Innab Consulting AB
Innab Consulting AB har organisationsnummer 559206-9883 (5592069883)
Aktiebolag • Org.nr: 559206-9883
Om företaget
Innab Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare. På Google Maps är verksamheten listad som it-konsult.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (372 478 kr föregående år).
Bolaget är forsatt under vila och har inte haft inkomster under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Innab Consulting AB 0 kr och redovisade ett resultat på -59 380 kr. Soliditeten var 99,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 17459,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 17459,0 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -54,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 39 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 193 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 495 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 9 459 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,6 procent | 44,0 procent | 52,2 procent | -122,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 21,5 procent | 43,8 procent | 52,2 procent | -123,1 procent | - |
| Soliditet | 56,3 procent | 70,4 procent | 63,2 procent | 76,6 procent | 99,4 procent |
| Kassalikviditet | 228,7 procent | 338,2 procent | 271,9 procent | 427,7 procent | 17459,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,9 procent | 92,0 procent | 75,5 procent | -272,1 procent | -54,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -12,0 procent | 31,3 procent | - | -67,4 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 295 000 kr | 1 700 000 kr | 1 144 000 kr | 372 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 989 000 kr | 894 000 kr | 526 000 kr | 795 000 kr | 39 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lugna Gatan 42 A Lgh 1102c/o Innab
21160 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall ha till syfte att bereda vinst åt aktieägarna. Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling, konfigurationshantering, produktledning, projektledning, kravhantering, organisationsutveckling, utbildning och systemteknik samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även kunna äga och förvalta fast egendom även som aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 047 443 kr | 1 471 000 kr | 1 295 199 kr | 1 700 161 kr | 1 143 839 kr | 372 478 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 12 607 kr | 24 401 kr | 7 722 kr | 8 635 kr | 10 234 kr | 8 708 kr | 410 kr |
| Övriga externa kostnader | 83 855 kr | 185 368 kr | 19 500 kr | 49 956 kr | 10 824 kr | 24 159 kr | 18 176 kr |
| Personalkostnader | 673 658 kr | 949 745 kr | 988 769 kr | 893 656 kr | 525 680 kr | 795 091 kr | 39 426 kr |
| Rörelseresultat | 277 323 kr | 311 486 kr | 279 208 kr | 747 914 kr | 597 101 kr | -455 480 kr | -58 012 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 104 kr | 83 kr | -31 kr | 415 kr |
| Räntekostnader | - | 184 kr | 951 kr | 4 190 kr | 599 kr | 3 190 kr | 1 783 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 277 323 kr | 311 302 kr | 278 257 kr | 743 828 kr | 596 585 kr | -458 701 kr | -59 380 kr |
| Skatt | 62 971 kr | 66 714 kr | 58 932 kr | 156 049 kr | 123 260 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 214 352 kr | 244 588 kr | 219 325 kr | 587 779 kr | 473 325 kr | -458 701 kr | -59 380 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 397 564 kr | 592 318 kr | 481 816 kr | 907 196 kr | 992 082 kr | 220 011 kr | 109 817 kr |
| Kortfristiga fordringar | 244 081 kr | 230 816 kr | 152 717 kr | 223 508 kr | 216 014 kr | 56 637 kr | 14 014 kr |
| Kassa och bank | 153 483 kr | 361 502 kr | 329 099 kr | 683 688 kr | 776 068 kr | 163 374 kr | 95 803 kr |
| Summa tillgångar | 397 564 kr | 592 318 kr | 481 816 kr | 907 196 kr | 992 082 kr | 220 011 kr | 109 817 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 264 352 kr | 331 839 kr | 271 165 kr | 638 943 kr | 627 269 kr | 168 568 kr | 109 188 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 37 252 kr | 1 839 kr | 1 164 kr | 103 944 kr | 577 269 kr | 118 568 kr |
| Årets resultat | 214 352 kr | 244 588 kr | 219 325 kr | 587 779 kr | 473 325 kr | -458 701 kr | -59 380 kr |
| Kortfristiga skulder | 133 212 kr | 260 479 kr | 210 651 kr | 268 253 kr | 364 813 kr | 51 443 kr | 629 kr |
| Leverantörsskulder | 873 kr | 2 746 kr | 565 kr | 29 kr | 29 kr | 963 kr | 29 kr |
| Skatteskulder | 62 971 kr | 129 685 kr | 70 546 kr | 94 899 kr | 163 124 kr | 49 880 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 368 kr | 128 048 kr | 139 540 kr | 172 725 kr | 201 060 kr | 0 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 397 564 kr | 592 318 kr | 481 816 kr | 907 196 kr | 992 082 kr | 220 011 kr | 109 817 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling, konfigurationshantering, produktledning, kravhantering, organsationsutveckling, utbildning och systemteknik samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Sarar I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Innab Consulting AB för organisationsnummer?
Innab Consulting AB har organisationsnummer 559206-9883 (5592069883).
Var ligger Innab Consulting AB?
Innab Consulting AB har sin registrerade adress Lugna Gatan 42 A Lgh 1102, 21160 Malmö.
Vilken bransch är Innab Consulting AB verksamt i?
Innab Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Innab Consulting AB?
Innab Consulting AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Innab Consulting AB?
Innab Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.