Palle Larsson Consulting AB
Palle Larsson Consulting AB har organisationsnummer 559203-9449 (5592039449)
Aktiebolag • Org.nr: 559203-9449
Om företaget
Palle Larsson Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nybrostrand. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 234 procent till 272 681 kr räkenskapsåret 2025 (81 529 kr föregående år).
Som framgår av flerårsöversikten har nettoomsättningen ökat, se under väsentliga händelser.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Palle Larsson Consulting AB 272 681 kr och redovisade ett resultat på 147 kr. Rörelsemarginalen var -29,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 9,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 10,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -29,4 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -29,5 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 10,3 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 273 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 15 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 029 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 23 av 32 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Ystad.
- Plats 616 av 954 aktiebolag med säte i Ystad.
- Plats 25 458 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 217 293 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -29,4 procent |
| Vinstmarginal | - | -29,5 procent |
| Soliditet | 9,7 procent | 9,6 procent |
| Kassalikviditet | 12,1 procent | 10,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 0,2 procent |
| Omsättning per anställd | 82 000 kr | 273 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 6 000 kr | 15 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Musselgatan 36c/o c/o Patrik Larsson
27170 Nybrostrand
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Musselgatan 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 81 529 kr | 272 681 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 72 198 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 60 807 kr | 212 641 kr |
| Övriga externa kostnader | 258 811 kr | 121 380 kr |
| Personalkostnader | 6 318 kr | 14 758 kr |
| Avskrivningar | 4 188 kr | 4 188 kr |
| Rörelseresultat | -176 397 kr | -80 286 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 1 174 kr | 71 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -177 571 kr | -80 353 kr |
| Bokslutsdispositioner | 178 000 kr | 80 500 kr |
| Skatt | 140 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 289 kr | 147 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 898 958 kr | 925 270 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 017 kr | 10 829 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 883 941 kr | 914 441 kr |
| Omsättningstillgångar | 110 682 kr | 95 278 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 427 kr | 40 766 kr |
| Kassa och bank | 93 255 kr | 54 512 kr |
| Summa tillgångar | 1 009 640 kr | 1 020 548 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 97 690 kr | 97 837 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 47 401 kr | 47 690 kr |
| Årets resultat | 289 kr | 147 kr |
| Kortfristiga skulder | 911 950 kr | 922 711 kr |
| Leverantörsskulder | 5 527 kr | 19 273 kr |
| Skatteskulder | 140 kr | 140 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 985 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 009 640 kr | 1 020 548 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Ystad registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom byggbranschen. Företaget är helägt dotterföretag till Palle Larsson Holding AB, org nr 559140-2218, med säte i Ystad.
Omsättningen har ökat under året men är fortfarande relativt låg på grund av att ägaren har en annan anställning. För närvarande är det endast mindre projekt igång i företaget.
Företrädare
- Patrik L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Palle Larsson Consulting AB för organisationsnummer?
Palle Larsson Consulting AB har organisationsnummer 559203-9449 (5592039449).
Var ligger Palle Larsson Consulting AB?
Palle Larsson Consulting AB har sin registrerade adress Musselgatan 36, 27170 Nybrostrand.
Vilken bransch är Palle Larsson Consulting AB verksamt i?
Palle Larsson Consulting AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Palle Larsson Consulting AB?
Palle Larsson Consulting AB hade en nettoomsättning på 272 681 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Palle Larsson Consulting AB?
Palle Larsson Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ystad
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.