Inventum Search AB
Inventum Search AB har organisationsnummer 559201-9243 (5592019243)
Aktiebolag • Org.nr: 559201-9243
Om företaget
Inventum Search AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Glumslöv. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 1 006 324 kr räkenskapsåret 2025 (1 502 060 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Inventum Search AB 1 006 324 kr och redovisade ett resultat på 2 280 kr. Rörelsemarginalen var -3,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,7 procent). Soliditeten var 23,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 917,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 226,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,6 procent | 7,7 procent | -0,4 procent till 24,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,5 procent | 7,8 procent | 0,0 procent till 24,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 23,3 procent | 53,3 procent | 28,2 procent till 77,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 917,1 procent | 226,3 procent | 132,3 procent till 446,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 procent | 12,5 procent | -7,5 procent till 53,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -33,0 procent | -3,9 procent | -36,9 procent till 39,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 006 000 kr | 838 000 kr | 445 000 kr till 1 365 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 670 000 kr | 510 000 kr | 255 000 kr till 753 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 588 av 1 355 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering med säte i Landskrona.
- Plats 413 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 16 719 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 144 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,4 procent | 26,7 procent | 20,9 procent | -3,6 procent |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 26,6 procent | 20,9 procent | -3,5 procent |
| Soliditet | 35,6 procent | 42,0 procent | 32,6 procent | 23,3 procent |
| Kassalikviditet | 256,0 procent | 374,8 procent | 303,6 procent | 917,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 procent | 68,7 procent | 62,9 procent | 2,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 266,0 procent | 11,3 procent | -33,0 procent |
| Omsättning per anställd | 369 000 kr | 1 349 000 kr | 1 502 000 kr | 1 006 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 210 000 kr | 782 000 kr | 823 000 kr | 670 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ålabodsvägen 85c26162 Glumslöv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom rekryteringsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 78100Arbetsförmedling och rekryteringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 368 599 kr | 1 349 250 kr | 1 502 060 kr | 1 006 324 kr |
| Övriga externa kostnader | 116 323 kr | 206 304 kr | 364 570 kr | 370 683 kr |
| Personalkostnader | 210 210 kr | 782 398 kr | 823 353 kr | 670 427 kr |
| Rörelseresultat | 42 066 kr | 360 548 kr | 313 774 kr | -36 085 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 0 kr | 220 kr | 1 070 kr |
| Räntekostnader | 582 kr | 1 867 kr | 19 kr | 180 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 41 485 kr | 358 681 kr | 313 975 kr | -35 195 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -90 000 kr | -80 000 kr | 40 000 kr |
| Skatt | 8 954 kr | 56 544 kr | 49 477 kr | 2 525 kr |
| Årets resultat | 32 531 kr | 212 137 kr | 184 498 kr | 2 280 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 552 108 kr | 734 598 kr | 899 320 kr | 410 086 kr |
| Kortfristiga fordringar | 151 456 kr | 196 881 kr | 594 071 kr | 299 811 kr |
| Kassa och bank | 400 652 kr | 537 717 kr | 305 249 kr | 110 275 kr |
| Summa tillgångar | 552 108 kr | 734 598 kr | 899 320 kr | 410 086 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 196 457 kr | 308 594 kr | 293 092 kr | 95 372 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 113 926 kr | 46 457 kr | 58 594 kr | 43 092 kr |
| Årets resultat | 32 531 kr | 212 137 kr | 184 498 kr | 2 280 kr |
| Obeskattade reserver | 140 000 kr | 230 000 kr | 310 000 kr | 270 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 215 651 kr | 196 004 kr | 296 228 kr | 44 714 kr |
| Leverantörsskulder | 14 141 kr | 11 162 kr | 13 065 kr | 5 606 kr |
| Skatteskulder | 103 928 kr | 8 946 kr | 53 817 kr | 874 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 88 582 kr | 106 146 kr | 192 846 kr | 24 234 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 552 108 kr | 734 598 kr | 899 320 kr | 410 086 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget, med säte i Landskrona kommun, är verksamt inom rekryteringsbranschen. Företaget bedriver på konsultbasis rekryteringsverksamhet med fokus på Executive Search och Talent Sourcing. Uppdragsgivare består av företag och kunder som är i direkt behov av rekryteringstjänster samt rekryteringsbyråer och rekryteringskonsulter som är i behov av hjälp och stöttning inom framför allt search.
Orderingången är och har varit fortsatt positiv, även om efterfrågan under året har varit mer avvaktande beroende på lågkonjunkturen.
Företrädare
- Ann S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inventum Search AB för organisationsnummer?
Inventum Search AB har organisationsnummer 559201-9243 (5592019243).
Var ligger Inventum Search AB?
Inventum Search AB har sin registrerade adress Ålabodsvägen 85c, 26162 Glumslöv.
Vilken bransch är Inventum Search AB verksamt i?
Inventum Search AB är registrerat i branschen arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inventum Search AB?
Inventum Search AB hade en nettoomsättning på 1 006 324 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Inventum Search AB?
Inventum Search AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.