Securacy AB

Securacy AB har organisationsnummer 559205-0644 (5592050644)

Aktiebolag • Org.nr: 559205-0644

Konsultverksamhet avseende företags organisationKnivsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Securacy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Knivsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).

Ekonomi

745 000 krOmsättning▼ 28 procent
215 830 krÅrets resultat
1Antal anställda
54,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 28 procent till 745 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 041 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Securacy AB 745 000 kr och redovisade ett resultat på 215 830 kr. Rörelsemarginalen var 44,3 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 54,5 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 193,5 procent, under branschens median (median 324,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal44,3 procent21,2 procent1,8 procent till 46,8 procentöver branschens median
Vinstmarginal46,8 procent23,2 procent2,7 procent till 51,2 procentöver branschens median
Soliditet54,5 procent67,2 procent44,1 procent till 88,7 procentUnder branschens median
Kassalikviditet193,5 procent324,3 procent160,0 procent till 782,7 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital72,2 procent10,1 procent-3,7 procent till 46,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-28,4 procent-5,2 procent-44,7 procent till 22,1 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd745 000 kr909 000 kr317 000 kr till 1 552 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd376 000 kr512 000 kr125 000 kr till 856 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 13 115 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
  • Plats 35 av 88 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Knivsta.
  • Plats 341 av 664 aktiebolag med säte i Knivsta.
  • Plats 5 557 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 166 968 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-52,8 procent27,9 procent36,6 procent44,3 procent
Vinstmarginal-52,7 procent28,0 procent36,5 procent46,8 procent
Soliditet96,2 procent69,8 procent71,1 procent86,0 procent54,5 procent
Kassalikviditet2639,8 procent330,7 procent345,5 procent189,0 procent193,5 procent
Avkastning på eget kapital-39,4 procent90,2 procent65,1 procent69,7 procent72,2 procent
Omsättningstillväxt--47,8 procent-17,6 procent-28,4 procent
Omsättning per anställd0 kr855 000 kr1 264 000 kr1 041 000 kr745 000 kr
Personalkostnad per anställd-330 000 kr800 000 kr564 000 kr376 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Ekedalsvägen 13
c/o c/o Kian Rosi
74192 Knivsta

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Ekedalsvägen 13 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva oberoende kvalificerad rådgivning, utbildning, forskning och utveckling av tjänsteprodukter inom informationssäkerhet och dataskydd samt därmed förenlig verksamhet.Aktiebolaget ska även äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning24 000 kr0 kr854 970 kr1 263 663 kr1 040 838 kr744 962 kr
Övriga rörelseintäkter---900 kr0 kr-
Övriga externa kostnader17 571 kr15 513 kr73 944 kr111 548 kr95 273 kr38 899 kr
Personalkostnader--329 864 kr799 931 kr563 528 kr376 368 kr
Rörelseresultat6 429 kr-15 513 kr451 162 kr353 084 kr380 788 kr329 695 kr
Ränteintäkter---938 kr0 kr643 kr
Räntekostnader---3 kr772 kr10 kr
Resultat efter finansiella poster6 000 kr-16 000 kr451 162 kr354 019 kr380 016 kr349 387 kr
Bokslutsdispositioner------82 546 kr
Skatt1 550 kr0 kr90 081 kr73 072 kr78 440 kr51 011 kr
Årets resultat4 879 kr-15 513 kr361 081 kr280 947 kr301 576 kr215 830 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar----370 000 kr303 059 kr
Finansiella anläggningstillgångar----370 000 kr303 059 kr
Omsättningstillgångar56 429 kr40 916 kr573 999 kr607 099 kr133 695 kr244 805 kr
Kortfristiga fordringar2 221 kr6 876 kr362 311 kr291 225 kr101 347 kr12 110 kr
Kassa och bank54 209 kr34 040 kr211 688 kr315 874 kr32 348 kr232 695 kr
Summa tillgångar56 429 kr40 916 kr573 999 kr607 099 kr503 695 kr547 864 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital54 879 kr39 366 kr400 447 kr431 394 kr432 970 kr298 800 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat0 kr4 879 kr-10 634 kr100 447 kr81 394 kr32 970 kr
Årets resultat4 879 kr-15 513 kr361 081 kr280 947 kr301 576 kr215 830 kr
Obeskattade reserver-----82 546 kr
Kortfristiga skulder1 550 kr1 550 kr173 551 kr175 705 kr70 725 kr126 518 kr
Leverantörsskulder0 kr0 kr656 kr813 kr2 518 kr0 kr
Skatteskulder1 550 kr1 550 kr90 081 kr101 443 kr13 528 kr38 842 kr
Övriga kortfristiga skulder0 kr0 kr82 814 kr73 449 kr43 679 kr5 895 kr
Summa eget kapital och skulder56 429 kr40 916 kr573 999 kr607 099 kr503 695 kr547 864 kr

Företrädare

  • Kian R (verkställande direktör)

Undertecknad i Knivsta 2025.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-05-08
Registrerat hos Skatteverket
2019-05-09
Registrerat hos Bolagsverket
Securacy AB

Vanliga frågor

Vad har Securacy AB för organisationsnummer?

Securacy AB har organisationsnummer 559205-0644 (5592050644).

Var ligger Securacy AB?

Securacy AB har sin registrerade adress Ekedalsvägen 13, 74192 Knivsta.

Vilken bransch är Securacy AB verksamt i?

Securacy AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Securacy AB?

Securacy AB hade en nettoomsättning på 745 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Securacy AB?

Securacy AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Knivsta
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-05-09
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar