
Nyby Herrgård AB
Nyby Herrgård AB har organisationsnummer 559206-5501 (5592065501)
Aktiebolag • Org.nr: 559206-5501
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerTorshälla
Om företaget
Nyby Herrgård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torshälla. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). På Google Maps är verksamheten listad som conference center. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 23 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 144 procent till 414 996 kr räkenskapsåret 2026 (170 001 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nyby Herrgård AB 414 996 kr och redovisade ett resultat på 1 050 kr. Rörelsemarginalen var -483,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,9 procent). Soliditeten var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Kassalikviditeten var 67,5 procent, under branschens median (median 159,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -483,1 procent | 33,9 procent | 9,2 procent till 57,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -567,0 procent | 24,7 procent | 2,5 procent till 49,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,2 procent | 32,8 procent | 9,4 procent till 74,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 67,5 procent | 159,5 procent | 60,4 procent till 474,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 7,0 procent | 0,0 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 144,1 procent | 1,1 procent | -6,4 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 221 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 16 av 27 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Eskilstuna.
- Plats 1 465 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 4 705 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 199 506 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,7 procent | 73,2 procent | 77,5 procent | 29,6 procent | -483,1 procent |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | 20,4 procent | 24,2 procent | 1,2 procent | -567,0 procent |
| Soliditet | 63,4 procent | 42,8 procent | 45,2 procent | 1,9 procent | 1,2 procent |
| Kassalikviditet | 1007,5 procent | 72,5 procent | 18,0 procent | 23,7 procent | 67,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 1,0 procent | 0,1 procent | 0,9 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | 0,0 procent | - | 144,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Zetheliusvägen 364431 Torshälla
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Zetheliusvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga, uthyra och förvalta fast egendom och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 480 000 kr | 480 000 kr | 480 000 kr | 170 001 kr | 414 996 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 33 238 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 613 kr | 37 800 kr | 17 174 kr | 86 513 kr | 2 174 052 kr |
| Avskrivningar | 205 256 kr | 91 056 kr | 91 056 kr | 33 240 kr | 212 473 kr |
| Rörelseresultat | 243 131 kr | 351 144 kr | 371 770 kr | 50 248 kr | -2 004 848 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 169 kr | 3 kr | 2 240 kr |
| Räntekostnader | 117 512 kr | 253 398 kr | 255 948 kr | 48 276 kr | 350 342 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 125 619 kr | 97 746 kr | 115 991 kr | 1 975 kr | -2 352 950 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -24 436 kr | -85 564 kr | 0 kr | 2 354 000 kr |
| Skatt | 43 837 kr | 32 943 kr | 24 419 kr | 345 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 81 782 kr | 40 367 kr | 6 008 kr | 1 630 kr | 1 050 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 766 823 kr | 9 269 383 kr | 9 178 327 kr | 9 343 327 kr | 14 578 997 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 766 823 kr | 9 269 383 kr | 9 178 327 kr | 9 343 327 kr | 14 578 997 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 908 245 kr | 486 381 kr | 62 658 kr | 139 457 kr | 968 832 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 761 180 kr | 437 908 kr | 163 kr | 50 000 kr | 940 748 kr |
| Kassa och bank | 147 065 kr | 48 473 kr | 62 495 kr | 89 457 kr | 28 084 kr |
| Summa tillgångar | 14 675 068 kr | 9 755 764 kr | 9 240 985 kr | 9 482 784 kr | 15 547 829 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 9 300 425 kr | 4 172 791 kr | 4 178 799 kr | 180 429 kr | 181 479 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 168 642 kr | 4 082 424 kr | 4 122 791 kr | 128 799 kr | 130 429 kr |
| Årets resultat | 81 782 kr | 40 367 kr | 6 008 kr | 1 630 kr | 1 050 kr |
| Obeskattade reserver | - | 24 436 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 487 188 kr | 671 082 kr | 347 186 kr | 587 355 kr | 1 435 583 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 60 675 kr | 500 255 kr |
| Skatteskulder | 97 024 kr | 52 860 kr | 24 479 kr | 30 179 kr | 35 025 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 349 999 kr | 117 794 kr | 119 856 kr | 149 415 kr | 434 605 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 675 068 kr | 9 755 764 kr | 9 240 985 kr | 9 482 784 kr | 15 547 829 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget äger och hyr ut Nyby Herrgård som är belägen i Eskilstuna kommun. Företaget är ett helägt dotterbolag till Lucioles AB, 556877-0688.
Under året har bolaget genomfört en omfattande renovering av herrgården i syfte att modernisera lokalerna för uthyrning som kontorslokaler och mötesrum. Renoveringen har finansierats genom kapital från moderbolaget. Utgifterna har fördelats så att en del utgör renovering (reparation och underhåll) och har kostnadsförts, medan den större delen bedöms utgöra förbättringsutgifter av bestående värde och har aktiverats som anläggningstillgång.
Företrädare
- Carl-Johan G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nyby Herrgård AB för organisationsnummer?
Nyby Herrgård AB har organisationsnummer 559206-5501 (5592065501).
Var ligger Nyby Herrgård AB?
Nyby Herrgård AB har sin registrerade adress Zetheliusvägen 3, 64431 Torshälla.
Vilken bransch är Nyby Herrgård AB verksamt i?
Nyby Herrgård AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nyby Herrgård AB?
Nyby Herrgård AB hade en nettoomsättning på 414 996 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.