Elin was here AB
Elin was here AB har organisationsnummer 559205-2988 (5592052988)
Aktiebolag • Org.nr: 559205-2988
Om företaget
Elin was here AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som arkitektverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71110). Företaget bedriver även verksamhet inom inredningsdesign.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 28 procent till 3 806 000 kr räkenskapsåret 2026 (2 981 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Elin was here AB 3 806 000 kr och redovisade ett resultat på 232 954 kr. Rörelsemarginalen var 8,2 procent, under branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 64,7 procent, över branschens median (median 60,3 procent). Kassalikviditeten var 285,6 procent, över branschens median (median 278,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 11,6 procent | 1,6 procent till 26,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 11,6 procent | 1,4 procent till 30,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 64,7 procent | 60,3 procent | 41,3 procent till 83,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 285,6 procent | 278,1 procent | 184,6 procent till 591,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | 15,1 procent | -2,0 procent till 45,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 27,7 procent | -1,0 procent | -33,1 procent till 20,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 806 000 kr | 849 000 kr | 383 000 kr till 1 268 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 244 000 kr | 550 000 kr | 200 000 kr till 709 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 134 av 1 592 aktiebolag inom arkitektverksamhet.
- Plats 2 av 16 aktiebolag inom arkitektverksamhet med säte i Västerås.
- Plats 682 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 1 016 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 46 829 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,2 procent | 8,2 procent |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 75,7 procent | 64,7 procent |
| Kassalikviditet | 455,1 procent | 285,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 981 000 kr | 3 806 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 919 000 kr | 1 244 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trefasgatan 4c/o Elin Lorenzi
72130 Västerås
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Trefasgatan 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva arkitekt- och inredningsarkitektverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71110ArkitektverksamhetHuvudbransch
- 74130Inredningsdesign
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 980 981 kr | 3 806 311 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 633 kr | 6 321 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 406 586 kr | 1 932 622 kr |
| Övriga externa kostnader | 193 801 kr | 313 945 kr |
| Personalkostnader | 918 845 kr | 1 243 720 kr |
| Avskrivningar | 9 626 kr | 9 626 kr |
| Rörelseresultat | 453 756 kr | 312 719 kr |
| Ränteintäkter | 594 kr | 473 kr |
| Räntekostnader | -273 kr | 278 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 454 623 kr | 312 914 kr |
| Skatt | 95 120 kr | 79 960 kr |
| Årets resultat | 359 503 kr | 232 954 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 132 033 kr | 132 407 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 033 kr | 2 407 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 000 kr | 130 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 681 449 kr | 2 273 337 kr |
| Varulager | 134 144 kr | 133 478 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 212 590 kr | 1 973 041 kr |
| Kassa och bank | 334 715 kr | 166 818 kr |
| Summa tillgångar | 1 813 482 kr | 2 405 744 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 373 458 kr | 1 556 412 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 963 955 kr | 1 273 458 kr |
| Årets resultat | 359 503 kr | 232 954 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 340 024 kr | 749 326 kr |
| Leverantörsskulder | 186 975 kr | 335 188 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 135 549 kr | 399 138 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 813 482 kr | 2 405 744 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås bedriver arkitekt- och inredningsarkitektverksamhet.
Företrädare
- Elin L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elin was here AB för organisationsnummer?
Elin was here AB har organisationsnummer 559205-2988 (5592052988).
Var ligger Elin was here AB?
Elin was here AB har sin registrerade adress Trefasgatan 4, 72130 Västerås.
Vilken bransch är Elin was here AB verksamt i?
Elin was here AB är registrerat i branschen arkitektverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elin was here AB?
Elin was here AB hade en nettoomsättning på 3 806 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Elin was here AB?
Elin was here AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Elin was here AB någon utdelning?
Styrelsen i Elin was here AB föreslog en utdelning på 190 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.