TRUKKS AB
TRUKKS AB har organisationsnummer 559207-5765 (5592075765)
Aktiebolag • Org.nr: 559207-5765
Om företaget
TRUKKS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 2 555 344 kr räkenskapsåret 2025 (2 334 271 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TRUKKS AB 2 555 344 kr och redovisade ett resultat på 256 269 kr. Rörelsemarginalen var 13,7 procent, under branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 56,2 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 219,8 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,7 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,6 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 56,2 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 219,8 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,9 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 9,5 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 167 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 11 av 135 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Huddinge.
- Plats 616 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 20 993 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 67 363 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 11,1 procent | 10,5 procent | 7,2 procent | 13,7 procent |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 11,1 procent | 10,5 procent | 7,1 procent | 13,6 procent |
| Soliditet | 51,4 procent | 47,8 procent | 46,1 procent | 56,7 procent | 56,2 procent |
| Kassalikviditet | 205,8 procent | 157,3 procent | 158,3 procent | 212,8 procent | 219,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,0 procent | 68,2 procent | 74,9 procent | 37,7 procent | 68,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 80,2 procent | 99,8 procent | 43,2 procent | 24,1 procent | 9,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 2 334 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 19 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klyftvägen 1c/o Anders Holmberg
14141 Huddinge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Klyftvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget utvecklar programvaror i syfte att underlätta det dagliga arbetet med administrativa arbetsuppgifter genom effektivisering och automatisering.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 365 026 kr | 657 660 kr | 1 313 774 kr | 1 881 427 kr | 2 334 271 kr | 2 555 344 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 175 180 kr | 464 531 kr | 767 187 kr | 1 225 671 kr | 1 582 852 kr | 1 577 163 kr |
| Övriga externa kostnader | 148 121 kr | 128 120 kr | 364 900 kr | 425 879 kr | 546 141 kr | 592 510 kr |
| Personalkostnader | - | 4 245 kr | 21 466 kr | 11 465 kr | 18 684 kr | 16 760 kr |
| Avskrivningar | - | - | 14 717 kr | 19 622 kr | 19 622 kr | 19 622 kr |
| Rörelseresultat | 41 725 kr | 60 764 kr | 145 504 kr | 198 418 kr | 166 969 kr | 349 283 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 226 kr | 127 kr | 256 kr |
| Räntekostnader | - | - | 306 kr | 339 kr | 760 kr | 816 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 41 725 kr | 60 764 kr | 145 198 kr | 198 305 kr | 166 336 kr | 348 723 kr |
| Skatt | 8 928 kr | 14 145 kr | 38 011 kr | 48 875 kr | 45 826 kr | 92 454 kr |
| Årets resultat | 32 797 kr | 46 619 kr | 107 187 kr | 149 430 kr | 120 510 kr | 256 269 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 58 872 kr | 63 670 kr | 44 048 kr | 24 426 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 58 872 kr | 63 670 kr | 44 048 kr | 24 426 kr |
| Omsättningstillgångar | 118 684 kr | 251 721 kr | 269 948 kr | 368 721 kr | 520 521 kr | 637 490 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 550 kr | 122 401 kr | 121 410 kr | 217 763 kr | 196 951 kr | 266 232 kr |
| Kassa och bank | 82 134 kr | 129 320 kr | 148 538 kr | 150 958 kr | 323 570 kr | 371 258 kr |
| Summa tillgångar | 118 684 kr | 251 721 kr | 328 820 kr | 432 391 kr | 564 569 kr | 661 916 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 82 797 kr | 129 416 kr | 157 187 kr | 199 430 kr | 319 940 kr | 371 885 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 32 797 kr | 0 kr | 0 kr | 149 430 kr | 65 616 kr |
| Årets resultat | 32 797 kr | 46 619 kr | 107 187 kr | 149 430 kr | 120 510 kr | 256 269 kr |
| Kortfristiga skulder | 35 887 kr | 122 305 kr | 171 633 kr | 232 961 kr | 244 629 kr | 290 031 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 750 kr | 0 kr | 14 336 kr | 29 521 kr |
| Skatteskulder | 8 928 kr | 23 073 kr | 46 783 kr | 65 850 kr | 51 277 kr | 56 152 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 960 kr | 94 232 kr | 119 100 kr | 162 111 kr | 174 015 kr | 199 358 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 118 684 kr | 251 721 kr | 328 820 kr | 432 391 kr | 564 569 kr | 661 916 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess datakonsultverksamhet.
Bolaget har ökat sin omsättning jämfört mot föregående år pga ökad orderingång. Bolagets kostnader har även dessa ökat i linje med detta. Anders Holmberg (19781112-0190) har sålt sina 250 aktier i Trukks AB til Projekt & Inspiration i Stockholm AB (556829-1966).
Företrädare
- Anders H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TRUKKS AB för organisationsnummer?
TRUKKS AB har organisationsnummer 559207-5765 (5592075765).
Var ligger TRUKKS AB?
TRUKKS AB har sin registrerade adress Klyftvägen 1, 14141 Huddinge.
Vilken bransch är TRUKKS AB verksamt i?
TRUKKS AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TRUKKS AB?
TRUKKS AB hade en nettoomsättning på 2 555 344 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår TRUKKS AB någon utdelning?
Styrelsen i TRUKKS AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.