Kraftplan Mälardalen AB
Kraftplan Mälardalen AB har organisationsnummer 559205-0131 (5592050131)
Aktiebolag • Org.nr: 559205-0131
Om företaget
Kraftplan Mälardalen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom personaluthyrning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 1 336 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 977 000 kr föregående år).
Den minskade omsättningen beror på att den anställde gått ned i tid vissa delar under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kraftplan Mälardalen AB 1 336 000 kr och redovisade ett resultat på -389 114 kr. Rörelsemarginalen var -29,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 35,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 241,5 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -29,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -29,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 35,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 241,5 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -136,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -32,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 336 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 086 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 391 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 143 av 508 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 1 754 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 633 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 120 626 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,2 procent | 24,3 procent | 13,7 procent | -5,2 procent | -29,3 procent |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | 24,2 procent | 13,7 procent | -5,4 procent | -29,5 procent |
| Soliditet | -18,0 procent | 24,0 procent | 48,7 procent | 68,6 procent | 35,2 procent |
| Kassalikviditet | 131,2 procent | 215,1 procent | 310,8 procent | 319,0 procent | 241,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 137,1 procent | 40,0 procent | 13,9 procent | -136,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 186,8 procent | 90,5 procent | 1,5 procent | -31,5 procent | -32,4 procent |
| Omsättning per anställd | 746 000 kr | 1 421 000 kr | 1 443 000 kr | 1 977 000 kr | 1 336 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 560 000 kr | 896 000 kr | 821 000 kr | 1 126 000 kr | 1 086 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ölandsgatan 6c/o Jörgen Fältsjö
79160 Falun
Bolag på samma adress
34 andra bolag har Ölandsgatan 6 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Arbete med HR-frågor tillsammans med organisationens chefer, ledningsgrupp och VD. Vårt stöd inom HR är såväl operativt och konsultativt som strategiskt och övergripande.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 508 102 kr | 519 886 kr | 1 491 219 kr | 2 841 186 kr | 2 885 098 kr | 1 977 364 kr | 1 336 123 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 109 883 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 126 486 kr | 325 773 kr | 173 675 kr | 357 478 kr | 847 689 kr | 953 506 kr | 636 643 kr |
| Personalkostnader | 374 589 kr | 666 730 kr | 1 120 574 kr | 1 792 634 kr | 1 641 018 kr | 1 125 786 kr | 1 086 158 kr |
| Rörelseresultat | 7 027 kr | -365 134 kr | 196 970 kr | 691 074 kr | 396 391 kr | -101 928 kr | -392 020 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 207 kr | 772 kr |
| Räntekostnader | 5 124 kr | 3 634 kr | 7 716 kr | 4 518 kr | 641 kr | 5 013 kr | 2 866 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 903 kr | -368 768 kr | 189 254 kr | 686 556 kr | 395 750 kr | -106 734 kr | -394 114 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -129 000 kr | -100 000 kr | 229 000 kr | 5 000 kr |
| Skatt | 1 622 kr | 0 kr | - | 80 014 kr | 63 087 kr | 28 662 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 281 kr | -368 768 kr | 189 254 kr | 477 542 kr | 232 663 kr | 93 604 kr | -389 114 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 560 381 kr | 237 449 kr | 718 149 kr | 1 452 928 kr | 1 194 152 kr | 982 664 kr | 811 514 kr |
| Kortfristiga fordringar | 344 010 kr | 72 967 kr | 397 920 kr | 576 767 kr | 815 778 kr | 962 554 kr | 467 630 kr |
| Kassa och bank | 216 371 kr | 164 482 kr | 320 229 kr | 876 161 kr | 378 374 kr | 20 110 kr | 343 884 kr |
| Summa tillgångar | 560 381 kr | 237 449 kr | 718 149 kr | 1 452 928 kr | 1 194 152 kr | 982 664 kr | 811 514 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 281 kr | -318 487 kr | -129 232 kr | 348 309 kr | 580 972 kr | 674 576 kr | 285 462 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 281 kr | -368 486 kr | -179 233 kr | 298 309 kr | 530 972 kr | 624 576 kr |
| Årets resultat | 281 kr | -368 768 kr | 189 254 kr | 477 542 kr | 232 663 kr | 93 604 kr | -389 114 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 129 000 kr | 229 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 210 100 kr | 255 936 kr | 547 381 kr | 675 619 kr | 384 180 kr | 308 088 kr | 336 052 kr |
| Leverantörsskulder | 4 902 kr | 16 229 kr | 7 528 kr | 42 487 kr | 14 298 kr | 7 189 kr | 15 222 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 114 343 kr | 139 804 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 605 kr | 152 615 kr | 281 323 kr | 241 870 kr | 41 493 kr | 109 560 kr | 101 974 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 560 381 kr | 237 449 kr | 718 149 kr | 1 452 928 kr | 1 194 152 kr | 982 664 kr | 811 514 kr |
Företrädare
- Jörgen F (ordförande)
- Jörg B
- Nina K
- Ola D
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kraftplan Mälardalen AB för organisationsnummer?
Kraftplan Mälardalen AB har organisationsnummer 559205-0131 (5592050131).
Var ligger Kraftplan Mälardalen AB?
Kraftplan Mälardalen AB har sin registrerade adress Ölandsgatan 6, 79160 Falun.
Vilken bransch är Kraftplan Mälardalen AB verksamt i?
Kraftplan Mälardalen AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kraftplan Mälardalen AB?
Kraftplan Mälardalen AB hade en nettoomsättning på 1 336 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kraftplan Mälardalen AB?
Kraftplan Mälardalen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.