Box 1443, 11674 Stockholm.
Vilken bransch är Carworks Sweden AB verksamt i?
Carworks Sweden AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Carworks Sweden AB?
Carworks Sweden AB hade en nettoomsättning på 709 790 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Carworks Sweden AB?
Carworks Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.