Aumla AB
Aumla AB har organisationsnummer 559204-5925 (5592045925)
Aktiebolag • Org.nr: 559204-5925
Om företaget
Aumla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 2 procent till 314 000 kr räkenskapsåret 2026 (319 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Aumla AB 314 000 kr och redovisade ett resultat på 91 660 kr. Rörelsemarginalen var 31,2 procent, över branschens median (median 23,2 procent). Soliditeten var 54,6 procent, under branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 220,2 procent, under branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,3 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 54,6 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 220,2 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 99,4 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,6 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 019 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 5 083 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 39 366 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 298 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 211 556 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,7 procent | 7,8 procent | -0,4 procent | -64,8 procent | 31,2 procent |
| Vinstmarginal | -6,8 procent | 7,6 procent | -0,8 procent | -68,0 procent | 29,3 procent |
| Soliditet | 36,5 procent | 35,5 procent | 41,6 procent | 0,3 procent | 54,6 procent |
| Kassalikviditet | 157,4 procent | 213,4 procent | 227,0 procent | 244,7 procent | 220,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,7 procent | 28,3 procent | 5,5 procent | -40344,2 procent | 99,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 19,1 procent | - | 29,7 procent | -87,1 procent | -1,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 383 000 kr | 951 000 kr | 2 466 000 kr | 319 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 269 000 kr | 224 000 kr | 941 000 kr | 164 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Falugatan 18c/o C/O Sundholm
11332 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet med fokus på ledarskapsutveckling, hälsa och hållbarhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 115 744 kr | 1 161 134 kr | 1 382 684 kr | 1 901 015 kr | 2 466 005 kr | 318 759 kr | 314 351 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 350 081 kr | 3 033 kr | 2 496 kr | 51 kr | 1 767 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 127 787 kr | 665 341 kr | 558 840 kr | 617 750 kr | 713 555 kr | 300 935 kr | 197 555 kr |
| Personalkostnader | 27 121 kr | 181 401 kr | 269 204 kr | 448 927 kr | 941 262 kr | 163 933 kr | 13 892 kr |
| Rörelseresultat | -39 172 kr | 316 799 kr | -93 245 kr | 148 384 kr | -9 874 kr | -206 676 kr | 98 057 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 14 kr | 15 kr | 25 kr | -17 kr |
| Räntekostnader | - | 414 kr | 918 kr | 4 629 kr | 9 613 kr | 10 804 kr | 6 380 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -39 000 kr | 316 385 kr | -94 163 kr | 143 769 kr | -19 472 kr | -217 455 kr | 91 660 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -70 126 kr | 70 126 kr | -39 600 kr | 39 600 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | 45 021 kr | 1 633 kr | 24 501 kr | 8 198 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -39 172 kr | 201 238 kr | -25 670 kr | 79 668 kr | 11 930 kr | -217 455 kr | 91 660 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 110 799 kr | 785 157 kr | 552 106 kr | 791 693 kr | 523 645 kr | 207 279 kr | 168 925 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 521 kr | 734 912 kr | 468 508 kr | 276 389 kr | 156 492 kr | 9 040 kr | 31 420 kr |
| Kassa och bank | 106 278 kr | 50 245 kr | 83 598 kr | 515 304 kr | 367 153 kr | 198 239 kr | 137 505 kr |
| Summa tillgångar | 110 799 kr | 785 157 kr | 552 106 kr | 791 693 kr | 523 645 kr | 207 279 kr | 168 925 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 25 828 kr | 227 066 kr | 201 396 kr | 281 064 kr | 217 994 kr | 539 kr | 92 199 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 000 kr | -24 172 kr | 177 066 kr | 151 396 kr | 156 064 kr | 167 994 kr | -49 461 kr |
| Årets resultat | -39 172 kr | 201 238 kr | -25 670 kr | 79 668 kr | 11 930 kr | -217 455 kr | 91 660 kr |
| Obeskattade reserver | - | 70 126 kr | 0 kr | 39 600 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 84 971 kr | 487 965 kr | 350 710 kr | 371 029 kr | 230 651 kr | 84 696 kr | 76 726 kr |
| Leverantörsskulder | 3 212 kr | 104 154 kr | 69 947 kr | 267 363 kr | 52 154 kr | 20 969 kr | 6 525 kr |
| Skatteskulder | - | 45 021 kr | 34 349 kr | 24 477 kr | 32 659 kr | 8 198 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 81 759 kr | 78 067 kr | 39 113 kr | 58 533 kr | 134 938 kr | 43 528 kr | 41 563 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 110 799 kr | 785 157 kr | 552 106 kr | 791 693 kr | 523 645 kr | 207 279 kr | 168 925 kr |
Företrädare
- Miriam S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aumla AB för organisationsnummer?
Aumla AB har organisationsnummer 559204-5925 (5592045925).
Var ligger Aumla AB?
Aumla AB har sin registrerade adress Falugatan 18, 11332 Stockholm.
Vilken bransch är Aumla AB verksamt i?
Aumla AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aumla AB?
Aumla AB hade en nettoomsättning på 314 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.