Stilliam AB
Stilliam AB har organisationsnummer 559202-6040 (5592026040)
Aktiebolag • Org.nr: 559202-6040
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderKalmar
Om företaget
Stilliam AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kalmar. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 792 896 kr räkenskapsåret 2025 (2 052 553 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stilliam AB 1 792 896 kr och redovisade ett resultat på 16 395 kr. Rörelsemarginalen var -10,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 41,4 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,8 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -39,0 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,7 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 41,4 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,7 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 778 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 403 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 17 363 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 30 424 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 94 201 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,8 procent | 15,9 procent | -9,6 procent | 22,1 procent | -10,8 procent |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 4,7 procent | -35,6 procent | -10,2 procent | -39,0 procent |
| Soliditet | 2,3 procent | 2,1 procent | 1,6 procent | 1,6 procent | 1,7 procent |
| Kassalikviditet | 56,3 procent | 44,9 procent | 19,2 procent | 19,3 procent | 41,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,8 procent | 30,9 procent | 10,8 procent | 3,1 procent | 7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 102,0 procent | 48,6 procent | 3,3 procent | -12,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stensviksvägen 31c/o Herrlin
39247 Kalmar
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Stensviksvägen 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och hyra ut fastigheter, förvalta egna och andras fastigheter, förvalta aktier, utföra konsulttjänster och byggtjänster inom fastighetsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 150 000 kr | 72 999 kr | 662 304 kr | 1 337 935 kr | 1 987 731 kr | 2 052 553 kr | 1 792 896 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 1 408 kr | 1 553 kr | 10 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 95 112 kr | 52 739 kr | 512 711 kr | 995 122 kr | 1 927 536 kr | 1 350 571 kr | 1 722 365 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 26 375 kr | 6 531 kr | 5 906 kr |
| Avskrivningar | - | 3 909 kr | 75 473 kr | 129 288 kr | 224 885 kr | 240 845 kr | 258 551 kr |
| Rörelseresultat | 54 888 kr | 16 351 kr | 71 796 kr | 212 449 kr | -191 055 kr | 454 606 kr | -193 926 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | - | 1 kr |
| Räntekostnader | 12 kr | 226 kr | 30 517 kr | 149 080 kr | 516 351 kr | 663 638 kr | 506 025 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 54 876 kr | 16 125 kr | 41 279 kr | 63 369 kr | -707 406 kr | -209 032 kr | -699 950 kr |
| Bokslutsdispositioner | -15 114 kr | 4 587 kr | 0 kr | 10 527 kr | 737 000 kr | 232 386 kr | 727 948 kr |
| Skatt | 9 702 kr | 6 758 kr | 8 610 kr | 17 170 kr | 7 294 kr | 16 770 kr | 11 603 kr |
| Årets resultat | 30 060 kr | 13 954 kr | 32 669 kr | 56 726 kr | 22 300 kr | 6 584 kr | 16 395 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 1 613 286 kr | 5 272 313 kr | 8 058 154 kr | 12 503 961 kr | 13 148 405 kr | 13 545 915 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 613 286 kr | 5 272 313 kr | 8 058 154 kr | 12 478 961 kr | 13 123 405 kr | 13 520 915 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 156 000 kr | 115 042 kr | 168 117 kr | 586 564 kr | 242 746 kr | 261 921 kr | 290 032 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 109 284 kr | 28 662 kr | 50 997 kr | 146 049 kr | 168 880 kr | 148 509 kr |
| Kassa och bank | 156 000 kr | 5 758 kr | 139 455 kr | 535 567 kr | 96 697 kr | 93 041 kr | 141 523 kr |
| Summa tillgångar | 156 000 kr | 1 728 328 kr | 5 440 430 kr | 8 644 718 kr | 12 746 707 kr | 13 410 326 kr | 13 835 947 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 80 060 kr | 94 014 kr | 126 683 kr | 183 409 kr | 205 709 kr | 212 293 kr | 228 687 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 30 061 kr | 44 014 kr | 76 683 kr | 133 409 kr | 155 709 kr | 162 292 kr |
| Årets resultat | 30 060 kr | 13 954 kr | 32 669 kr | 56 726 kr | 22 300 kr | 6 584 kr | 16 395 kr |
| Obeskattade reserver | 15 114 kr | 10 527 kr | 10 527 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 60 826 kr | 243 385 kr | 298 642 kr | 1 305 264 kr | 1 267 009 kr | 1 359 126 kr | 701 031 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 778 152 kr | 830 440 kr | 934 864 kr | 63 402 kr |
| Skatteskulder | 9 714 kr | 8 266 kr | 10 292 kr | 23 674 kr | 38 048 kr | 45 472 kr | 47 255 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 112 kr | 235 119 kr | 246 094 kr | 372 498 kr | 51 375 kr | 3 622 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 156 000 kr | 1 728 328 kr | 5 440 430 kr | 8 644 718 kr | 12 746 707 kr | 13 410 326 kr | 13 835 947 kr |
Företrädare
- William H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stilliam AB för organisationsnummer?
Stilliam AB har organisationsnummer 559202-6040 (5592026040).
Var ligger Stilliam AB?
Stilliam AB har sin registrerade adress Stensviksvägen 31, 39247 Kalmar.
Vilken bransch är Stilliam AB verksamt i?
Stilliam AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stilliam AB?
Stilliam AB hade en nettoomsättning på 1 792 896 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.