Om företaget
Meishu Creative AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar ljudinspelning och musikutgivning, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst, fotoverksamhet och översättning och tolkning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 47 procent till 565 000 kr räkenskapsåret 2025 (384 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Meishu Creative AB 565 000 kr och redovisade ett resultat på 140 kr. Rörelsemarginalen var 0,0 procent, under branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 71,3 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 483,4 procent, över branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,3 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 483,4 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 47,1 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 565 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 437 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 075 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 14 av 22 aktiebolag inom scenkonst med säte i Solna.
- Plats 1 702 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 61 069 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 183 774 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 50,5 procent | 10,9 procent | 10,7 procent | 0,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 50,5 procent | 10,9 procent | 10,4 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 74,4 procent | 77,7 procent | 73,2 procent | 65,5 procent | 71,3 procent |
| Kassalikviditet | 390,0 procent | 448,6 procent | 433,3 procent | 368,1 procent | 483,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,6 procent | 77,6 procent | 12,1 procent | 15,7 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -31,2 procent | 61,3 procent | 47,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 346 000 kr | 238 000 kr | 384 000 kr | 565 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 49 000 kr | 142 000 kr | 230 000 kr | 437 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
ibsengatan 74c/o c/o Jonatan Lundin
16847 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har ibsengatan 74 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ägna sig åt kreativ verksamhet framför allt inom följande fält: 1. Musik - produktion, inspelning, komposition och live- framträdande.2. Översättning - facköversättning och konstnärlig översättning.3. Foto och video - fotografering, fotoredigering och videoskapande.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 851 kr | 345 837 kr | 237 629 kr | 384 085 kr | 565 243 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 59 487 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 8 894 kr | 63 206 kr | 69 859 kr | 107 998 kr | 128 132 kr |
| Personalkostnader | - | 48 652 kr | 141 847 kr | 230 108 kr | 436 891 kr |
| Rörelseresultat | 18 957 kr | 174 492 kr | 25 923 kr | 41 171 kr | 70 kr |
| Ränteintäkter | -7 kr | 1 kr | 28 kr | 28 kr | 146 kr |
| Räntekostnader | - | - | 52 kr | 710 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 18 950 kr | 174 493 kr | 25 899 kr | 40 489 kr | 216 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -6 500 kr | -10 400 kr | 0 kr |
| Skatt | 3 903 kr | 35 965 kr | 4 021 kr | 6 427 kr | 76 kr |
| Årets resultat | 15 047 kr | 138 528 kr | 15 378 kr | 23 662 kr | 140 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 53 857 kr | 229 805 kr | 173 054 kr | 229 521 kr | 210 948 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 529 kr | 90 251 kr | 32 213 kr | 59 976 kr | 103 776 kr |
| Kassa och bank | 39 328 kr | 139 554 kr | 140 841 kr | 169 545 kr | 107 172 kr |
| Summa tillgångar | 53 857 kr | 229 805 kr | 173 054 kr | 229 521 kr | 210 948 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 40 047 kr | 178 575 kr | 126 611 kr | 150 273 kr | 150 413 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 15 047 kr | 86 233 kr | 101 611 kr | 125 273 kr |
| Årets resultat | 15 047 kr | 138 528 kr | 15 378 kr | 23 662 kr | 140 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 6 500 kr | 16 900 kr | 16 900 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 810 kr | 51 230 kr | 39 943 kr | 62 348 kr | 43 635 kr |
| Skatteskulder | 3 903 kr | 39 868 kr | 18 762 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 107 kr | 3 916 kr | 11 680 kr | 52 849 kr | 34 135 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 53 857 kr | 229 805 kr | 173 054 kr | 229 521 kr | 210 948 kr |
Företrädare
- Jonatan L
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Meishu Creative AB för organisationsnummer?
Meishu Creative AB har organisationsnummer 559207-7423 (5592077423).
Var ligger Meishu Creative AB?
Meishu Creative AB har sin registrerade adress ibsengatan 74, 16847 Bromma.
Vilken bransch är Meishu Creative AB verksamt i?
Meishu Creative AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Meishu Creative AB?
Meishu Creative AB hade en nettoomsättning på 565 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Meishu Creative AB?
Meishu Creative AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.