MostAlice Film AB
MostAlice Film AB har organisationsnummer 559204-2096 (5592042096)
Aktiebolag • Org.nr: 559204-2096
Om företaget
MostAlice Film AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom film- och videodistribution.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 114 procent till 4 234 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 982 000 kr föregående år).
Omsättningen har ökat till följd av nya produktioner.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MostAlice Film AB 4 234 000 kr och redovisade ett resultat på -42 563 kr. Rörelsemarginalen var -16,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 25,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 2850,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,2 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,8 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,3 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2850,4 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -26,9 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 113,6 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 234 000 kr | 849 000 kr | 483 000 kr till 1 322 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 21 000 kr | 505 000 kr | 243 000 kr till 718 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 166 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 110 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 8 077 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 13 128 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 42 615 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,6 procent | 17,7 procent | 0,8 procent | 4,6 procent | -16,2 procent |
| Vinstmarginal | 24,6 procent | 17,7 procent | 0,8 procent | 4,5 procent | -15,8 procent |
| Soliditet | 30,2 procent | 14,8 procent | 6,5 procent | 7,7 procent | 25,3 procent |
| Kassalikviditet | 189,2 procent | 153,7 procent | 237,3 procent | 195,2 procent | 2850,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,1 procent | 88,6 procent | 33,9 procent | 32,3 procent | -26,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -17,6 procent | -26,7 procent | 26,1 procent | -76,4 procent | 113,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 3 363 000 kr | - | 4 234 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 435 000 kr | - | 21 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlavägen 48 Ac/o c/o Most
11449 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Karlavägen 48 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget är ett filmproduktionsbolag som även ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 037 138 kr | 9 098 134 kr | 6 667 442 kr | 8 407 052 kr | 1 981 968 kr | 4 233 631 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 955 000 kr | 400 000 kr | 100 000 kr | 350 000 kr | 150 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 195 712 kr | 109 389 kr | 169 662 kr | 103 757 kr | 82 834 kr | 71 422 kr |
| Personalkostnader | 86 323 kr | 31 035 kr | 21 373 kr | 1 088 604 kr | 0 kr | 20 564 kr |
| Rörelseresultat | 880 034 kr | 2 241 859 kr | 1 181 071 kr | 65 853 kr | 90 367 kr | -685 551 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 232 kr | 615 kr | 14 404 kr |
| Räntekostnader | - | 146 kr | 1 588 kr | 4 710 kr | 982 kr | 141 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 880 034 kr | 2 241 713 kr | 1 179 248 kr | 64 610 kr | 90 000 kr | -671 288 kr |
| Bokslutsdispositioner | -220 000 kr | -560 000 kr | -296 000 kr | 0 kr | - | 630 000 kr |
| Skatt | 141 494 kr | 360 123 kr | 183 521 kr | 18 537 kr | 25 171 kr | 1 275 kr |
| Årets resultat | 518 540 kr | 1 321 590 kr | 699 727 kr | 46 073 kr | 64 830 kr | -42 563 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 3 287 887 kr | 4 603 719 kr | 5 339 630 kr | 2 094 824 kr | 2 617 679 kr | 626 165 kr |
| Kortfristiga fordringar | 178 258 kr | 1 188 540 kr | 455 682 kr | 883 485 kr | 290 886 kr | 148 910 kr |
| Kassa och bank | 3 109 629 kr | 3 415 179 kr | 4 879 183 kr | 1 206 339 kr | 2 321 793 kr | 472 255 kr |
| Summa tillgångar | 3 287 887 kr | 4 603 719 kr | 5 339 630 kr | 2 094 824 kr | 2 617 679 kr | 626 165 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 568 540 kr | 1 390 130 kr | 789 857 kr | 135 930 kr | 200 760 kr | 158 197 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 18 540 kr | 40 130 kr | 39 857 kr | 85 930 kr | 150 760 kr |
| Årets resultat | 518 540 kr | 1 321 590 kr | 699 727 kr | 46 073 kr | 64 830 kr | -42 563 kr |
| Obeskattade reserver | 220 000 kr | 780 000 kr | 1 076 000 kr | 1 076 000 kr | 1 076 000 kr | 446 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 499 347 kr | 2 433 589 kr | 3 473 773 kr | 882 894 kr | 1 340 919 kr | 21 968 kr |
| Leverantörsskulder | 1 760 711 kr | 866 270 kr | 508 416 kr | 863 096 kr | 515 896 kr | 13 848 kr |
| Skatteskulder | 141 494 kr | 501 617 kr | 407 464 kr | 12 298 kr | 4 919 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 052 kr | 36 333 kr | 9 421 kr | 0 kr | - | 620 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 287 887 kr | 4 603 719 kr | 5 339 630 kr | 2 094 824 kr | 2 617 679 kr | 626 165 kr |
Företrädare
- Charlotte M (ordförande)
- Lena Maria L
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MostAlice Film AB för organisationsnummer?
MostAlice Film AB har organisationsnummer 559204-2096 (5592042096).
Var ligger MostAlice Film AB?
MostAlice Film AB har sin registrerade adress Karlavägen 48 A, 11449 Stockholm.
Vilken bransch är MostAlice Film AB verksamt i?
MostAlice Film AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MostAlice Film AB?
MostAlice Film AB hade en nettoomsättning på 4 234 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MostAlice Film AB?
MostAlice Film AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.