Ambra Hope AB
Ambra Hope AB har organisationsnummer 559204-5933 (5592045933)
Aktiebolag • Org.nr: 559204-5933
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikStockholm
Om företaget
Ambra Hope AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ambra Hope AB -1 kr och redovisade ett resultat på -86 142 kr. Soliditeten var 62,8 procent, under branschens median (median 66,3 procent). Kassalikviditeten var 63,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 351,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,8 procent | 66,3 procent | 45,8 procent till 86,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 63,1 procent | 351,3 procent | 198,9 procent till 761,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,1 procent | 19,6 procent | 0,1 procent till 56,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 942 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 1 142 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 65 043 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 113 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 329 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,5 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 98,2 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 48,1 procent | 63,7 procent | 44,8 procent | 69,4 procent | 62,8 procent |
| Kassalikviditet | 1,1 procent | 3799,5 procent | 25,7 procent | 114,5 procent | 63,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,7 procent | 0,0 procent | 2,2 procent | 43,9 procent | -4,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 506,0 procent | -96,3 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roslagsgatan 31A11355 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Roslagsgatan 31A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet byggområden. Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 700 000 kr | 219 999 kr | 1 333 250 kr | 49 843 kr | 2 kr | 0 kr | -1 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 752 kr | 23 024 kr | 19 535 kr | 29 785 kr | 32 701 kr | 38 451 kr | 39 753 kr |
| Rörelseresultat | 697 248 kr | 196 975 kr | 1 313 715 kr | 20 058 kr | -32 699 kr | -38 451 kr | -39 754 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | - | -144 614 kr |
| Räntekostnader | 1 751 kr | 4 114 kr | 4 964 kr | 12 083 kr | 3 046 kr | 446 kr | 1 774 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 695 497 kr | 194 361 kr | 1 308 751 kr | 7 975 kr | -35 745 kr | 961 103 kr | -186 142 kr |
| Bokslutsdispositioner | -173 874 kr | -48 590 kr | -327 465 kr | 0 kr | 73 874 kr | 0 kr | 100 000 kr |
| Skatt | 111 626 kr | 31 436 kr | 202 675 kr | 8 186 kr | 11 465 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 409 997 kr | 114 335 kr | 778 611 kr | -211 kr | 26 664 kr | 961 103 kr | -86 142 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 796 987 kr | 1 622 871 kr | 2 491 877 kr | 1 695 936 kr | 2 511 366 kr | 2 744 233 kr | 2 883 602 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 116 000 kr | 116 000 kr | 116 000 kr | 116 000 kr | 116 000 kr | 116 000 kr | 116 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 680 987 kr | 1 506 871 kr | 2 375 877 kr | 1 579 936 kr | 2 395 366 kr | 2 628 233 kr | 2 767 602 kr |
| Omsättningstillgångar | 123 510 kr | 21 306 kr | 7 071 kr | 191 417 kr | 233 852 kr | 410 928 kr | 467 965 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 11 kr | 191 396 kr | 212 693 kr | 217 659 kr | 217 122 kr |
| Kassa och bank | 123 510 kr | 21 306 kr | 7 060 kr | 21 kr | 21 159 kr | 193 269 kr | 250 843 kr |
| Summa tillgångar | 920 497 kr | 1 644 177 kr | 2 498 948 kr | 1 887 353 kr | 2 745 218 kr | 3 155 161 kr | 3 351 567 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 459 997 kr | 424 332 kr | 1 202 942 kr | 1 202 731 kr | 1 229 395 kr | 2 190 498 kr | 2 104 357 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 409 997 kr | 259 997 kr | 374 331 kr | 1 152 942 kr | 1 152 731 kr | 1 179 395 kr | 2 140 499 kr |
| Årets resultat | 409 997 kr | 114 335 kr | 778 611 kr | -211 kr | 26 664 kr | 961 103 kr | -86 142 kr |
| Obeskattade reserver | 173 874 kr | 222 464 kr | 549 929 kr | 549 929 kr | 476 055 kr | 476 055 kr | 376 055 kr |
| Kortfristiga skulder | 286 626 kr | 367 726 kr | 616 422 kr | 5 038 kr | 910 113 kr | 358 953 kr | 741 500 kr |
| Skatteskulder | 111 626 kr | 143 062 kr | 126 674 kr | 5 038 kr | 11 465 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 175 000 kr | 49 846 kr | 327 429 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 920 497 kr | 1 644 177 kr | 2 498 948 kr | 1 887 353 kr | 2 745 218 kr | 3 155 161 kr | 3 351 567 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsultverksamhet.
Under det gångna verksamhetsåret har vi fullgjort våra åtaganden för att skapa värden för både vår kund och aktieägare.
Företrädare
- Raffaello D (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ambra Hope AB för organisationsnummer?
Ambra Hope AB har organisationsnummer 559204-5933 (5592045933).
Var ligger Ambra Hope AB?
Ambra Hope AB har sin registrerade adress Roslagsgatan 31A, 11355 Stockholm.
Vilken bransch är Ambra Hope AB verksamt i?
Ambra Hope AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ambra Hope AB?
Ambra Hope AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.