Staunch Hair AB
Staunch Hair AB har organisationsnummer 559202-3948 (5592023948)
Aktiebolag • Org.nr: 559202-3948
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentStockholm
Om företaget
Staunch Hair AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av parfym och toalettartiklar och partihandel med parfym och kosmetika.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 361 838 kr räkenskapsåret 2025 (327 589 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Staunch Hair AB 361 838 kr och redovisade ett resultat på 80 382 kr. Rörelsemarginalen var -14,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 29,7 procent, under branschens median (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 59,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 165,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,0 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -13,9 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,7 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 59,1 procent | 165,1 procent | 63,4 procent till 438,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 52,1 procent | -1,2 procent | -53,0 procent till 32,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 10,5 procent | -3,7 procent | -41,7 procent till 38,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 983 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 192 av 510 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Stockholm.
- Plats 38 217 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 337 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 205 619 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,9 procent | -21,3 procent | 19,0 procent | -5,9 procent | -14,0 procent |
| Vinstmarginal | -6,8 procent | -21,5 procent | 18,8 procent | -6,0 procent | -13,9 procent |
| Soliditet | 38,4 procent | -14,1 procent | 41,1 procent | 60,0 procent | 29,7 procent |
| Kassalikviditet | 161,5 procent | 87,7 procent | 169,9 procent | 250,1 procent | 59,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -72,7 procent | - | 122,8 procent | -26,8 procent | 52,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 217,6 procent | - | -36,9 procent | -46,6 procent | 10,5 procent |
| Omsättning per anställd | 191 000 kr | 486 000 kr | 613 000 kr | 328 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 58 000 kr | 443 000 kr | 451 000 kr | 152 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Magnusladulåsgatan 32Dc/o c/o Urban Hair AB
11866 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Magnusladulåsgatan 32D som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska tillverka, utveckla, marknadsföra och sälja hårvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 269 kr | 382 461 kr | 971 425 kr | 613 445 kr | 327 589 kr | 361 838 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 1 159 kr | 181 920 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 3 013 kr | 92 557 kr | 40 210 kr | 59 532 kr | 60 195 kr | 36 926 kr |
| Övriga externa kostnader | 97 873 kr | 199 913 kr | 193 651 kr | 141 313 kr | 124 434 kr | 155 672 kr |
| Personalkostnader | 2 205 kr | 116 436 kr | 885 556 kr | 450 586 kr | 152 131 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 17 178 kr | -26 445 kr | -206 535 kr | 116 405 kr | -19 351 kr | -50 614 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 kr | 117 kr | 1 333 kr | 425 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 215 kr | 1 346 kr | 1 791 kr | 52 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 178 kr | -26 445 kr | -208 746 kr | 115 176 kr | -19 809 kr | -50 241 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | 140 000 kr |
| Skatt | 4 380 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | 9 377 kr |
| Årets resultat | 12 798 kr | -26 445 kr | -208 746 kr | 115 176 kr | -19 809 kr | 80 382 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 41 400 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 41 400 kr |
| Omsättningstillgångar | 67 666 kr | 94 607 kr | 152 086 kr | 227 978 kr | 123 256 kr | 478 951 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 262 469 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 062 kr | 23 333 kr | 83 400 kr | 76 263 kr | 69 070 kr | 61 252 kr |
| Kassa och bank | 66 604 kr | 71 274 kr | 68 686 kr | 151 715 kr | 54 186 kr | 155 230 kr |
| Summa tillgångar | 67 666 kr | 94 607 kr | 152 086 kr | 227 978 kr | 123 256 kr | 520 351 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 62 798 kr | 36 354 kr | -21 400 kr | 93 777 kr | 73 968 kr | 154 350 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 12 798 kr | 137 346 kr | -71 399 kr | 43 777 kr | 23 968 kr |
| Årets resultat | 12 798 kr | -26 445 kr | -208 746 kr | 115 176 kr | -19 809 kr | 80 382 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 868 kr | 58 579 kr | 173 486 kr | 134 201 kr | 49 288 kr | 366 001 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 4 380 kr | 4 380 kr | 27 262 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 488 kr | 54 199 kr | 104 224 kr | 119 201 kr | 34 288 kr | 2 353 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 67 666 kr | 94 933 kr | 152 086 kr | 227 978 kr | 123 256 kr | 520 351 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska tillverka, utveckla, marknadsföra och sälja hårvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Under räkenskapsåret har bolaget lanserat en webbshop för försäljning av egenutvecklade och egentillverkade hårvårdsprodukter. För att skapa goda förutsättningar för den fortsatta verksamheten har bolaget även anskaffat lagerlokaler för förvaring och distribution av produkterna. Satsningen bedöms stärka bolagets möjligheter till fortsatt tillväxt.
Inga sådana händelser som är av väsentlig betydelse för företaget har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Sarah Å
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Staunch Hair AB för organisationsnummer?
Staunch Hair AB har organisationsnummer 559202-3948 (5592023948).
Var ligger Staunch Hair AB?
Staunch Hair AB har sin registrerade adress Magnusladulåsgatan 32D, 11866 Stockholm.
Vilken bransch är Staunch Hair AB verksamt i?
Staunch Hair AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Staunch Hair AB?
Staunch Hair AB hade en nettoomsättning på 361 838 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.