Svärds Kylteknik AB
Svärds Kylteknik AB har organisationsnummer 559207-5856 (5592075856)
Aktiebolag • Org.nr: 559207-5856
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningMariannelund
Om företaget
Svärds Kylteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mariannelund. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 2 150 512 kr räkenskapsåret 2025 (1 846 456 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svärds Kylteknik AB 2 150 512 kr och redovisade ett resultat på 215 252 kr. Rörelsemarginalen var 15,3 procent, över branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 35,7 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 159,5 procent, under branschens median (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,3 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,7 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 159,5 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,5 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,5 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 465 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 88 av 394 aktiebolag med säte i Eksjö.
- Plats 2 358 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 79 267 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 5,8 procent | 5,0 procent | 3,1 procent | 15,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,3 procent | 5,8 procent | 5,0 procent | 1,9 procent | 14,3 procent |
| Soliditet | 38,3 procent | 25,5 procent | 36,0 procent | 21,7 procent | 35,7 procent |
| Kassalikviditet | 118,2 procent | 131,9 procent | 171,8 procent | 63,3 procent | 159,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 procent | 37,2 procent | 27,0 procent | 7,9 procent | 47,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 74,3 procent | - | 16,7 procent | -8,4 procent | 16,5 procent |
| Omsättning per anställd | 649 000 kr | 1 727 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 28 000 kr | 63 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lilla Fagerhult59897 Mariannelund
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara installation och service av värmepumpar och kylmaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 372 678 kr | 649 462 kr | 1 727 443 kr | 2 016 044 kr | 1 846 456 kr | 2 150 512 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 911 kr | 34 kr | 92 kr | 143 275 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 154 262 kr | 388 707 kr | 991 107 kr | 1 156 296 kr | 867 390 kr | 1 107 095 kr |
| Övriga externa kostnader | 237 164 kr | 233 621 kr | 582 878 kr | 700 848 kr | 669 387 kr | 641 455 kr |
| Personalkostnader | 3 000 kr | 28 102 kr | 63 346 kr | 48 824 kr | 187 267 kr | 38 015 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 105 052 kr | 167 277 kr |
| Rörelseresultat | 19 885 kr | 15 308 kr | 100 583 kr | 101 143 kr | 58 152 kr | 328 794 kr |
| Ränteintäkter | 105 kr | -192 kr | - | 4 kr | 63 kr | 166 kr |
| Räntekostnader | - | 40 kr | 81 kr | 61 kr | 23 212 kr | 21 423 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 990 kr | 15 076 kr | 100 502 kr | 101 086 kr | 35 003 kr | 307 537 kr |
| Bokslutsdispositioner | -4 997 kr | 0 kr | -25 454 kr | -25 959 kr | -10 017 kr | -35 003 kr |
| Skatt | 3 207 kr | 3 239 kr | 15 730 kr | 16 041 kr | 6 190 kr | 57 282 kr |
| Årets resultat | 11 786 kr | 11 837 kr | 59 318 kr | 59 086 kr | 18 796 kr | 215 252 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 765 373 kr | 581 371 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 765 373 kr | 581 371 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 241 kr | 192 264 kr | 627 211 kr | 606 792 kr | 328 134 kr | 686 227 kr |
| Varulager | 41 633 kr | 57 909 kr | 65 717 kr | 56 750 kr | 97 450 kr | 86 299 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 169 kr | 36 237 kr | 251 879 kr | 102 956 kr | 134 852 kr | 227 054 kr |
| Kassa och bank | 63 439 kr | 98 118 kr | 309 615 kr | 447 086 kr | 95 832 kr | 372 874 kr |
| Summa tillgångar | 114 241 kr | 192 264 kr | 627 211 kr | 606 792 kr | 1 093 507 kr | 1 267 598 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 61 786 kr | 73 623 kr | 159 654 kr | 218 740 kr | 237 536 kr | 452 788 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 11 786 kr | 23 623 kr | 109 654 kr | 168 740 kr | 187 536 kr |
| Årets resultat | 11 786 kr | 11 837 kr | 59 318 kr | 59 086 kr | 18 796 kr | 215 252 kr |
| Obeskattade reserver | 4 997 kr | 4 997 kr | 41 904 kr | 67 863 kr | 77 880 kr | 112 883 kr |
| Kortfristiga skulder | 47 458 kr | 113 644 kr | 425 653 kr | 320 189 kr | 364 482 kr | 376 227 kr |
| Leverantörsskulder | 7 439 kr | 35 304 kr | 233 445 kr | 201 457 kr | 156 971 kr | 170 055 kr |
| Skatteskulder | 3 207 kr | 6 446 kr | 16 190 kr | 21 091 kr | -1 396 kr | 41 112 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 231 kr | 21 942 kr | 86 018 kr | 67 641 kr | 178 757 kr | 139 711 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 114 241 kr | 192 264 kr | 627 211 kr | 606 792 kr | 1 093 507 kr | 1 267 598 kr |
Ur årsredovisningen
Svärds Kylteknik AB startades 2019 och bedriver försäljning, installation och service av värmepumpar och kylmaskiner. Bolagets verksamhet bedrivs i Mariannelund
Företrädare
- Lars Edvin Bernhard S (styrelseledamot)
- Elsa Hillevi S (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svärds Kylteknik AB för organisationsnummer?
Svärds Kylteknik AB har organisationsnummer 559207-5856 (5592075856).
Var ligger Svärds Kylteknik AB?
Svärds Kylteknik AB har sin registrerade adress Lilla Fagerhult, 59897 Mariannelund.
Vilken bransch är Svärds Kylteknik AB verksamt i?
Svärds Kylteknik AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svärds Kylteknik AB?
Svärds Kylteknik AB hade en nettoomsättning på 2 150 512 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svärds Kylteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Svärds Kylteknik AB föreslog en utdelning på 209 550 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eksjö
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.