WHA Fastigheter AB
WHA Fastigheter AB har organisationsnummer 559205-8951 (5592058951)
Aktiebolag • Org.nr: 559205-8951
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStockholm
Om företaget
WHA Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 43 procent till 344 000 kr räkenskapsåret 2025 (241 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WHA Fastigheter AB 344 000 kr och redovisade ett resultat på 27 735 kr. Rörelsemarginalen var 53,6 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 26,6 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 740,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,6 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 23,3 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 26,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 740,3 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,7 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 411 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 10 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Upplands Väsby.
- Plats 824 av 1 283 aktiebolag med säte i Upplands Väsby.
- Plats 69 029 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 207 726 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,4 procent | 65,3 procent | 70,0 procent | 49,9 procent | 53,6 procent |
| Vinstmarginal | 39,0 procent | 35,8 procent | 33,1 procent | 6,2 procent | 23,3 procent |
| Soliditet | 9,3 procent | 17,8 procent | 21,3 procent | 22,6 procent | 26,6 procent |
| Kassalikviditet | 969,6 procent | 732,2 procent | 786,3 procent | 957,3 procent | 740,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | 23,8 procent | 17,3 procent | 1,4 procent | 3,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 5,3 procent | 12,5 procent | -15,0 procent | - | 42,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 617710235 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Förvalta fastigheter
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 270 365 kr | 495 199 kr | 520 698 kr | 586 266 kr | 498 222 kr | 241 234 kr | 344 481 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 13 562 kr | -27 124 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 13 966 kr | 18 000 kr | 30 000 kr | 27 500 kr | 11 000 kr | 16 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 123 156 kr | 96 745 kr | 106 684 kr | 155 872 kr | 104 446 kr | 98 362 kr | 126 161 kr |
| Avskrivningar | 14 604 kr | 17 496 kr | 17 496 kr | 17 496 kr | 17 496 kr | 11 712 kr | 17 496 kr |
| Rörelseresultat | 132 605 kr | 380 554 kr | 351 394 kr | 382 898 kr | 348 780 kr | 120 160 kr | 184 324 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 18 kr | 230 kr | 635 kr | 930 kr |
| Räntekostnader | 118 kr | 103 485 kr | 148 503 kr | 172 976 kr | 184 321 kr | 106 263 kr | 105 293 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 132 487 kr | 277 069 kr | 202 891 kr | 209 940 kr | 164 689 kr | 14 532 kr | 79 961 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -49 251 kr |
| Skatt | 28 376 kr | 59 329 kr | 42 127 kr | 43 628 kr | 21 335 kr | 2 910 kr | 2 975 kr |
| Årets resultat | 104 111 kr | 217 740 kr | 160 764 kr | 166 312 kr | 143 354 kr | 11 622 kr | 27 735 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 137 657 kr | 1 120 161 kr | 1 102 665 kr | 1 085 169 kr | 1 067 673 kr | 1 055 961 kr | 1 038 465 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 137 657 kr | 1 120 161 kr | 1 102 665 kr | 1 085 169 kr | 1 067 673 kr | 1 055 961 kr | 1 038 465 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 535 692 kr | 2 705 871 kr | 4 643 685 kr | 2 831 027 kr | 2 818 698 kr | 2 662 696 kr | 2 226 102 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 360 667 kr | 2 528 043 kr | 4 453 340 kr | 2 602 124 kr | 2 721 572 kr | 2 645 256 kr | 2 111 038 kr |
| Kassa och bank | 175 025 kr | 177 828 kr | 190 345 kr | 228 903 kr | 97 126 kr | 17 440 kr | 115 064 kr |
| Summa tillgångar | 4 673 349 kr | 3 826 032 kr | 5 746 350 kr | 3 916 196 kr | 3 886 371 kr | 3 718 657 kr | 3 264 567 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 154 111 kr | 371 851 kr | 532 614 kr | 698 927 kr | 829 268 kr | 840 890 kr | 868 624 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 104 111 kr | 321 850 kr | 482 615 kr | 635 914 kr | 779 268 kr | 790 889 kr |
| Årets resultat | 104 111 kr | 217 740 kr | 160 764 kr | 166 312 kr | 143 354 kr | 11 622 kr | 27 735 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 872 kr | 417 050 kr | 478 932 kr | 386 644 kr | 358 478 kr | 278 142 kr | 300 721 kr |
| Leverantörsskulder | 4 000 kr | 0 kr | 13 206 kr | 0 kr | - | 11 710 kr | 52 390 kr |
| Skatteskulder | 24 850 kr | 77 690 kr | 68 834 kr | -4 759 kr | 0 kr | - | -33 567 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 74 306 kr | 121 359 kr | 118 642 kr | 154 380 kr | 123 699 kr | 55 797 kr | 70 549 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 673 349 kr | 3 826 032 kr | 5 746 350 kr | 3 916 196 kr | 3 886 371 kr | 3 718 657 kr | 3 264 567 kr |
Företrädare
- Rezan F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WHA Fastigheter AB för organisationsnummer?
WHA Fastigheter AB har organisationsnummer 559205-8951 (5592058951).
Var ligger WHA Fastigheter AB?
WHA Fastigheter AB har sin registrerade adress Box 6177, 10235 Stockholm.
Vilken bransch är WHA Fastigheter AB verksamt i?
WHA Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WHA Fastigheter AB?
WHA Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 344 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Upplands Väsby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.