Clinvvo AB
Clinvvo AB har organisationsnummer 559204-8838 (5592048838)
Aktiebolag • Org.nr: 559204-8838
Om företaget
Clinvvo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 319 procent till 3 962 378 kr räkenskapsåret 2026 (945 392 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Clinvvo AB 3 962 378 kr och redovisade ett resultat på 1 938 618 kr. Rörelsemarginalen var 54,9 procent, över branschens median (median 35,8 procent). Soliditeten var 47,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,3 procent). Kassalikviditeten var 133,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 388,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,9 procent | 35,8 procent | 14,0 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 51,5 procent | 37,4 procent | 15,0 procent till 73,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 47,2 procent | 73,3 procent | 51,8 procent till 88,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 133,4 procent | 388,3 procent | 228,6 procent till 819,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 procent | 27,8 procent | 1,9 procent till 61,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 319,1 procent | 0,6 procent | -23,0 procent till 23,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 962 000 kr | 1 027 000 kr | 321 000 kr till 1 657 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 312 000 kr | 378 000 kr | 83 000 kr till 792 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 131 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 37 av 438 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Stockholm.
- Plats 8 547 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 13 942 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 45 167 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -109,0 procent | 28,5 procent | 54,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -156,8 procent | 6,4 procent | 51,5 procent |
| Soliditet | 54,1 procent | 29,5 procent | 11,4 procent | 13,0 procent | 47,2 procent |
| Kassalikviditet | 1306,2 procent | 861,4 procent | 233,2 procent | 63,7 procent | 133,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,4 procent | -84,3 procent | -243,0 procent | 16,6 procent | 84,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 102,2 procent | 319,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 3 962 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 312 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Idungränd 8c/o c/o Hannes Lewné
18773 Täby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Idungränd 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska verka inom rådgivning, bokning och förmedling av sjukvård och hälsa samt bedriva verksamhet inom utveckling av teknologi- och applikationsportföljer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 274 kr | 58 387 kr | 66 883 kr | 467 629 kr | 945 392 kr | 3 962 378 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 51 kr | 884 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 916 kr | 71 065 kr | 83 807 kr | 16 970 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 237 920 kr | 1 259 143 kr | 2 071 488 kr | 344 971 kr | 742 797 kr | 1 957 698 kr |
| Personalkostnader | - | - | 50 768 kr | 0 kr | - | 311 936 kr |
| Avskrivningar | 22 405 kr | 72 773 kr | 274 992 kr | 615 360 kr | 691 156 kr | 881 047 kr |
| Rörelseresultat | -8 094 kr | -333 470 kr | -711 403 kr | -509 672 kr | 269 267 kr | 2 176 915 kr |
| Räntekostnader | 27 460 kr | 36 625 kr | 161 402 kr | 225 610 kr | 210 077 kr | 138 456 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -35 554 kr | -370 095 kr | -872 409 kr | -733 064 kr | 60 217 kr | 2 038 775 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -60 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 40 157 kr |
| Årets resultat | -35 554 kr | -370 095 kr | -872 409 kr | -733 064 kr | 60 217 kr | 1 938 618 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 354 020 kr | 1 292 320 kr | 2 719 213 kr | 2 103 853 kr | 2 170 525 kr | 2 654 696 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 526 kr | 12 526 kr | 12 526 kr | 12 526 kr | 12 526 kr | 12 526 kr |
| Omsättningstillgångar | 352 131 kr | 2 224 687 kr | 790 203 kr | 546 047 kr | 614 576 kr | 2 219 158 kr |
| Kortfristiga fordringar | 103 194 kr | 79 710 kr | 105 332 kr | 484 941 kr | 170 019 kr | 419 601 kr |
| Kassa och bank | 248 937 kr | 2 144 977 kr | 684 871 kr | 61 106 kr | 444 557 kr | 1 799 557 kr |
| Summa tillgångar | 706 151 kr | 3 517 007 kr | 3 509 416 kr | 2 649 900 kr | 2 785 101 kr | 4 873 854 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 27 273 kr | 1 903 125 kr | 1 034 770 kr | 301 706 kr | 361 923 kr | 2 300 541 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 54 054 kr | 54 054 kr | 54 054 kr | 54 054 kr |
| Balanserat resultat | -328 667 kr | 943 426 kr | -853 562 kr | -1 110 611 kr | -1 910 347 kr | -2 334 301 kr |
| Årets resultat | -35 554 kr | -370 095 kr | -872 409 kr | -733 064 kr | 60 217 kr | 1 938 618 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 60 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 045 kr | 170 322 kr | 91 731 kr | 234 179 kr | 964 080 kr | 1 663 306 kr |
| Leverantörsskulder | 7 442 kr | 3 915 kr | 9 701 kr | 2 772 kr | 3 166 kr | 12 728 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 40 157 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 393 kr | 7 316 kr | 8 127 kr | 11 710 kr | 313 140 kr | 989 846 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 706 151 kr | 3 517 007 kr | 3 509 416 kr | 2 649 900 kr | 2 785 101 kr | 4 873 854 kr |
Ur årsredovisningen
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 26 000 kr.
Företrädare
- Hannes Lennart Yngve L (verkställande direktör)
- Olle Fredrik Oskar A (styrelseledamot)
- Gaurav D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Clinvvo AB för organisationsnummer?
Clinvvo AB har organisationsnummer 559204-8838 (5592048838).
Var ligger Clinvvo AB?
Clinvvo AB har sin registrerade adress Idungränd 8, 18773 Täby.
Vilken bransch är Clinvvo AB verksamt i?
Clinvvo AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Clinvvo AB?
Clinvvo AB hade en nettoomsättning på 3 962 378 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Clinvvo AB?
Clinvvo AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.