Louie Restaurang AB
Louie Restaurang AB har organisationsnummer 559201-9128 (5592019128)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-9128
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadUmeå
Om företaget
Louie Restaurang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112). Företaget bedriver även verksamhet inom restaurangverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 50 procent till 479 998 kr räkenskapsåret 2026 (960 825 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Louie Restaurang AB 479 998 kr och redovisade ett resultat på 433 312 kr. Rörelsemarginalen var 29,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,6 procent). Soliditeten var 82,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 485,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 112,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,8 procent | 2,6 procent | 0,4 procent till 5,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,5 procent | 2,4 procent | 0,2 procent till 5,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,6 procent | 38,3 procent | 17,8 procent till 65,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 485,4 procent | 112,1 procent | 61,7 procent till 219,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 procent | 16,8 procent | 0,0 procent till 47,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -50,0 procent | 1,5 procent | -7,4 procent till 8,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 408 av 1 775 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 10 av 15 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Umeå.
- Plats 1 894 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 4 029 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 192 549 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,3 procent | 24,0 procent | 9,9 procent | 25,9 procent | 29,8 procent |
| Vinstmarginal | 25,3 procent | 24,0 procent | 9,9 procent | 26,3 procent | 30,5 procent |
| Soliditet | 65,9 procent | 57,3 procent | 74,2 procent | 76,1 procent | 82,6 procent |
| Kassalikviditet | 701,4 procent | 373,0 procent | 670,0 procent | 698,2 procent | 485,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,3 procent | 27,3 procent | 12,8 procent | 6,0 procent | 11,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -42,4 procent | -7,9 procent | 21,2 procent | -81,0 procent | -50,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 513 000 kr | 1 393 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 294 000 kr | 340 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östermalmsgatan 54c/o Aster Ghebramlak
90332 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Restaurangverksamhet och försäljning av livsmedel.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 877 421 kr | 4 539 108 kr | 4 180 199 kr | 5 065 021 kr | 960 825 kr | 479 998 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 168 141 kr | 208 427 kr | 97 138 kr | 46 405 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 4 105 499 kr | 2 172 206 kr | 1 481 389 kr | 2 193 255 kr | 235 117 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 121 404 kr | 466 087 kr | 651 143 kr | 675 685 kr | 191 019 kr | 177 757 kr |
| Personalkostnader | 1 201 040 kr | 882 343 kr | 1 018 750 kr | 1 616 667 kr | 156 771 kr | 30 142 kr |
| Avskrivningar | - | - | 122 182 kr | 125 557 kr | 128 932 kr | 128 932 kr |
| Rörelseresultat | 1 697 619 kr | 1 146 899 kr | 1 003 873 kr | 500 262 kr | 248 986 kr | 143 167 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 758 kr | 2 705 kr | 4 203 kr | 3 084 kr |
| Räntekostnader | 188 kr | 16 kr | -600 kr | 1 865 kr | 52 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 697 431 kr | 1 146 883 kr | 1 005 231 kr | 501 102 kr | 253 137 kr | 146 251 kr |
| Bokslutsdispositioner | -400 000 kr | 0 kr | - | - | - | 400 000 kr |
| Skatt | 277 650 kr | 238 669 kr | 207 489 kr | 103 226 kr | 54 303 kr | 112 939 kr |
| Årets resultat | 1 019 781 kr | 908 214 kr | 797 742 kr | 397 876 kr | 198 834 kr | 433 312 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 3 143 064 kr | 3 355 007 kr | 3 226 075 kr | 3 097 143 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 3 143 064 kr | 3 355 007 kr | 3 226 075 kr | 3 097 143 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 872 612 kr | 3 503 444 kr | 1 954 138 kr | 846 084 kr | 1 130 190 kr | 1 319 634 kr |
| Varulager | 80 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 524 691 kr | 829 253 kr | 482 625 kr | 544 898 kr | 575 372 kr | 450 851 kr |
| Kassa och bank | 2 267 921 kr | 2 674 191 kr | 1 471 513 kr | 301 186 kr | 554 818 kr | 868 783 kr |
| Summa tillgångar | 2 872 612 kr | 3 503 444 kr | 5 097 202 kr | 4 201 091 kr | 4 356 265 kr | 4 416 777 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 578 276 kr | 2 309 490 kr | 2 918 232 kr | 3 116 108 kr | 3 314 942 kr | 3 648 254 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 508 495 kr | 1 351 276 kr | 2 070 490 kr | 2 668 232 kr | 3 066 108 kr | 3 164 942 kr |
| Årets resultat | 1 019 781 kr | 908 214 kr | 797 742 kr | 397 876 kr | 198 834 kr | 433 312 kr |
| Obeskattade reserver | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 854 336 kr | 499 458 kr | 523 953 kr | 126 279 kr | 161 881 kr | 271 875 kr |
| Leverantörsskulder | 9 077 kr | 0 kr | 2 460 kr | 6 486 kr | 2 348 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 417 058 kr | 352 471 kr | 207 489 kr | 0 kr | 138 656 kr | 244 632 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 149 780 kr | -788 kr | 168 490 kr | 111 333 kr | 20 877 kr | 27 243 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 872 612 kr | 3 503 444 kr | 5 097 202 kr | 4 201 091 kr | 4 356 265 kr | 4 416 777 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Umeå registrerades år 2019 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet och försäljning av livsmedel.
Företrädare
- Johnny R (verkställande direktör)
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Louie Restaurang AB för organisationsnummer?
Louie Restaurang AB har organisationsnummer 559201-9128 (5592019128).
Var ligger Louie Restaurang AB?
Louie Restaurang AB har sin registrerade adress Östermalmsgatan 54, 90332 Umeå.
Vilken bransch är Louie Restaurang AB verksamt i?
Louie Restaurang AB är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Louie Restaurang AB?
Louie Restaurang AB hade en nettoomsättning på 479 998 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Louie Restaurang AB någon utdelning?
Styrelsen i Louie Restaurang AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.