Fredrik Eklund Underhållskonsult AB
Fredrik Eklund Underhållskonsult AB har organisationsnummer 559207-5310 (5592075310)
Aktiebolag • Org.nr: 559207-5310
Om företaget
Fredrik Eklund Underhållskonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstavik. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 954 495 kr räkenskapsåret 2025 (1 884 945 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fredrik Eklund Underhållskonsult AB 1 954 495 kr och redovisade ett resultat på 302 361 kr. Rörelsemarginalen var 19,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 87,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 638,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 19,5 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 87,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 638,9 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 592 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 54 av 144 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Norrtälje.
- Plats 592 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 27 711 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 86 891 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | 21,5 procent | 17,9 procent | 18,3 procent | 19,6 procent |
| Vinstmarginal | 21,4 procent | 23,9 procent | 17,9 procent | 18,2 procent | 19,5 procent |
| Soliditet | 70,1 procent | 74,0 procent | 86,1 procent | 83,9 procent | 87,8 procent |
| Kassalikviditet | 318,8 procent | 353,5 procent | 626,2 procent | 509,3 procent | 638,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,2 procent | 34,1 procent | 19,4 procent | 13,5 procent | 13,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 31,1 procent | 11,5 procent | -6,1 procent | -33,0 procent | 3,7 procent |
| Omsättning per anställd | 896 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 437 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Furuvägen 26c/o Fredrik Eklund
76335 Hallstavik
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Furuvägen 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter, värdepapper samt byggkonsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 772 412 kr | 2 049 008 kr | 2 686 778 kr | 2 995 033 kr | 2 813 140 kr | 1 884 945 kr | 1 954 495 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 36 231 kr | 200 038 kr | 55 854 kr | 98 162 kr | 164 739 kr | 139 521 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 459 kr | 304 589 kr | 743 569 kr | 822 113 kr | 668 346 kr | 319 608 kr | 358 404 kr |
| Personalkostnader | 237 892 kr | 954 271 kr | 1 311 324 kr | 1 430 707 kr | 1 476 597 kr | 1 080 823 kr | 1 213 473 kr |
| Rörelseresultat | 453 830 kr | 590 110 kr | 576 031 kr | 644 051 kr | 503 458 kr | 344 993 kr | 382 618 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 15 kr | 105 kr | 561 kr | 835 kr |
| Räntekostnader | - | 6 kr | 1 257 kr | 2 039 kr | 724 kr | 2 802 kr | 2 864 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 453 830 kr | 590 104 kr | 574 774 kr | 714 522 kr | 502 839 kr | 342 752 kr | 380 589 kr |
| Skatt | 97 205 kr | 126 283 kr | 118 662 kr | 132 674 kr | 103 807 kr | 70 491 kr | 78 228 kr |
| Årets resultat | 356 625 kr | 463 821 kr | 456 112 kr | 581 848 kr | 399 032 kr | 272 261 kr | 302 361 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 12 500 kr | 82 500 kr | 190 000 kr | 310 000 kr | 430 000 kr | 610 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 12 500 kr | 82 500 kr | 190 000 kr | 310 000 kr | 430 000 kr | 610 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 661 463 kr | 1 261 322 kr | 1 666 852 kr | 2 117 290 kr | 2 079 555 kr | 1 965 658 kr | 2 023 192 kr |
| Kortfristiga fordringar | 231 843 kr | 468 775 kr | 1 407 690 kr | 1 111 856 kr | 1 475 766 kr | 1 412 108 kr | 1 471 736 kr |
| Kassa och bank | 429 620 kr | 792 547 kr | 259 162 kr | 1 005 434 kr | 603 789 kr | 553 550 kr | 551 456 kr |
| Summa tillgångar | 661 463 kr | 1 273 822 kr | 1 749 352 kr | 2 307 290 kr | 2 389 555 kr | 2 395 658 kr | 2 633 192 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 406 625 kr | 870 446 kr | 1 226 558 kr | 1 708 406 kr | 2 057 438 kr | 2 009 699 kr | 2 312 059 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 356 625 kr | 720 446 kr | 1 076 558 kr | 1 608 406 kr | 1 687 438 kr | 1 959 698 kr |
| Årets resultat | 356 625 kr | 463 821 kr | 456 112 kr | 581 848 kr | 399 032 kr | 272 261 kr | 302 361 kr |
| Kortfristiga skulder | 254 838 kr | 390 074 kr | 522 794 kr | 598 884 kr | 332 117 kr | 385 959 kr | 316 670 kr |
| Leverantörsskulder | 12 753 kr | 40 091 kr | 48 683 kr | 145 869 kr | 18 459 kr | 21 953 kr | 3 750 kr |
| Skatteskulder | 97 205 kr | 239 685 kr | 277 412 kr | 283 929 kr | 121 432 kr | 88 485 kr | 117 129 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 127 599 kr | 94 620 kr | 175 358 kr | 146 875 kr | 170 436 kr | 153 768 kr | 173 810 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 661 463 kr | 1 273 822 kr | 1 749 352 kr | 2 307 290 kr | 2 389 555 kr | 2 395 658 kr | 2 633 192 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Hallstavik registrerades år 2019 och är specificerat på underhållsuppdrag för industriella anläggningar.
Företrädare
- Fredrik E (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fredrik Eklund Underhållskonsult AB för organisationsnummer?
Fredrik Eklund Underhållskonsult AB har organisationsnummer 559207-5310 (5592075310).
Var ligger Fredrik Eklund Underhållskonsult AB?
Fredrik Eklund Underhållskonsult AB har sin registrerade adress Furuvägen 26, 76335 Hallstavik.
Vilken bransch är Fredrik Eklund Underhållskonsult AB verksamt i?
Fredrik Eklund Underhållskonsult AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fredrik Eklund Underhållskonsult AB?
Fredrik Eklund Underhållskonsult AB hade en nettoomsättning på 1 954 495 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.