
Make IT Run AB
Make IT Run AB har organisationsnummer 559201-9193 (5592019193)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-9193
Om företaget
Make IT Run AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 3 025 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 262 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Make IT Run AB 3 025 000 kr och redovisade ett resultat på 739 525 kr. Rörelsemarginalen var 30,8 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 25,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 669,1 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 30,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 25,0 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 669,1 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 92,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -7,3 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 513 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 939 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 075 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 369 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 10 721 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 864 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 57 506 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 38,3 procent | 6,2 procent | 23,5 procent | 30,8 procent |
| Vinstmarginal | 13,8 procent | 27,1 procent | 16,8 procent | 23,7 procent | 30,8 procent |
| Soliditet | 40,2 procent | 43,0 procent | 28,2 procent | 23,4 procent | 25,0 procent |
| Kassalikviditet | 304,5 procent | 442,3 procent | 722,7 procent | 656,1 procent | 669,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 procent | 52,0 procent | 37,8 procent | 75,2 procent | 92,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,6 procent | 6,1 procent | 18,4 procent | 1,4 procent | -7,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 561 000 kr | 2 718 000 kr | 3 217 000 kr | 3 262 000 kr | 1 513 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 2 009 000 kr | 1 429 000 kr | 2 659 000 kr | 2 109 000 kr | 939 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Regeringsgatan 70C, LGH 1501c/o Samuel Deniz
11139 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom området IT innefattande projektledning, systemutveckling, systemintegration, marknadsföring och systemimplementation samt utveckling av mjukvaruprodukter därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med värdepapper, aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 294 250 kr | 2 560 751 kr | 2 718 500 kr | 3 217 420 kr | 3 262 077 kr | 3 024 669 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 182 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 93 741 kr | 149 932 kr | 226 285 kr | 359 977 kr | 387 412 kr | 215 976 kr |
| Personalkostnader | 974 819 kr | 2 008 515 kr | 1 429 152 kr | 2 659 460 kr | 2 109 253 kr | 1 877 810 kr |
| Rörelseresultat | 1 225 690 kr | 402 303 kr | 1 042 005 kr | 197 983 kr | 765 594 kr | 930 702 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 kr | 816 kr | 1 498 kr | 817 kr |
| Räntekostnader | 57 kr | 1 065 kr | 2 769 kr | 1 760 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 225 633 kr | 353 956 kr | 736 260 kr | 542 209 kr | 772 186 kr | 931 519 kr |
| Skatt | 263 263 kr | 240 664 kr | 241 427 kr | 237 940 kr | 225 396 kr | 191 994 kr |
| Årets resultat | 962 370 kr | 113 292 kr | 494 833 kr | 304 269 kr | 546 790 kr | 739 525 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 602 718 kr | 749 736 kr | 1 494 906 kr | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 602 718 kr | 749 736 kr | 1 494 906 kr | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 674 773 kr | 1 655 246 kr | 1 464 470 kr | 1 363 383 kr | 1 359 249 kr | 1 436 239 kr |
| Kortfristiga fordringar | 741 024 kr | 816 255 kr | 958 844 kr | 274 467 kr | 622 269 kr | 930 282 kr |
| Kassa och bank | 933 749 kr | 838 991 kr | 505 626 kr | 1 088 916 kr | 736 980 kr | 505 956 kr |
| Summa tillgångar | 1 674 773 kr | 2 257 964 kr | 2 214 206 kr | 2 858 289 kr | 3 109 249 kr | 3 186 239 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 168 334 kr | 906 626 kr | 951 459 kr | 805 727 kr | 727 517 kr | 797 043 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 155 964 kr | 743 334 kr | 406 626 kr | 451 458 kr | 130 727 kr | 7 518 kr |
| Årets resultat | 962 370 kr | 113 292 kr | 494 833 kr | 304 269 kr | 546 790 kr | 739 525 kr |
| Kortfristiga skulder | 506 439 kr | 543 648 kr | 331 125 kr | 188 662 kr | 207 182 kr | 214 646 kr |
| Leverantörsskulder | 6 090 kr | 4 491 kr | 1 531 kr | 1 476 kr | 1 644 kr | 2 257 kr |
| Skatteskulder | 311 581 kr | 340 418 kr | 83 175 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 188 768 kr | 187 739 kr | 246 420 kr | 187 186 kr | 205 538 kr | 212 389 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 674 773 kr | 2 257 964 kr | 2 214 206 kr | 2 858 289 kr | 3 109 249 kr | 3 186 239 kr |
Företrädare
- Sargon Samuel D
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Make IT Run AB för organisationsnummer?
Make IT Run AB har organisationsnummer 559201-9193 (5592019193).
Var ligger Make IT Run AB?
Make IT Run AB har sin registrerade adress Regeringsgatan 70C, LGH 1501, 11139 Stockholm.
Vilken bransch är Make IT Run AB verksamt i?
Make IT Run AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Make IT Run AB?
Make IT Run AB hade en nettoomsättning på 3 025 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Make IT Run AB?
Make IT Run AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Make IT Run AB någon utdelning?
Styrelsen i Make IT Run AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.