FPC Holding AB
FPC Holding AB har organisationsnummer 559203-1826 (5592031826)
Aktiebolag • Org.nr: 559203-1826
Om företaget
FPC Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 1 788 197 kr räkenskapsåret 2025 (1 532 982 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FPC Holding AB 1 788 197 kr och redovisade ett resultat på 399 541 kr. Rörelsemarginalen var 27,6 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 41,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 162,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,6 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,4 procent | 16,8 procent | 4,3 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 41,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 162,7 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 86,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,6 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 788 000 kr | 917 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 072 000 kr | 570 000 kr | 264 000 kr till 785 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 847 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 122 av 608 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Göteborg.
- Plats 6 312 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 15 826 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 94 458 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 27,5 procent | 13,7 procent | 27,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 27,5 procent | 46,2 procent | 28,4 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 67,7 procent | 63,5 procent | 41,1 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 300,2 procent | 265,2 procent | 162,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,5 procent | 40,2 procent | 73,7 procent | 92,8 procent | 86,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 177,2 procent | 16,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 533 000 kr | 1 788 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 1 090 000 kr | 1 072 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spektrumsgatan 6542163 Västra Frölunda
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Spektrumsgatan 65 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets skall, genom direkt eller indirekt innehav, äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 46 079 kr | 552 958 kr | 1 532 982 kr | 1 788 197 kr |
| Övriga externa kostnader | 24 201 kr | 1 428 kr | 11 893 kr | 107 473 kr | 225 405 kr | 216 288 kr |
| Personalkostnader | 93 488 kr | 5 000 kr | 4 409 kr | 291 163 kr | 1 089 972 kr | 1 071 765 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 2 197 kr | 7 219 kr | 7 219 kr |
| Rörelseresultat | -117 689 kr | -6 428 kr | 29 777 kr | 152 125 kr | 210 386 kr | 492 925 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 11 kr | 37 kr | 15 082 kr |
| Räntekostnader | 18 017 kr | 0 kr | - | 322 kr | 86 kr | 294 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 304 294 kr | -6 428 kr | 29 777 kr | 151 814 kr | 707 837 kr | 507 713 kr |
| Skatt | - | - | - | 11 018 kr | 48 173 kr | 108 172 kr |
| Årets resultat | 304 294 kr | -6 428 kr | 29 777 kr | 140 796 kr | 659 664 kr | 399 541 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 8 787 kr | 36 679 kr | 46 960 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 8 787 kr | 26 679 kr | 19 460 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | 10 000 kr | 27 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 329 794 kr | 44 366 kr | 74 143 kr | 273 143 kr | 1 081 966 kr | 1 072 518 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 kr | 3 kr | 46 713 kr | 262 896 kr | 914 861 kr | 1 072 020 kr |
| Kassa och bank | 329 791 kr | 44 363 kr | 27 430 kr | 10 247 kr | 167 105 kr | 498 kr |
| Summa tillgångar | 329 794 kr | 44 366 kr | 74 143 kr | 281 930 kr | 1 118 645 kr | 1 119 478 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 329 794 kr | 44 366 kr | 74 142 kr | 190 939 kr | 710 602 kr | 460 143 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 500 kr | 794 kr | -5 635 kr | 143 kr | 938 kr | 10 602 kr |
| Årets resultat | 304 294 kr | -6 428 kr | 29 777 kr | 140 796 kr | 659 664 kr | 399 541 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 90 991 kr | 408 043 kr | 659 335 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 5 222 kr | 6 631 kr | 14 904 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 11 018 kr | 65 951 kr | 168 837 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 74 751 kr | 335 461 kr | 475 594 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 329 794 kr | 44 366 kr | 74 143 kr | 281 930 kr | 1 118 645 kr | 1 119 478 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2019 och ska direkt eller indirekt äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Sedan slutet av 2022 bedriver bolaget även konsultation inom ekonomi och redovisning.
Företrädare
- Fredrik Olof Peter H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FPC Holding AB för organisationsnummer?
FPC Holding AB har organisationsnummer 559203-1826 (5592031826).
Var ligger FPC Holding AB?
FPC Holding AB har sin registrerade adress Spektrumsgatan 65, 42163 Västra Frölunda.
Vilken bransch är FPC Holding AB verksamt i?
FPC Holding AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FPC Holding AB?
FPC Holding AB hade en nettoomsättning på 1 788 197 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har FPC Holding AB?
FPC Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår FPC Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i FPC Holding AB föreslog en utdelning på 410 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.