Lilla Bråta Fastighet AB
Lilla Bråta Fastighet AB har organisationsnummer 559207-5732 (5592075732)
Aktiebolag • Org.nr: 559207-5732
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerLerum
Om företaget
Lilla Bråta Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 229 procent till 1 372 467 kr räkenskapsåret 2025 (416 844 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lilla Bråta Fastighet AB 1 372 467 kr och redovisade ett resultat på 19 680 kr. Rörelsemarginalen var 72,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 97,7 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,6 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 0,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 97,7 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 229,3 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 710 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 192 av 371 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Göteborg.
- Plats 7 916 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 19 673 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 118 279 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,7 procent | 69,1 procent | 66,5 procent | 65,6 procent | 72,6 procent |
| Vinstmarginal | -0,5 procent | 0,3 procent | -11,0 procent | -10,8 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 1,2 procent | 1,2 procent | 0,4 procent | 0,7 procent | 0,9 procent |
| Kassalikviditet | 127,6 procent | 116,5 procent | 105,4 procent | 111,5 procent | 97,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,1 procent | 1,7 procent | -256,2 procent | 51,3 procent | 15,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 8,0 procent | 7,0 procent | - | 229,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Göteborgsvägen 3c/o c/o Jutabo AB
44330 Lerum
Bolag på samma adress
26 andra bolag har Göteborgsvägen 3 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 049 241 kr | 1 132 683 kr | 1 212 294 kr | 416 844 kr | 1 372 467 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 50 975 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 341 590 kr | 81 690 kr | 189 088 kr | 71 021 kr | 141 113 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 217 197 kr | 217 197 kr | 217 260 kr | 72 420 kr | 235 560 kr |
| Rörelseresultat | 490 454 kr | 782 821 kr | 805 946 kr | 273 403 kr | 995 794 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 1 106 kr | 3 151 kr | 399 kr | 2 696 kr |
| Räntekostnader | 495 883 kr | 780 231 kr | 942 879 kr | 318 737 kr | 978 810 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 429 kr | 3 696 kr | -133 782 kr | -44 935 kr | 19 680 kr |
| Bokslutsdispositioner | 105 850 kr | 0 kr | - | 100 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 21 668 kr | 531 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 78 753 kr | 3 165 kr | -133 782 kr | 55 065 kr | 19 680 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 068 812 kr | 13 851 615 kr | 13 634 355 kr | 13 561 935 kr | 13 509 375 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 068 812 kr | 13 851 615 kr | 13 634 355 kr | 13 561 935 kr | 13 509 375 kr |
| Omsättningstillgångar | 827 152 kr | 1 267 548 kr | 836 664 kr | 1 120 145 kr | 1 353 123 kr |
| Kortfristiga fordringar | 135 816 kr | 659 465 kr | 204 783 kr | 441 030 kr | 512 708 kr |
| Kassa och bank | 691 336 kr | 608 083 kr | 631 881 kr | 679 115 kr | 840 415 kr |
| Summa tillgångar | 14 895 964 kr | 15 119 163 kr | 14 471 019 kr | 14 682 080 kr | 14 862 498 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 182 837 kr | 186 002 kr | 52 220 kr | 107 285 kr | 126 965 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 084 kr | 82 837 kr | 86 002 kr | -47 780 kr | 7 285 kr |
| Årets resultat | 78 753 kr | 3 165 kr | -133 782 kr | 55 065 kr | 19 680 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 648 127 kr | 1 088 161 kr | 793 799 kr | 1 004 795 kr | 1 385 533 kr |
| Leverantörsskulder | 325 311 kr | 375 684 kr | 35 921 kr | 112 356 kr | 13 389 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | - | - | 49 080 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 89 525 kr | -6 869 kr | 142 256 kr | 75 419 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 895 964 kr | 15 119 163 kr | 14 471 019 kr | 14 682 080 kr | 14 862 498 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lerums kommun i Västra Götalands Län, bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltningen.
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Owe K (styrelseordförande)
- Sven H (styrelseledamot)
- David K (styrelseledamot)
- Kenneth T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lilla Bråta Fastighet AB för organisationsnummer?
Lilla Bråta Fastighet AB har organisationsnummer 559207-5732 (5592075732).
Var ligger Lilla Bråta Fastighet AB?
Lilla Bråta Fastighet AB har sin registrerade adress Göteborgsvägen 3, 44330 Lerum.
Vilken bransch är Lilla Bråta Fastighet AB verksamt i?
Lilla Bråta Fastighet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lilla Bråta Fastighet AB?
Lilla Bråta Fastighet AB hade en nettoomsättning på 1 372 467 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.