Collective Visibility AB
Collective Visibility AB har organisationsnummer 559203-2261 (5592032261)
Aktiebolag • Org.nr: 559203-2261
Detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorderUppsala
Om företaget
Collective Visibility AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47731). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 35 procent till 65 128 kr räkenskapsåret 2025 (100 584 kr föregående år).
Förändringen i omsättningen kan förklaras utav att ägaren av företaget har varit sjuk en stor del av året
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Collective Visibility AB 65 128 kr och redovisade ett resultat på -26 572 kr. Soliditeten var 39,4 procent, under branschens median (median 44,1 procent). Kassalikviditeten var 165,1 procent, under branschens median (median 172,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,4 procent | 44,1 procent | 28,1 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 165,1 procent | 172,1 procent | 115,2 procent till 307,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -14,2 procent | 17,4 procent | -1,8 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -35,3 procent | -4,9 procent | -35,6 procent till 8,4 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,5 procent | - | 97,4 procent | 68,6 procent | - |
| Vinstmarginal | -18,5 procent | - | 97,2 procent | 79,4 procent | - |
| Soliditet | 35,4 procent | 16,3 procent | 44,9 procent | 44,9 procent | 39,4 procent |
| Kassalikviditet | 160,4 procent | 119,5 procent | 181,5 procent | 181,5 procent | 165,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | -366,0 procent | 76,1 procent | 29,2 procent | -14,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -62,4 procent | - | -43,0 procent | -35,3 procent |
| Omsättning per anställd | 258 000 kr | 97 000 kr | 176 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 66 000 kr | 49 000 kr | 5 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Soldathemsvägen 175257 Uppsala
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Soldathemsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet och event inom läkemedelsområdet, beredning av läkemedel på sjukhus och apotek, införsel av livsmedel och därmed jämförande verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 257 505 kr | 96 827 kr | 176 492 kr | 100 584 kr | 65 128 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 344 kr | 724 kr | 5 819 kr | 1 049 kr | 916 kr |
| Övriga externa kostnader | 239 232 kr | 257 563 kr | 5 623 kr | 32 641 kr | 108 647 kr |
| Personalkostnader | 66 247 kr | 48 788 kr | 4 824 kr | 0 kr | 18 437 kr |
| Rörelseresultat | -47 621 kr | -208 800 kr | 171 864 kr | 68 993 kr | -61 040 kr |
| Ränteintäkter | 65 kr | 12 kr | 766 kr | 10 908 kr | 15 468 kr |
| Räntekostnader | 127 kr | 374 kr | 1 151 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -47 683 kr | -209 162 kr | 171 479 kr | 79 900 kr | -45 572 kr |
| Bokslutsdispositioner | 48 000 kr | 11 880 kr | 0 kr | - | 19 000 kr |
| Skatt | 190 kr | 0 kr | - | 11 554 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 127 kr | -197 282 kr | 171 479 kr | 68 346 kr | -26 572 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 539 346 kr | 329 915 kr | 501 810 kr | 520 439 kr | 474 484 kr |
| Kortfristiga fordringar | 243 278 kr | 145 413 kr | 73 085 kr | 72 754 kr | 8 565 kr |
| Kassa och bank | 296 068 kr | 184 502 kr | 428 725 kr | 447 685 kr | 465 919 kr |
| Summa tillgångar | 539 346 kr | 329 915 kr | 501 810 kr | 520 439 kr | 474 484 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 191 178 kr | 53 896 kr | 225 376 kr | 233 722 kr | 187 163 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 141 051 kr | 201 178 kr | 3 897 kr | 115 376 kr | 163 735 kr |
| Årets resultat | 127 kr | -197 282 kr | 171 479 kr | 68 346 kr | -26 572 kr |
| Obeskattade reserver | 11 880 kr | 0 kr | - | - | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 336 288 kr | 276 019 kr | 276 434 kr | 286 717 kr | 287 321 kr |
| Leverantörsskulder | 6 610 kr | 1 200 kr | 1 200 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 21 252 kr | 0 kr | - | 11 554 kr | 11 554 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 308 426 kr | 274 819 kr | 275 234 kr | 275 163 kr | 275 766 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 539 346 kr | 329 915 kr | 501 810 kr | 520 439 kr | 474 484 kr |
Företrädare
- Vanessa Å (ordförande)
- Hans Anders Å (verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Collective Visibility AB för organisationsnummer?
Collective Visibility AB har organisationsnummer 559203-2261 (5592032261).
Var ligger Collective Visibility AB?
Collective Visibility AB har sin registrerade adress Soldathemsvägen 1, 75257 Uppsala.
Vilken bransch är Collective Visibility AB verksamt i?
Collective Visibility AB är registrerat i branschen detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Collective Visibility AB?
Collective Visibility AB hade en nettoomsättning på 65 128 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.