Elin Fellers AB
Elin Fellers AB har organisationsnummer 559205-5700 (5592055700)
Aktiebolag • Org.nr: 559205-5700
Om företaget
Elin Fellers AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85690).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 1 102 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 225 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Elin Fellers AB 1 102 000 kr och redovisade ett resultat på 93 260 kr. Rörelsemarginalen var 14,2 procent, över branschens median (median 14,2 procent). Soliditeten var 55,0 procent, under branschens median (median 66,7 procent). Kassalikviditeten var 508,6 procent, över branschens median (median 306,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,2 procent | 14,2 procent | -0,3 procent till 39,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,4 procent | 15,1 procent | 0,1 procent till 42,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 55,0 procent | 66,7 procent | 41,9 procent till 87,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 508,6 procent | 306,4 procent | 162,2 procent till 760,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 procent | 5,6 procent | -9,7 procent till 38,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,0 procent | -7,2 procent | -38,2 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 102 000 kr | 646 000 kr | 196 000 kr till 1 138 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 790 000 kr | 346 000 kr | 64 000 kr till 650 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 165 av 777 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
- Plats 36 av 171 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet med säte i Stockholm.
- Plats 25 274 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 45 317 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 137 148 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,8 procent | 7,0 procent | 23,6 procent | 14,3 procent | 14,2 procent |
| Vinstmarginal | 18,8 procent | 6,9 procent | 23,7 procent | 14,5 procent | 14,4 procent |
| Soliditet | 62,5 procent | 61,2 procent | 63,0 procent | 58,8 procent | 55,0 procent |
| Kassalikviditet | 412,7 procent | 355,1 procent | 488,4 procent | 444,1 procent | 508,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 49,7 procent | 17,9 procent | 35,8 procent | 26,3 procent | 23,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | -10,0 procent | 19,8 procent | 5,6 procent | -10,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 076 000 kr | 968 000 kr | 1 160 000 kr | 1 225 000 kr | 1 102 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 806 000 kr | 839 000 kr | 798 000 kr | 929 000 kr | 790 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 92138c/o c/o Win Win Ekonomi Ab
12008 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom mångfald och inkludering, kompetensförsörjning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 109 859 kr | 1 075 507 kr | 968 475 kr | 1 159 567 kr | 1 225 030 kr | 1 101 902 kr |
| Övriga externa kostnader | 94 729 kr | 67 038 kr | 62 227 kr | 88 438 kr | 112 179 kr | 110 288 kr |
| Personalkostnader | 722 983 kr | 805 864 kr | 838 884 kr | 797 672 kr | 929 078 kr | 790 313 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 8 895 kr | 44 475 kr |
| Rörelseresultat | 292 147 kr | 202 605 kr | 67 364 kr | 273 457 kr | 174 878 kr | 156 826 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 43 kr | 1 433 kr | 3 202 kr | 1 684 kr |
| Räntekostnader | - | 229 kr | 10 kr | -33 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 292 147 kr | 202 376 kr | 67 397 kr | 274 923 kr | 178 080 kr | 158 510 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -51 095 kr | 0 kr | -68 910 kr | -45 110 kr | -40 329 kr |
| Skatt | 63 763 kr | 31 575 kr | 14 751 kr | 42 586 kr | 27 877 kr | 24 921 kr |
| Årets resultat | 228 384 kr | 119 706 kr | 52 646 kr | 163 427 kr | 105 093 kr | 93 260 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 169 005 kr | 124 530 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 169 005 kr | 124 530 kr |
| Omsättningstillgångar | 479 479 kr | 385 208 kr | 479 592 kr | 725 374 kr | 509 870 kr | 588 896 kr |
| Kortfristiga fordringar | 210 559 kr | 114 582 kr | 180 733 kr | 230 448 kr | 253 899 kr | 263 341 kr |
| Kassa och bank | 268 920 kr | 270 626 kr | 298 859 kr | 494 926 kr | 255 971 kr | 325 555 kr |
| Summa tillgångar | 479 479 kr | 385 208 kr | 479 592 kr | 725 374 kr | 678 875 kr | 713 426 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 308 571 kr | 240 778 kr | 293 423 kr | 456 850 kr | 398 943 kr | 392 203 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 187 kr | 71 072 kr | 190 777 kr | 243 423 kr | 243 850 kr | 248 943 kr |
| Årets resultat | 228 384 kr | 119 706 kr | 52 646 kr | 163 427 kr | 105 093 kr | 93 260 kr |
| Obeskattade reserver | - | 51 095 kr | 51 095 kr | 120 005 kr | 165 115 kr | 205 444 kr |
| Kortfristiga skulder | 170 908 kr | 93 335 kr | 135 074 kr | 148 519 kr | 114 817 kr | 115 779 kr |
| Leverantörsskulder | 469 kr | 3 224 kr | 13 727 kr | 5 377 kr | 3 324 kr | 12 034 kr |
| Skatteskulder | 59 362 kr | 0 kr | - | - | -31 116 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 111 077 kr | 90 111 kr | 121 347 kr | 143 142 kr | 142 609 kr | 103 745 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 479 479 kr | 385 208 kr | 479 592 kr | 725 374 kr | 678 875 kr | 713 426 kr |
Företrädare
- Elin F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elin Fellers AB för organisationsnummer?
Elin Fellers AB har organisationsnummer 559205-5700 (5592055700).
Var ligger Elin Fellers AB?
Elin Fellers AB har sin registrerade adress Box 92138, 12008 Stockholm.
Vilken bransch är Elin Fellers AB verksamt i?
Elin Fellers AB är registrerat i branschen övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elin Fellers AB?
Elin Fellers AB hade en nettoomsättning på 1 102 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Elin Fellers AB?
Elin Fellers AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Elin Fellers AB någon utdelning?
Styrelsen i Elin Fellers AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.